Holesterol je voštana, masna supstanca koja se prirodno nalazi u svim ćelijama našeg tijela. On je neophodan za život, jer igra ključnu ulogu u:
-
Stvaranju hormona (kao što su estrogen, testosteron i kortizol),
-
Proizvodnji vitamina D,
-
Izgradnji ćelijskih membrana,
-
Sintezi žučnih kiselina koje pomažu varenje masti.
Kada je povišen holesterol znak za brigu i kako ga uspješno kontrolisati – savjeti doktora Dejana Čubrila
Doktor Dejan Čubrilo, poznati stručnjak iz oblasti integrativne medicine, otkriva kada povišen holesterol postaje ozbiljan zdravstveni problem, ali i kako na prirodan način možemo pomoći organizmu da ga reguliše.
„Detoksikacija je apsolutno obavezna kod osoba koje imaju povišen holesterol i masnu jetru. Danas gotovo svi u manjoj ili većoj mjeri imamo masnu jetru, a to automatski znači i povišen nivo insulina u organizmu“, objašnjava dr Čubrilo.
Insulin je hormon koji proizvodi pankreas, a ključan je za regulaciju šećera u krvi i proces varenja. Međutim, ako se njegovi nivoi tokom dana stalno povećavaju, dolazi do stvaranja masti u jetri – što je zapravo jedan od uzroka povećanog holesterola. „To mu je posao“, dodaje Čubrilo, naglašavajući da je prava adresa za borbu protiv holesterola zapravo – insulin.
Uprkos uvriježenom mišljenju, holesterol se ne dobija direktno iz hrane. „Ako jedete ćevape, pljeskavice i sličnu tešku hranu svakog dana, vi ne unosite holesterol – vi pravite poremećaj varenja i intoksikaciju organizma. Pravi problem nastaje kada povišen insulin u jetri, gdje se holesterol proizvodi, stimuliše njegovu prekomjernu proizvodnju“, kaže doktor.
Dakle, visoki holesterol ide ruku pod ruku sa visokim insulinom – a ko uspije da kontroliše insulin, uspijeće i da kontroliše holesterol.
„Loš holesterol (LDL) u stvari nije loš, što je veliki paradoks“, kaže dr Čubrilo. On objašnjava da LDL holesterol ima zadatak da prenosi materijale za sintezu hormona, ali problem nastaje kada on oksidira – kada ‘zarđa’. „Tada taj oksidovani holesterol ne može da obavlja svoju funkciju i počinje da se lijepi za zidove krvnih sudova, što vodi ka aterosklerozi. Samo je oksidovani holesterol – loš“, ističe on.
„Vrijednosti od 6 do 6,5 ne treba doživljavati kao katastrofu. To je znak da se holesterol previše proizvodi (najčešće zbog insulina), da se ne izlučuje pravilno kroz žuč, ili da je oksidirao. U takvim slučajevima preporučujem pacijentima prirodne antioksidanse, kao i da obogate ishranu zdravim namirnicama – voćem, povrćem, integralnim žitaricama i zdravim mastima“, savjetuje doktor.
Za kontrolu insulina ključno je izbjegavati rafinisane šećere i prekomjerni unos ugljenih hidrata. Takođe, količina masnoće u obroku treba biti minimalna – „manje od kafene kašičice, samo da jelo zamiriše“, preporučuje Čubrilo.
Treći stub regulacije je eliminacija – čišćenje kanala žuči. Doktor predlaže jednostavno, ali efikasno rješenje: „Limunada sa malo đumbira – limun stimuliše kanale, đumbir ih opušta, i tako pomažemo žuči da se pravilno izluči.“
Kombinacijom ovih koraka – detoksikacijom, regulacijom insulina i podrškom izlučivanju holesterola putem žuči – moguće je holesterol držati pod kontrolom na prirodan i održiv način.