U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o jednoj ženi iz Bosne i Hercegovine, koja je imala jako neugodnu iskustvo u jednoj od zemalja sa dalekoga Istoka. Naime, ona je pristala da bude druga žena svome suprugu….

Brojne mlade žene s naših prostora sklapale su brakove unutar arapskih naroda i javno iznosile svoja iskustva. Nadalje, dokumentirano je da postoji rastući trend da se djevojke iz Bosne udaju za pojedince arapskog i turskog podrijetla. Pojavile su se informacije da brojne djevojke iz Bosne, navodno uz odobrenje očeva ili braće, stupaju u brakove kao druge ili čak treće žene stranih državljana.

Osim toga, važno je napomenuti da su ove osobe odlučile ostati živjeti u Bosni. Žena, tridesetogodišnjakinja, porijeklom iz Sarajeva, stupila je u brak kao druga supruga uglednog Arapina, koji se nije bunio da ima dvoje djece iz prethodne zajednice. U nedavnom intervjuu otkrila je praktičnu stvarnost svoje situacije, prenosi BIRN. “Svoje volje sam pristala na ovaj oblik braka. Pred Allahom smo sjedinjeni”, započela je svoju pripovijest Sarajka.

Prema njezinom kazivanju, razmjena video poruka i dopisivanje za susret trajala je otprilike dva mjeseca, nakon čega je njezin otac dao suglasnost, što je dovelo do njihova vjenčanja u Sarajevu. Također je otkrila da joj je poznato još dvadesetak žena koje su na sličan način sklopile brak s Arapima. Ceremoniju vjenčanja vodi osoba vjerskog statusa; međutim, dokumentacija primljena nakon sklapanja braka nije valjana prema pravnim ili islamskim okvirima uspostavljenim u zemlji. U Islamskoj zajednici u BiH tvrde da nemaju saznanja o ovom fenomenu.

U Bosni i Hercegovini prije obavljanja vjerskog obreda obavezno je obaviti općinsko vjenčanje, sukladno Obiteljskom zakonu. Ovaj zakon izričito zabranjuje poligamiju, čime se osigurava da pojedinačni supružnik ne može imati više žena. Sarajka je shvatila da bi udaja za Arapa značila da ne bi imala priliku svakodnevno viđati svog muža. Napomenula je da on Bosnu posjećuje gotovo svaki mjesec, iako postoje trenuci kada njegove obveze i posao mogu ograničiti njegovu učestalost posjeta.

– Moj muž je zaista jedna duša sa mnom – kaže Sarajka. “Svakodnevno se povezujemo video pozivima, tako da se čujemo i vidimo. Ne žudim za tim lijepim riječima i poljupcima”, ističe, poručujući da duboko osjeća njegovo poštovanje i ljubav. Ona tvrdi da vrijeme koje provodi odvojeno od supruga posvećuje odgoju svoje djece i vlastitom osobnom razvoju. “Kad je on prisutan, nalazim veliko zadovoljstvo u svojim aktivnostima; šetam…”, kaže ona. Kako sama artikulira, savjetuje ženama koje se odluče za ovaj oblik braka da priznaju da njihov partner neće biti prisutan u svakom trenutku, i obrnuto, moraju prihvatiti da on ima druge žene i djecu. Ona primjećuje da “ako žena pristane dijeliti svog muža s drugom ženom, mora biti spremna prihvatiti uvjete tog dogovora.

  • Nakon što se udala za Arapa, dobila je miraz, koji se sastoji od određene imovine i novčane naknade koju je njezin suprug dužan osigurati u slučaju razvoda. Osim toga, mjesečno prima novčani iznos kako bi osigurala svoju sposobnost uzdržavanja sebe i svoje djece. “Primarno traže žene koje su rastavljene i imaju djecu kako bi si osigurali budućnost. Iako postoje slučajevi da se odluče imati djecu s tim ženama, takve pojave nisu u skladu s njihovim interesima”, navodi ona.

Uz slučaj Sarajke, postoji još jedan dokumentirani primjer mlade žene iz Bosne koja je sa 23 godine stupila u brak s muškarcem iz Kuvajta, ali je odlučila prešutjeti ime grada iz kojeg je porijeklom. Enes Ljevaković, muftija sarajevski, tvrdi da Islamska zajednica u BiH nema precizne informacije o pojavama da muškarci Arapi uzimaju žene iz BiH za drugu ili treću suprugu. “Islamska zajednica duboko poštuje zakonske propise koji uređuju sklapanje braka”, navodi Ljevaković, ističući da se tim poštivanjem čuvaju prava žena.

Međutim, ističe da su takve zaštite zajamčene samo kada država prizna određenu zajednicu kao brak, što se ostvaruje “civilnim” vjenčanjem. Ljevaković ističe da se ne mogu ništa poduzimati, jer protokoli Islamske zajednice ostaju nekršeni; Naime, ne javljaju se „našim imamima, matičarima“, niti su „upisani u matičnu knjigu vjenčanih Medžlisa Islamske zajednice. Bez obzira na nepostojanje sveobuhvatnih podataka, Sarajka tvrdi da joj je poznato oko 20 žena koje su u brak stupile na sličan način kao ona.

Preporučeno