– Paradajz je ubjedljivo najukusnije povrće, koji je glavni sastojak apsolutno svih salata tokom ljeta. Međutim, da li ste znali,m da se paradajz može zasaditi i u jesen, i to baš sada? Evo, kako će se to sve završiti?

Bavljenje vrtlarstvom je hobi koji zahtijeva značajno strpljenje, predanost i precizno planiranje, posebno za one koji žele uzgajati rajčice. Da biste tijekom ljetnih mjeseci uživali u okusu svježe, domaće rajčice, potrebno je započeti s pripremama znatno unaprijed, već sredinom zime. U ovoj fazi sadi se sjeme namijenjeno uzgoju u rasadniku, a njegovanje ovih mladih biljaka nastavlja se do proljeća, kada se mogu preseliti u vrt.

Pothvat time ne završava; rajčice zahtijevaju stalnu njegu kako bi se zajamčio rast voća koje je i okusno i hranjivo. Ovaj će članak ispitati različite metode za pojednostavljenje procesa uzgoja rajčica i minimiziranje napora potrebnog za tehnike povezane s jesenskom sadnjom. Korištenje ovog jednostavnog, ali snažnog pristupa omogućuje vam da se pripremite za proljetnu sezonu sadnje bez potrebe za stalnim nadzorom tijekom cijele zime.

Jedna učinkovita i manje poznata metoda sadnje rajčice je zakopavanje plodova u jesen, što omogućuje da biljke niknu i prirodno se razvijaju kako se približava proljeće. Evo kako to učiniti: Postupak: Odabir plodova: U jesen odaberite srednje velike, zrele i zdrave rajčice, pazeći da nema znakova truleži ili oštećenja. Nadolazeća sezona bit će izgrađena na ovim rajčicama. Za pripremu tla, napravite rupe duboke oko 15 cm u određenom području vašeg vrta za sadnju rajčice sljedeće godine.

U ove rupe ubacite odabrane rajčice. Ovaj jednostavan korak nudi prirodnu zaštitu za sjeme tijekom zime, osiguravajući da bude spremno za klijanje kada dođe toplije vrijeme. Ne zaboravite označiti mjesta na kojima su posađene rajčice; to će znatno olakšati njihovo lociranje u proljeće. Znati gdje se sadnice nalaze ključno je za njihovu pravilnu njegu. Kako se proljeće približava, sadnice će se pojaviti s mjesta gdje je rajčica bila zakopana. Prorjeđivanje ovih sadnica je vitalno, dopuštajući da ostanu samo najsnažnije biljke.

Za optimalan rast upotrijebite oštre škare kako biste odrezali slabije izdanke, osiguravajući jačima dovoljno prostora i hranjivih tvari. Kako bi se osiguralo da stabljike ne pucaju pod težinom ploda, preporučljivo je poduprijeti grmove rajčice šipkama ili alternativnim konstrukcijama. Ovakav pristup jesenskoj sadnji može uvelike pojednostaviti cjelokupni proces, omogućujući biljkama da prirodno rastu u skladu s postojećim vremenskim uvjetima. Priprema gredica za jesenju sadnju biljaka rajčice ključna je prilikom primjene ove metode. Kako bi se potaknulo optimalno okruženje za klijanje sjemena, bitno je očistiti sve ostatke prethodnih usjeva, uključujući korov, s gredica.

Rujan je idealan mjesec za sadnju rajčice ovom metodom, jer tlo održava dovoljno toplinu za početnu pripremu sjemena. Postoje metode za izdvajanje sjemena iz vlastitih rajčica, što proces uzgoja rajčica iz sjemena čini nevjerojatno jednostavnim zadatkom. Iako je kupnja sjemena u vrtnim centrima opcija, možete ih nabaviti i izravno iz rajčica koje ste ubrali. Evo kako postupiti: 1. Odabir odgovarajuće rajčice: Odaberite zrelu, zdravu rajčicu koja se može pohvaliti snažnim okusom.

Izbjegavajte hibridne sorte, jer one obično ne daju sjeme koje može proklijati u sljedećoj sezoni. Najbolja opcija je odabrati lokalne vrste poznate po svojoj pouzdanoj reprodukciji. 2. Vađenje sjemenki: prerežite rajčicu na pola i žlicom izvadite sjemenke zajedno s okolnom pulpom poput želea. 3. Fermentacija: Pomiješajte sjemenke s pulpom u posudi i zatim ih potopite u vodu. Ostavite posudu na sobnoj temperaturi 24 do 48 sati. U ovoj fazi, pulpa će se razgraditi, što će dovesti do odvajanja sjemenki, koje će se zatim taložiti na dnu posude.

4. Pranje: Nakon što se pulpa raspadne, isperite sjemenke pod tekućom vodom kako biste uklonili sve preostale ostatke. 5. Dehidracija: Raširite sjemenke na papirnati ručnik i ostavite ih da se potpuno osuše na toplom i suhom mjestu. Nakon što se sjemenke potpuno osuše, premjestite ih u hermetički zatvorenu posudu i čuvajte na hladnom i tamnom mjestu do proljeća. Zaključak Uzgoj rajčica zahtijeva promišljeno planiranje i njegu, no primjena jednostavnih tehnika poput jesenske sadnje može olakšati proces i pripremiti pozornicu za izdašnu sezonu. Bez obzira odlučite li pokrenuti vlastito sjeme ili kupiti rajčice od trgovca, prioritet je priprema tla i pravilno održavanje biljaka. Puno sreće u vrtlarstvu!

Preporučeno