Holesterol se kroz krv prenosi pomoću lipoproteina, a razlikuju se dve osnovne vrste:
-
LDL (low-density lipoprotein) – često se naziva “loš” holesterol jer se može taložiti u zidovima arterija i dovesti do njihovog sužavanja i začepljenja. To povećava rizik od srčanog i moždanog udara.
-
HDL (high-density lipoprotein) – poznat kao “dobar” holesterol, jer odnosi višak LDL holesterola iz krvi i vraća ga u jetru, gde se razgrađuje.
Tijelo ga prirodno proizvodi, a njegovo sudjelovanje u brojnim tjelesnim procesima koji se odvijaju svakodnevno čini ga neophodnim za zdravlje. Međutim, ravnoteža tih razina je od najveće važnosti – previše kolesterola može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, pa ćemo se danas usredotočiti na razumijevanje kako on funkcionira i kako ga možemo prirodno regulirati.
- Kolesterol je masna tvar koju karakterizira voštana priroda i prisutna je u svim stanicama našeg tijela. Njegova primarna svrha je sudjelovanje u stvaranju važnih hormona, uključujući estrogen, testosteron i kortizol, ti hormoni utječu na metabolizam, reproduktivne funkcije i odgovor tijela na stres. Osim toga, sudjeluje i u stvaranju staničnih membrana, što omogućuje komunikaciju stanica i obranu od vanjskih opasnosti. Bez prisustva kolesterola, stanične bi funkcije bile znatno narušene. Druga važna funkcija kolesterola je proizvodnja žučnih kiselina, te kiseline olakšavaju probavu masti u crijevima.
Oni razgrađuju masti iz hrane i olakšavaju njihovu apsorpciju, što izravno utječe na način na koji se energija koristi. Unatoč tome što se često smatra neprijateljem zdravlja, kolesterol ima značajnu ulogu i njegov potpuni nedostatak bio bi poguban. Problem je kada dođe do odstupanja od ravnoteže kolesterola, točnije kada se poveća razina LDL kolesterola, poznatijeg kao “loš” kolesterol. Kada se ovaj oblik kolesterola počne nakupljati na stijenkama arterija, stvara se stanje poznato kao ateroskleroza – to je zadebljanje i otvrdnjavanje krvnih žila koje ometaju protok krvi. Ovo stanje značajno povećava rizik od srčanog i moždanog udara.
Suprotno tome, HDL kolesterol je također poznat kao “dobar” kolesterol, ovaj kolesterol je odgovoran za uklanjanje viška kolesterola iz krvi i njegov transport do jetre, gdje se razgrađuje i izlučuje iz tijela. Jedan od najvažnijih čimbenika koji utiču na razinu kolesterola je hormon inzulin. Kada je inzulin povišen u krvi, to je često uzrokovano kombinacijom prekomjerne konzumacije jednostavnih ugljikohidrata i šećera. Kao rezultat toga, mast se taloži u jetri, što utječe na povećanje kolesterola. To rezultira visokim kolesterolom koji je i rezultat prehrane koja se sastoji od masnoća i uzrok metaboličke neravnoteže uzrokovane lošim navikama.
Razina kolesterola može se promijeniti prirodnim sredstvima koja uključuju promjene u prehrani i načinu života. U početku se preporučuje da izbjegavate rafinirane šećere i prerađene ugljikohidrate, ti šećeri povećavaju razinu šećera u krvi, a također stimuliraju proizvodnju inzulina. Dodatno, treba ograničiti konzumaciju masne hrane koja je već u prehrambenoj industriji. Suprotno tome, mnoge namirnice olakšavaju zdrav profil lipida. To uključuje avokado, orašaste plodove, ekstra djevičansko ulje, kao i plavu ribu poput lososa i sardina, koje imaju visoku koncentraciju Omega-3. Ove namirnice sposobne su smanjiti upale u tijelu, zaštititi krvne žile i imati povoljan sastav kolesterola.
Osim toga, voće, povrće i cjelovite žitarice bogate su vlaknima i antioksidansima, te komponente dodatno pomažu u očuvanju srca i krvnih žila. Drugi važni čimbenici u kontroli kolesterola su tjelesna aktivnost i prehrana. Tjelovježba povećava rast HDL kolesterola, a istovremeno smanjuje količinu LDL i triglicerida u krvi. Dovoljno je kretati se 30 minuta svaki dan, bilo da se radi o brzom hodanju, plivanju ili vožnji bicikla, kako biste imali koristi od zdravog srca. Konstantno kretanje također povećava ukupnu cirkulaciju, čime se smanjuje stres na krvne žile. Osim tjelesne aktivnosti, od velike je važnosti i upravljanje stresom, koje može dovesti do hormonske neravnoteže i negativno utjecati na metabolizam lipida.
Tehnike poput joge, meditacije ili jednostavnog opuštanja i dubokog disanja imaju potencijal smanjiti psihički stres, održati krvni tlak i neizravno utjecati na metabolizam kolesterola. Unatoč tome što se često demonizira, kolesterol je ključan za naše tijelo. Tajna je u njegovom pravilnom sastavu i razumijevanju uzroka njegovog povećanja ili smanjenja. Pravilnom prehranom, redovitom tjelovježbom i upravljanjem stresom možemo značajno utjecati na očuvanje zdravlja i prevenciju teških bolesti. Ako u analizi prepoznate višu razinu kolesterola, razgovor sa stručnjakom može vam pomoći otkriti najučinkovitiji način njezine regulacije na siguran i prirodan način.