Kako čistite pećnicu? Dubinsko čišćenje nakupljene masnoće i prljavštine u pećnici za mnoge je ljude zastrašujući zadatak od barem redovitog brisanja naprava nekim domaćim višenamjenskim sprejom ili čak ribanja još jedne ladice za odlaganje rublja. Jedan zanimljiv način za uklanjanje tvrdokorne masnoće iz pećnica bez upotrebe mnogo kemikalija i bez ribanja pećnice je ono što je jedna TikTokerica podijelila s čime su se rado složili mnogi njezini sljedbenici.

Za ovu mješavinu pomiješajte pola šalice sode bikarbone s 1 žlicom deterdženta za pranje posuđa, dodajte malo vode i 1 žlicu octa. Nanesite ovu smjesu na stijenke pećnice i ostavite preko noći. Sljedeći dan obrišite vlažnom krpom kako biste uklonili sve tragove smjese, a zatim isperite krpom umočenom u ocat.

Na pH ljestvici, ocat i soda bikarbona nalaze se na suprotnim krajevima kako bi pokazali njihovu razinu kiselosti ili bazičnosti. Djelujući kao baza, obavlja posao u razgradnji organskih materijala kao što su prljavština i masnoća, dok njegov mineralni sastav osigurava nježno čišćenje koje ne oštećuje površine ribanjem. Ocat vrlo dobro djeluje kao kiselina u razgradnji minerala; s ovim sastojcima postižete izvrsne rezultate! Razlog zbog kojeg ocat reagira sa sodom bikarbonom je taj što kiseline razbijaju lužine kao što je oslobađanje plina ugljičnog dioksida iz otopine koji pomaže podići prljavštinu tijekom čišćenja. Kako koristiti sodu bikarbonu i ocat za čišćenje pećnice?
Sastojci:

S ovom mješavinom pomiješajte pola šalice sode bikarbone s tekućim sredstvom za pranje posuđa — dodajte vodu (malo) i ocat. Dobivenu smjesu nanesite na stijenke pećnice i ostavite preko noći. Sutradan obrišite vlažnom krpom, a zatim dobro isperite krpom namočenom u ocat.

BONUS TEKST:

Beli luk (Allium sativum) je biljka iz porodice Amaryllidaceae, koja je široko korišćena u kulinarstvu i medicini zbog svojih intenzivnih aroma i brojnih zdravstvenih koristi. Poznat je i kao začin i lek, i koristi se u različitim oblicima, uključujući svež, sušen, u prahu ili kao ekstrakt.

Nutritivne vrednosti:Vitamini i minerali: Beli luk je bogat vitaminima C i B6, kao i mineralima kao što su mangan, kalcijum, i gvožđe. Takođe sadrži male količine vitamina A, folata i magnezijuma.Allicin: Glavni aktivni sastojak u belom luku je allicin, koji se formira kada se beli luk isecka ili zdrobi. Allicin je poznat po svojim antibakterijskim, antivirusnim i antifungalnim svojstvima.Zdravstvene koristi:

Imunitet: Beli luk može pomoći u jačanju imunološkog sistema i borbi protiv infekcija. Allicin ima svojstva koja mogu pomoći u sprečavanju i lečenju prehlade i gripa.
Kardiovaskularno zdravlje: Redovno konzumiranje belog luka može pomoći u snižavanju nivoa lošeg holesterola (LDL), smanjenju krvnog pritiska i poboljšanju zdravlja krvnih sudova, što može smanjiti rizik od srčanih bolesti.Antiinflamatorna svojstva: Beli luk može pomoći u smanjenju upala u organizmu, što može biti korisno za osobe sa hroničnim upalnim stanjima.

Antikancerogena svojstva: Neka istraživanja sugerišu da beli luk može imati zaštitne efekte protiv određenih vrsta raka, uključujući rak želuca i debelog crevaUpotreba u ishrani: Beli luk se koristi u raznim kulinarskim oblicima: kao svež, pržen, pečen, u prahu, ili kao deo začinskih mešavina. Njegov intenzivan ukus i aroma dodaju dubinu jelima i koriste se u pripremi različitih vrsta hrane, od supa i sosova do marinada i začina.

Uzgoj: Beli luk je relativno jednostavan za uzgoj i može se saditi u proleće ili jesen. Preferira sunčana mesta i dobro drenirano tlo. Beli luk se obično sadi iz čenova, koji se potom razvijaju u glavice belog luka. Biljke treba redovno zalivati, ali treba izbegavati prekomerno zalivanje koje može uzrokovati trulež korena.

Kultura i tradicionalna upotreba: Beli luk ima dugu istoriju upotrebe u različitim kulturama kao začin i lek. Koristio se u starom Egiptu, Grčkoj i Rimu, i bio je cenjen zbog svojih terapeutskih svojstava. Danas se koristi u mnogim tradicionalnim i modernim jelima širom svetaBeli luk je moćan i svestran sastojak koji dodaje ne samo ukus, već i mnoge zdravstvene koristi, što ga čini važnim delom ishrane i tradicionalne medicine.

 

 

Preporučeno