– U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o legendi narodne muzike, a to je svakako Šemsa Suljaković. Kako je među fanovima zovu, “Kraljica kafanske muzike”, već godinama živi i radi u Švedskoj, a na Balkan dođe tek ponekad…

Pjevačica Šemsa Suljaković svoju je ulogu majke osjetila čak i kao maloljetna. Naime, udala se sa šest godina za svog prijatelja od godinu dana mlađeg i iz te ljubavi imaju sina Almira. Međutim, brak im dugo nije potrajao pa su, kada su oboje postali punoljetni, odlučili svakako na svoju stranu. Nakon ovoga udara Šemsa je potpuno sve i svakoga sebe odstranila i nastavila samohrano podizati sina.

– Dva brata u ratu, brat od strica u Brčkom. Jako mi je teško pričati…… ranila i sina, ali slučajno. Zalutali metak ga je pogodio i prošao mu kroz glavnu arteriju. Sine moj jedinac, nije mi bilo nimalo lako. Pa hvala Bogu dočekala sam unuke i snahu koja je divna’, rekla je svojedobno Šemsa Također, u medijima je pisalo da je Šemsa ostavila sina i stavila ga u pritvor, ne želeći o tome nikada javno govoriti.

BONUS TEKST:

Krajem ovog prosinca folk zvijezda Dragana Mirković proslavit će 40 godina rada na velikim pozornicama budući da će imati dva velika koncerta u Beogradskoj areni; njezina priča o uspjehu započela je rano dok je igrala za Južni vet. Naime, na spomen grupe Južni vetar svi pomisle na The Big Five u kojoj su bili Dragana Mirković (koja je u bendu došla kao najmlađa članica), zatim Šemsa Suljaković, Mile Kitić, Sinan Sakić i Kemal Malovčić. Koje je spojio iskusni glazbenik Miodrag Ilić poznatiji kao Mile Bas. Leskovčanin i bas gitarist skovao je ime svojoj grupi jer je porijeklom iz južne Srbije.

Južni vetar, predvođen Miletom Bašom, koji postoji od osamdesetih godina prošlog stoljeća, spajajući folk s orijentalnom glazbom, stekao je ogromnu popularnost u javnosti, ali je također označen kao šund. U to vrijeme u SFR Jugoslaviji postojao je porez na šund; Dakle, trebao je platiti najveći porez u državi Miloševića koji je navodno iznosio 96 posto prihoda Prodaja albuma bila je nevjerojatna, dosegla je čak sedam znamenki. – Glazba Južnog vjetra bila je tako uglavnom usmjerena na običnog čovjeka skromne sredine koji čezne za malim stvarima, malo pića i ljubavi.

I danas se često omalovažava kao nešto seljačko i malograđansko, ali nema sumnje da glazba Južnog vetra pogađa emotivnu točku svakog čovjeka i ono što svakome treba — šljivu za šljivovicu i kuću na kraju. selo, kako stihovi kažu. Velika petorka pod okriljem Južnog vetra zadržala je vodeće pozicije sve do izbijanja građanskog rata na tlu bivše Jugoslavije, a kasnije su svi krenuli u solo karijeru. No, Grupa Mile Basa nije prestala postojati. Proslavio je mnoge druge pjevače surađujući s njima, a manje je poznato tko sve pripada toj “narodnjačkoj obitelji”.

Godine 1992. prvi album snimila je pjevačica Indira Radić, upravo za Južni vetar. Međutim, ta saradnja nije dugo potrajala, pa je folk pjevačica nakon izlaska albuma za PGP-RTS prešla u izdavačku kuću ZAM (gdje je postala popularnija), a potom i u “Grand”. Osim Miodraga Ilića, u sastavu Južnog vjetra u prvim godinama rada nastupali su glavni gitarist Sava Bojić i Perica Zdravković na klavijaturama (popularni skladatelj narodnih hitova) te Dragan Stojković Bosanac na harmonici.

Preporučeno