Sveti Aranđele, ili u narodu poznat kao Aranđelovdan je ubjedljivo najpoznatiji srpski svetac. Potred Jovandana, većina srpskih porodica, odlučuje da 21 novembra bude Slava njegove porodice. Slijedi i par detalja na ovu temu….
Pravoslavni hrišćani 21. novembra obilježavaju spomen na Svetog arhanđela Mihajla, poznat i kao praznik Aranđelovdan! Arkanđeo Mihael smatra se zapovjednikom anđeoske vojske koja štiti svijet od zla. Često prikazan na ikonama kako maše plamenim mačem na ulazu u nebo, a smatra se da služi kao čuvar Nebeskog kraljevstva. Pravoslavni vjernici 21. novembra obilježavaju Aranđelovdan u čast Svetog arhanđela Mihajla.
Ovo slavlje formalno je poznato kao Sabor arkanđela Mihaela i drugih bestjelesnih bića. Crkvena tradicija kaže da je anđeo Mihael prvi krenuo u borbu sa zlim duhom, a tumačenja sugeriraju da njegovo ime označava “onoga koji je sličan Bogu”. Na grčkom se izraz “arh” prevodi kao glavni ili prvi, dok se “angelos” odnosi na vjesnika ili anđela. Sveti Arhanđeo Mihajlo se na ikonama i freskama prikazuje kao nebeski ratnik obučen u oklop, s mačem i kopljem. On simbolizira borbu protiv zla i poznat je po vaganju duša pokojnika procjenjujući njihove dobre i loše postupke, često prikazan sa zavezanim zlim duhom pod nogama.
Tradicije i običaji Za dan arkanđela Mihajla vežu se mnoge tradicije i vjerovanja, a vjeruje se da arkanđeo Mihael pruža utjehu bolesnima i nevoljama tijekom hladnih jesenskih i zimskih dana. Prema staroj tradiciji, vrijeme na dan svetog Anđela može predvidjeti uvjete za ostatak zime i proljeće, zbog čega mnogi vjeruju da će vrijeme tijekom ovog blagdana ostati dosljedno kroz ta godišnja doba. Postoji uobičajeno nesporazum o običajima. U nekim krajevima narod veruje da se u čast Aranđelovdana ne sme kuvati žito.
To se prvenstveno shvaćalo promatranjem arkanđela Mihaela kao živog sveca, s tradicijama koje sugeriraju da su svi koji su umrli živi u Božjoj prisutnosti. Na Aranđelovdan je uobičajena praksa da se deli pozitivna energija i dobre misli. Osim toga, postoji vjerovanje da na ovaj dan treba biti velikodušan i human. Drevno vjerovanje kaže da ako na današnji dan pomognete nekome u nevolji, možete očekivati dobrotu, a sveti arhanđeo će vam ispuniti želju.
DODATNI TEKST:
Molitva za zdravlje služi se svetom Vasiliju, cijenjenom sluzi Božjem, poznatom po ozdravljenju bezbrojnih ljudi. Neprestano se zauzima za nas, moleći Gospodina da udijeli svaki blagoslov. Molitva Svetom Vasiliju Ostroškom: Sveti Vasilije, ugodniče Božji, pomozi nam svima, pa i meni. Kao veliki branitelj vjere pravoslavne, zakloni nas koji vjeru tvoju Svetu prigrlimo dok ti s nadom dolazimo. Cijenjeni nadbiskupe Božji, zagovaraj kod svemogućeg Boga u ime svega svoga naroda, a osobito za mene, najmanje zaslužnog i posljednjeg među njima. Viteže tvrdoški i ostroški podvižniče, zaštiti nas od nevolja vidljivih i neviđenih.
Obasjala te je zemlja srpska kao večni plamen pred licem Boga Živoga; stoga, vodi naše staze i otkloni našu tugu. Svojom molitvom i suzama unio si toplinu u hladnu pećinu Ostrošku; sada, molim te, ispuni naša srca duhom Božjim, tako da možemo pronaći spasenje i častiti Boga Svevišnjega i tebe, Svetoga. Ljudi iz cijeloga svijeta, i bolesni i oni koji oklijevaju, ušli su u vaš život, a vi ste pružili pomoć: rastjerali ste demone, razbili lance zla i obnovili mentalno i fizičko blagostanje pojedinaca.
Tako nastavljate pomagati svima, krštenima ili nekrštenima, pa tako i meni, kao što ste uvijek činili. Bio si mirotvorac među zavađenom braćom; sada donesi mir onima koji su u sukobu, utješi tužne, smiri tvrdoglave i vrati zdravlje bolesnima. Sveti Vasilije, Oče naš duhovni i Čudotvorče, poslušaj svoje duhovno čedo u Hristu Isusu Gospodu našem i odazovi se. Amen.