U blizini Niša, na putu ka Sofiji, pre skoro 130 godina podignut je manastir Svete Petke Iverice. U poslednje vreme, ovaj manastir privlači veliku pažnju i interesovanje kako turista, tako i lokalnog stanovništva iz dva razloga: jedan je verske prirode, a drugi je povezan sa legendom starom preko šest vekova.
- Vojno-manastir čiju je izgradnju pomogao kralj Aleksandar Obrenović danas posećuje sve veći broj gostiju koji žele da pogledaju čudotvornu ikonu Svete Petke, kopiju moskovske ikone Hrama Hrista Spasa koja je izgorela. dolje.Staru crkvu su, inače, sagradili gruzijski redovnici krajem 14. i početkom 15. stoljeća bježeći pred turskom najezdom.
Pod samostanom su relikvije mnogih mučenika; priča se da su Turci u njoj mnogo ljudi pobili.Jedna od strašnijih legendi vezanih uz manastir Svete Petke Iverice, prema riječima domarice Slavice Cekić, jest da je u njemu žive zakopano dvanaest nevjesta u vjenčanicama.
Kralj Aleksandar se skoro utopio; sagradio je crkvu u znak zahvalnosti.Potkraj 19. stoljeća područje uz današnji položaj samostana dodijeljeno je skupini vojnih rudara koji su radili na probijanju tunela za izgradnju ceste. Jedan je vojnik među njima sanjao da je upravo ovo mjesto ranije bilo dom nekih svetišta. Vojnici su počeli kopati i tako došli do prvog svetišta koje su ikada izgradili neki gruzijski redovnici.
U tom periodu, kako se priča, kralj Aleksandar Obrenović jedva je preživio utapanje u moru u Francuskoj. Zahvalnost vojske prema Bogu jer je, kako su vjerovali, izliječio njihova kralja, odlučila ih je obnoviti crkvu Svete Petke. Više od tri godine poslije, kada u vojnom proračunu više nije bilo novca za izgradnju, nitko ništa nije napravio.Nedostatak novca nadoknađivao je sam kralj jer je bio vrlo zadovoljan inicijativom svojih vojnika.Prema onima koji ga redovito posjećuju, manastir ima čudotvornu moć.
BONUS TEKST:
Kamilica (Matricaria chamomilla) je poznata i omiljena biljka koja se koristi širom sveta zbog svojih lekovitih svojstava. Ova nežna biljka sa malim belim cvetovima vekovima je deo tradicionalne medicine, a njeni cvetovi se najčešće koriste za pripremu umirujućeg čaja.
Zdravstvene koristi kamilice:
Umirujuće dejstvo: Kamilica je poznata po svom blagom sedativnom efektu. Čaj od kamilice se često pije pred spavanje jer pomaže u opuštanju i može olakšati nesanicu.
Ublažavanje stomačnih tegoba: Kamilica deluje protivupalno i antispazmatično, što je čini korisnom za ublažavanje problema sa varenjem, poput grčeva, nadutosti i iritacije creva.
Antiinflamatorna svojstva: Kamilica sadrži spojeve koji pomažu u smanjenju upala u telu. Takođe se koristi za smirivanje iritacija kože, kao što su opekotine i ekcemi.
Ublažavanje simptoma prehlade: Čaj od kamilice može pomoći u ublažavanju simptoma prehlade i gripa, posebno kada se koristi kao inhalacija za smirivanje upaljenog grla i začepljenog nosa.
Priprema čaja od kamilice:
Priprema čaja od kamilice je jednostavna. Sušeni cvetovi kamilice se preliju vrelom vodom i ostave da odstoje 5-10 minuta. Nakon toga, čaj se procedi i pije. Po želji se može dodati malo meda ili limuna za poboljšanje ukusa.
Kamilica u vrtu:
Kamilica je idealna biljka za vrt, naročito za vrtlara kao što si ti. Lako se uzgaja i može se koristiti ne samo za čaj, već i kao prirodni lek za biljke u vrtu. Na primer, čaj od kamilice može se koristiti kao prirodni fungicid za tretiranje biljnih bolesti.
Kamilica je dragocena biljka koja kombinuje lep izgled, prijatan miris i brojne zdravstvene koristi, što je čini neophodnim delom svakog vrta i doma.