Meteorološki ured Islanda objavio je da je sinoć nakon niza snažnih potresa eruptirao vulkan u jugozapadnom dijelu zemlje. Ovo je četvrta vulkanska erupcija u posljednje tri godine, koju je nagovijestilo približno 800 potresa istog dana. Kao mjera predostrožnosti, oko 4.000 stanovnika koji žive u okolici Grindavika, gdje je izbacila lava, sigurno je evakuirano. Prije samo četiri dana islandski dužnosnici izdali su upozorenje, navodeći da je vjerojatnost vulkanske erupcije “visoka” zbog stalne pojave brojnih potresa. Meteorolog Ivan Ristić naglasio je da će se posljedice ove erupcije donekle osjetiti iu Srbiji. Štoviše, istaknuo je da trenutna vulkanska aktivnost nadmašuje sve što je dosad viđeno na našem planetu, a sva je pozornost usmjerena na Italiju, gdje se očekuje da će se aktivirati iznimno opasni supervulkan.

 

 

Island je nedavno doživio erupciju vulkana, što je rezultiralo evakuacijom cijelog grada. Otprilike 4000 osoba bilo je prisiljeno napustiti svoje domove zbog neposredne opasnosti. Erupciji je prethodilo nevjerojatnih 800 potresa u jednom danu, što je služilo kao jasan znak upozorenja. Dim od erupcije ne samo da utječe na lokalnu atmosferu, već također ima implikacije na meteorologiju. Jak sjeverozapadni vjetar nosi dim prema Europi, pa tako i prema našim krajevima. Kao rezultat toga možemo predvidjeti prisutnost smoga pri tlu i vulkanskog pepela u gornjoj atmosferi, objašnjava Ivan Ristić.

 

Prema riječima meteorologa Ristića, trenutno nema dostupnih podataka o magnitudi i intenzitetu erupcije, kao ni o mogućem utjecaju na zračni promet.

 

 

Prema riječima meteorologa Ristića, dim predstavlja značajnu opasnost jer se izravno infiltrira u zračni prostor u kojem lete zrakoplovi, stvarajući opasno okruženje. Ozbiljnost situacije učinila je to područje nenastanjivim dok se dim nije razišao. Ovo prostrano područje doživjelo je široke posljedice, što je zahtijevalo preseljenje njegovih stanovnika.

 

Erupcija koja se dogodila na Islandu također će imati posljedice i učinke na ovoj lokaciji.

 

Prema riječima meteorologa Ristića, kada se vulkanski dim oslobodi u atmosferu, snažni vjetrovi ga nose s Islanda sve do Europe. Gustoća dima će varirati ovisno o intenzitetu erupcije. Kao rezultat toga, Srbija će osjetiti smog na tlu, dok će vulkanski dim lebdjeti iznad.

 

Italija se sprema za očekivanu erupciju supervulkana iduće godine, za koju se predviđa da će izazvati val vrućine bez presedana.

 

 

Prema riječima meteorologa Ivana Ristića, u zemlji je trenutačno najveća aktivnost ikad zabilježena. Uz seizmičke događaje i vulkansku aktivnost, na horizontu su značajne promjene klime.

 

Širenje ljeta i smanjivanje zime zabrinjavajući je trend koji se ne može zanemariti. Prognoza predviđa da će se ljeto sada protezati od svibnja do listopada, što ukazuje na značajnu promjenu naše klime. Ova je promjena usko povezana s povećanjem seizmičke aktivnosti i vulkanskih erupcija diljem svijeta. Trenutačno je aktivan nevjerojatan broj vulkana, a potresi se događaju neviđenom brzinom. Posebno zabrinjava Italija, gdje supervulkan leži uspavan, budi se svakog tisućljeća. Kako se približavamo 900. godini, stručnjaci predviđaju erupciju u sljedećem stoljeću, što ga čini kritičnom žarišnom točkom za praćenje, kaže meteorolog Ivan Ristić.

 

Očekuje se da će razine temperature ostati konstantne do završetka zimske sezone.

 

Prema riječima meteorologa Ristića, danas će biti ugodno vrijeme s temperaturama od 10 do 15 stupnjeva. Međutim, u zraku će biti zamjetna količina onečišćenja, uz jak smog i slab vjetar. Sutra će temperatura biti u malom padu i očekuje se kiša. Ova iznenadna promjena prognoze daje dojam da zima možda uopće neće doći, jer se predviđa da će temperature ponovno doseći oko 25 stupnjeva. Snega, nažalost, trenutno nema, ali postoji nada da će ga na Kopaoniku pasti u petak i subotu. Ristić vjeruje da će snijega još biti do Nove godine.

 

Prema njegovim zapažanjima na “Pink TV”, na Kopaoniku se za vikend očekuju minimalne snežne padavine, dok će Zlatibor izgleda biti bez snega.

Preporučeno