– Sa dolaskom toplijih dana, definitivno ako ste u prirodi, onda ste u jednu ruku i u opasnosti. Jednostavno, tamo vreba jako puno napasnika, a stršljen je definitivno jedan od njih. Slijedi i par savjeta na ovu temu…
Iako je istina da ubod stršljena može biti prilično bolan, vrijedi spomenuti da većina slučajeva ne dovodi do smrti, unatoč uobičajenim zabludama. Tipično, ubod stršljena rezultira manjim otokom koji traje nekoliko dana. Međutim, ključno je biti svjestan da postoje slučajevi u kojima ubod stršljena može dovesti do anafilaktičkog šoka ili izazvati alergijske reakcije na otrov, čime se povećava razina opasnosti. Za one koji kreću na izlete u prirodu, preporučljivo je izbjegavati područja u kojima obitavaju stršljeni. Bilo da se brinete za svoj vrt ili sudjelujete u bilo kakvoj potrazi na otvorenom, od iznimne je važnosti da ostanete na oprezu i zaštitite sva nepokrivena područja vašeg tijela.
Ako vas ubode, odmah izvadite žalac i stavite ohlađeni oblog za umirujuće olakšanje. Proširite svoje znanje o različitim simptomima i reakcijama koje može izazvati ubod stršljena. Posljedice uboda stršljena često uključuju upalu, crvenilo i neugodan osjećaj na koži. Iako se ovi simptomi obično povuku unutar sat vremena, osobe koje su osjetljivije na otrov mogu se susresti s izraženom oteklinom koja se širi cijelim udom ili zahvaćenim dijelom tijela. Kako biste spriječili širenje toksina unutar tijela, Krenizdravo.rtl.hr predlaže podizanje zahvaćenog dijela tijela iznad ostatka tijela.
Ako ubod i dalje ostaje na koži, pokušajte ga izvaditi nježnim dodirom ravnog ruba noža na zahvaćeno područje. Preporuča se suzdržati se od korištenja pinceta jer one imaju tendenciju nenamjerno gurnuti otrov dalje u tijelo, što rezultira ubodom uboda u kožu. Brza liječnička intervencija ključna je za osobe koje se susreću s ubodima u predjelu grla i vrata jer upala koja nastaje može rezultirati respiratornim komplikacijama ili, u ekstremnim slučajevima, smrtonosnim gušenjem. Osobe koje su osjetljive na alergije moraju biti oprezne kada dolaze u kontakt s otrovnim kukcima poput stršljena, jer njihovi ubodi mogu izazvati anafilaktički šok.
Pojava anafilaktičkog šoka, ozbiljnog stanja, može se pripisati višestrukim čimbenicima kada je riječ o ubodu stršljena. Osjetljivost pojedinca na ubode insekata temeljni je uzrok njihove alergijske reakcije. Kada se ubod dogodi na mjestu koje uzrokuje oteklinu i otežano disanje, to može biti prilično neugodno. Nakon uboda stršljena ili ose, imunološki sustav osobe postaje preosjetljiv na alergen, što može dovesti do anafilaktičke reakcije pri sljedećim ubodima.
Ključno je zapamtiti da je u slučaju anafilaktičkog šoka ključno odmah kontaktirati hitnu službu kako bi se primijenila terapija protiv šoka. U slučaju da se netko suoči s okolnostima opasnim po život i nema trenutnu liječničku pomoć, postaje imperativ posjedovati unaprijed pripremljenu dozu adrenalina kako bi se suzbili eventualni alergijski odgovori. Ova mjera opreza posebno je važna za osobe s alergijama na ubode insekata, jer mogu biti osjetljive na ubode stršljena. Nadalje, mudro je nositi tablete antihistaminika kao dodatnu sigurnosnu mjeru. Strogo se savjetuje da prije provedbe bilo koje od ovih mjera potražite savjet zdravstvenog stručnjaka.
Što treba poduzeti u slučaju uboda stršljena? U nedostatku bilo kakvog alergijskog odgovora i s oteklinom kao tipičnom reakcijom, preporučljivo je koristiti hladne obloge na području gdje je primijenjena injekcija. Alternativna opcija je korištenje metalne žlice ili bilo kojeg drugog hladnog predmeta za postizanje željenog učinka. Ako vas je nedavno ugrizao kukac, važno je potražiti liječnički savjet jer alergijski odgovor u određenim slučajevima može pokazivati kašnjenje od 8 do 10 sati.