– Pošto nam slijedi sezona godišnjih odmora, neki već sada planiraju odlazak na morske destinacije. Jednostavno, imamo jako veliki procenat njih koji žele malo da promijene destimaciju, te da odu u neku stranu zemlju. Slijedi i par stručnih savjeta šta i kako jesti u ovim zemljama….

Nakon što je epidemiološka situacija dopustila postavljanje rampi na granicama, Srbi su nestrpljivo pohrlili u svoja voljena mediteranska izletišta. Prema riječima dr. Vojislava Perišića, gastroenterologa, znatan broj njih tijekom godišnjeg odmora nije obolio od virusa COVID-19, već su imali probavne smetnje. Ponijevši probiotik na put i pazeći na prehrambene običaje u različitim zemljama, možete spriječiti ovu situaciju, naglašava. Prema riječima dr. Perišića, ključno je izračunati potrebnu količinu probiotika za putovanje jer uzimanje jednog dva puta dnevno može imati značajan učinak.

GRČKA Prema riječima dr. Perišića, u Grčkoj se savjetuje izbjegavati meso jer visoke temperature često dovode do višestrukih ciklusa smrzavanja, što rezultira bakterijskom kontaminacijom. Konzumacija girosa najzastupljenija je među srpskom populacijom koja živi u Grčkoj, iako je kvaliteta ovog jela vrlo sporna. Napravljen je od neadekvatno kuhanih ostataka mesa koji se dulje vrijeme ostavljaju na suncu, što dovodi do nehigijenskih uvjeta. Stoga je preporučljivo odlučiti se za souvlaki, koji se sastoji od pedantno pečenih ražnjića od čistog mesa na temperaturama od 600-700 stupnjeva, čime se učinkovito eliminiraju sve bakterije.

EGIPAT Prema riječima poznatog gastroenterologa, vodu iz slavine izbjegava većina ljudi u Egiptu, kao iu raznim regijama Afrike i južne Europe. Perišić savjetuje konzumiranje isključivo flaširane vode kako bi se spriječio rizik od zaraze teškim bolestima od bakteriološki ugrožene vode. Osim toga, preporučuje izbjegavanje pretjerano začinjene kuhinje jer možda neće odgovarati našem nepcu koje smo navikli.

Liječnik savjetuje turistima koji posjećuju Tursku, gdje se obilato uživa u obrocima na bazi švedskog stola, da budu oprezni i izbjegavaju pretjerano uživanje u hrani. Prema riječima dr. Perišića, baklave je poželjno izbjegavati zbog dugog roka trajanja. Umjesto toga, odlučite se za uživanje u svježe pečenim kolačima i osvježavajućim voćnim salatama. Kako biste održali uravnoteženu prehranu, preporuča se izbjegavati pretrpavanje tanjura i umjesto toga imati pet manjih obroka tijekom dana.

CRNA GORA Dok se morski plodovi pripremljeni na razne načine smatraju specijalitetom crnogorske kuhinje, dr. Perišić savjetuje da se ne konzumiraju. Prema riječima gastroenterologa, upravo su školjke primarno izvorište štetnih toksina i patogenih bakterija koje mogu dovesti do jake mučnine. Prije konzumacije školjke je neophodno temeljito oprati, ali postoji minimalna sigurnost da ih je kuhar dobro očistio prije pripreme jela. Dodatni tekst: Tijekom gostovanja na Prvoj, cijenjeni gastroenterolog dr. Vojislav Perišić upustio se u fascinantnu raspravu o povezanosti riže, alergija i konzumacije svježe ribe.

Crpeći iz svog bogatog iskustva dugog boravka u jednoj azijskoj zemlji, istaknuo je kako se svi ovi elementi isprepliću u jednom omiljenom jelu – sushiju. Tijekom mog boravka u Japanu došao sam do značajne spoznaje. Dijabetes i hipertenzija gotovo da i ne postoje, s malim brojem slučajeva. Prevalencija raka debelog crijeva također je izuzetno niska, a žene se mogu pohvaliti blistavim tenom. Tajna ovog izvanrednog zdravlja? Riža. Ova jednostavna namirnica ključ je njihove dobrobiti. Konzumacija sushija među zapadnjacima sve je prisutnija, što je pozitivan pomak.

U Japanu, željezničke postaje nude kabine u kojima su različite vrste sushija, uključujući ohlađeni sushi i sashimi, dostupne za odabir i konzumaciju. Međutim, prvi sam dan imao nesretan incident. Sushi je nevjerojatno ukusan, osobito kada se radi s lososom i skušom, koji su iznenađujuće zdrave opcije. Zapravo, skuša, riba u kojoj se često uživa, smatra se jednim od najzdravijih izbora. Osim toga, u blizini ima obilje algi”, primijetio je. Betaglukan, koji se nalazi u algama, služi kao vrijedan saveznik u borbi protiv infekcija i podržavanju imunološkog sustava tijela.

“To je bitna komponenta u borbi protiv infekcija, jer stvara vezu s leukocitima, stanicama koje nemilosrdno progone patogene! Njegova prisutnost također se nalazi u probavnom sustavu i koštanoj srži”, objasnio je. Priznao je da nema znanja o razlici između sushija i sashimija, budući da su oba asortimana svježe ribe predstavljene na drvenim pladnjevima. Pokušavajući ublažiti svoju zbunjenost, okrenuo se viskiju, ali bezuspješno. Njegovo tijelo nije bilo u stanju učinkovito obraditi kombinaciju proteinskih i neproteinskih elemenata. To je, međutim, bilo osobno iskustvo, potaknuto njegovom željom da oslobodi svoj duh.

Izrazio je sklonost isključivo tuni, osobito kad je umočena u soja umak. Iako alge nemaju veziva, one sadrže bioaktivne spojeve. Za osobe s alergijama važno je izbjegavati ribu jer je ona jedan od sedam primarnih alergena. Imajte na umu da se pri izlaganju visokim temperaturama struktura proteina mijenja, što značajno smanjuje vjerojatnost pojave alergijske reakcije na ribu koja nije termički obrađena. U Japanu možda postoji nestašica određenih bolesti, ali alergija ima u izobilju. Dakle, termička obrada postaje imperativ”, upozorio je, ističući prisutnost opasnog parazita koji se krije u ribi.

Anisikiasis, parazit koji potječe iz svježe ribe, predstavlja značajan rizik kada u sustav uđe u osušenom stanju. Međutim, ovaj parazit je osjetljiv na propadanje na višim temperaturama. Slično kao kod trakavice, temeljito kuhanje mesa, primjerice na ražnju, eliminira bilo kakvu prisutnost trakavica. Kako biste spriječili razvoj štetnih mikroorganizama, savjetuje se da zamrznuto meso ne ostavljate u hladnjaku da se ohladi, već ga ostavite da se potpuno otopi prije pečenja. Povišena temperatura tijekom procesa pečenja učinkovito uništava te mikroorganizme, čime se osigurava sigurnost hrane.

Duhovito je primijetio da je situacija prilično komična, jer ne možemo razlučiti koji izaziva alergijsku reakciju, a koji ne. Postoje dvije vrste riže: polirana i nepolirana. Miješanjem zrna sa zrnom pšenice i razbijanjem ljuske dobivamo poliranu rižu. Međutim, to može predstavljati problem za osobe s alergijama na gluten ili celijakijom. Alternativno, postoji metoda kemijskog poliranja koja ne uključuje upotrebu pšenice. S druge strane, nepolirana riža još uvijek zadržava ljusku.

Preporučeno