Mnoge devojke sa naših prostora udale su se u arapskim zemljama i javno su delile svoja iskustva. Takođe, zabeleženo je da se devojke iz Bosne sve češće udaju za Arapine i Turke.

Postoje izvještaji koji govore da se brojne djevojke iz Bosne, navodno uz odobrenje svojih očeva ili braće, udaju kao druge ili čak treće žene za strane državljanke. Osim toga, važno je napomenuti da ove osobe nastavljaju živjeti u Bosni.Tridesetogodišnjakinja iz Sarajeva preuzela je ulogu druge supruge uglednog Arapina, koji nije izrazio zabrinutost za svoje dvoje djece iz prethodnog braka. U nedavnom intervjuu otkrila je praktičnost svoje situacije, prenosi BIRN.

  • Prema njezinom iskazu, razmjena videoporuka i dopisivanje trajala je otprilike dva mjeseca prije nego što je njezin otac dao odobrenje, što je dovelo do njihovog vjenčanja u Sarajevu. Također je otkrila da zna za dvadesetak drugih žena koje su ušle u brak s arapskim muškarcima kroz sličan proces.Ceremoniju vodi osoba s vjerskim statusom; međutim, dokumentacija primljena nakon sklapanja braka nije u skladu sa zakonskim ili islamskim standardima uspostavljenim u zemlji.

U Islamskoj zajednici u BiH tvrde da nemaju dovoljno informacija o ovom fenomenu. U Bosni i Hercegovini prije vjerskog obreda obavezno je obaviti općinsko vjenčanje, u skladu s Obiteljskim zakonom. Ovaj zakon propisuje da poligamija nije dopuštena, što znači da pojedinačni supružnik ne može imati više žena.Nakon udaje za Arabina, Sarajka je shvatila da svakodnevne interakcije sa suprugom neće biti moguće. Napomenula je da on gotovo svaki mjesec posjećuje Bosnu, iako učestalost može varirati, ovisno o zahtjevnosti posla i drugim obavezama.

Što se tiče mog muža, on utjelovljuje jedinstvenu bit muškosti. Svaki dan se povezujemo i komuniciramo putem video poziva, što nam omogućuje da vidimo i čujemo jedni druge. “Ne žudim za tim nježnim riječima i poljupcima”, kaže Sarajka, ističući da u njihovoj interakciji doživljava njegovo poštovanje i ljubav.Ona tvrdi da vrijeme koje provodi odvojeno od supruga posvećuje odgoju svoje djece i vlastitom osobnom razvoju.

  • “Kada je on prisutan, nalazim veliko zadovoljstvo u svojim aktivnostima; lagano šetam…”, kaže ona.Kako sama artikulira, savjetuje ženama koje se odluče ući u ovaj oblik braka da priznaju realnost da njihov partner neće biti prisutan u svakom trenutku, dok one, pak, moraju prihvatiti da on ima druge žene i djecu.Ona primjećuje da “žena koja pristaje dijeliti svog muža s drugom ženom mora biti spremna prihvatiti uvjete takvog bračnog dogovora.

Nakon udaje za Arapina, dobila je miraz koji se sastoji od određene imovine i novčane naknade koju je njezin suprug dužan dati u slučaju razvoda. Osim toga, ima pravo na mjesečni iznos novca kako bi osigurala svoje uzdržavanje kao i uzdržavanje svoje djece.”Primarno traže žene koje su razvedene i imaju djecu, želeći im ponuditi budućnost. Iako ima izuzetaka, uglavnom im nije u interesu imati djecu s tim ženama”, navodi ona.

Uz Sarajku, postoji još jedan primjer da se mlada Bosanka udala za kuvajtskog gospodina sa 23 godine; međutim, odlučila je ne otkriti grad svog porijekla.Enes Ljevaković, muftija sarajevski, tvrdi da Islamska zajednica u BiH nema precizne podatke o pojavama da Arapi uzimaju Bosanke za drugog ili trećeg supružnika. Naglašava da žene imaju zaštitu, ali to ovisi o tome da država prizna određenu zajednicu kao brak, koji se ostvaruje civilnim obredom.

  • Slijedom toga, ističe Ljevaković, ne mogu se poduzimati nikakve radnje, jer procedure Islamske zajednice ostaju netaknute; Naime, nema javljanja „našim imamima, matičarima“, niti su „upisani u matičnu knjigu vjenčanih pri Medžlisu Islamske zajednice.Sarajka tvrdi da joj je, bez obzira na nedostatak podataka, poznato oko 20 žena koje su u brak stupile na sličan način kao ona.Nadalje primjećuje da se dobna razlika između bračnih partnera kreće od 2 do 22 godine.

“Ako je pojedinac u pratnji partnera iste dobi, za očekivati ​​je da može potražiti mlađu družicu. No, postoje slučajevi u kojima mogu progoniti i žene sličnih godina”, navodi ona. , uz napomenu da je od supružnika mlađa 15 godina.Advokat Esad Hrvačić ističe da pravo na poligamiju nije priznato u nadležnosti Bosne i Hercegovine.On tvrdi: “Temeljno je načelo europskog prava da primjena šerijatskog zakona, koji dopušta brak s više žena, nije izvediva.

 

Preporučeno