Mljeveno meso je meso koje je iseckano ili samleveno u sitne komade, najčešće pomoću mašine za mlevenje mesa. Koristi se u velikom broju jela, od mesnih kuglica i pljeskavica do raznih variva, jela sa testeninom, lazanja i sličnih. Može biti od različitih vrsta mesa, najčešće govedine, svinjetine, piletine ili ovčetine, ali i mješavina ovih mesa.
U današnjem ćemo članku istražiti dvije kratke teme, od kojih se prva odnosi na kulinarstvo. Naime, bit će riječi o mesnim okruglicama, koje su poput šnicla vrlo ukusne, a za njihovu pripremu potrebno je minimalno sastojaka. Dodatno, predstavit ćemo vam i mini trik kako do kraja poboljšati njihov okus. Nakon toga, pozabavit ćemo se i temom sira, s fokusom na načine kako njegovu svježinu održati što dulje moguće. Skriveni element koji podiže okus i vlažnost kulinarskih kreacija kao što su mesne okruglice i punjene paprike.
U Srbiji postoje brojni recepti za mljeveno meso, ali se kao najomiljeniji izdvaja priprema ćufti, ćevapa, pljeskavica i punjenih šnicl. Iako su ova jela općenito jednostavna za napraviti, određene tehnike mogu poboljšati njihov ukupni okus. Za ljubitelje ćevapa ili punjenih odrezaka, postoji krucijalni sastojak koji je neophodan u procesu kuhanja. Ovu su tajnu otkrile iskusne domaćice, iako bi kuhari početnici mogli biti skeptični u pogledu njezine učinkovitosti nakon što otkriju njezinu prirodu.
Kako bi se održala sočnost mesnih okruglica ili punjenih odrezaka, unos šećera je bitan. Iako se ovo može činiti neobičnim, preporučljivo je eksperimentirati s ovim sastojkom; šećer učinkovito uravnotežuje okuse u jelima, osobito kada mesne okruglice ili punjeni odresci pokazuju pretjeranu slanost ili kiselost. Nadalje, dodavanje šećera pridonosi postizanju hrskavije korice. Važno je biti umjeren; dovoljna je jedna ravna žličica na kilogram mljevenog mesa. Kao što je primijetio Taste Matters, kapljica kipuće vode također može poboljšati ukupni profil okusa.
DOPUNSKI MATERIJAL
- Nekomplicirano rješenje za uobičajenu dilemu oko ljetnog spremanja hrane je na dohvat ruke. Malo je iskustava koje više obeshrabruju od zamišljanja divnog sira ili trapista dok se pripremate za doručak ili večeru, samo da biste se susreli s neželjenim iznenađenjem otkrivanja pljesnivog sira u hladnjaku.
Srećom, lijek je jednostavan; samo zahtijeva korištenje papirnatog ručnika u kombinaciji s izopropilnim alkoholom ili bijelim octom. Da bi se sir zadržao dulje svježinom, potrebno je papirnati ubrus u potpunosti natopiti bijelim octom i njime obložiti kriške sira. Nakon toga sir treba zamotati u ručnik koji je također namočen u ocat, staviti u plastičnu posudu ili vrećicu sa zip-zatvaračem i čuvati u hladnjaku. Preporučljivo je povremeno pregledati ručnik; kada se čini da je suha, treba je zamijeniti svježe namočenom.
Oni koji koriste ovu metodu kažu da ona učinkovito održava svježinu sira. Koja svojstva octa doprinose očuvanju sira? Uključivanje octa je bitno jer ne samo da sprječava mogući rast bakterija na siru, već također jamči da njegov miris neće postojati. Važan čimbenik u ovom procesu je formulacija alkoholnog octa, koju karakterizira visoka razina octene kiseline, što ga čini posebno učinkovitim protiv mikroba i gljivica.
Nadalje, ocat pridonosi održavanju vlažnosti sira, čime se čuva njegova aroma i okus. Kako biste spriječili isušivanje, savjetuje se korištenje vlažnih krpa. Koje su sorte sireva prikladne za primjenu octene tehnike? Tvrdi sirevi, uključujući cheddar, trapist i pecorino, zajedno s drugim sortama koje karakterizira nizak udio vlage, idealni su za skladištenje s pristupom mokrim ručnicima. Kao što navodi Allrecipes.com, ova metoda također može koristiti polutvrdim sirevima kao što su Gouda i Provolone. Nasuprot tome, ova tehnika postaje štetna kako sir postaje mekši. Dok ocat može pomoći u očuvanju mekših sireva kao što su mozzarella, brie ili camembert, on značajno mijenja njihovu teksturu i okus.