– Kada nekoga zaboli uho, onda se javljaju problemi i prije svega se traži pomoć od prirode. Čuvarkuća je u narodu jako poznata po tome, da riješava probleme sa bolovima, a mi danas govorimo o tome, šta to znači kada vas konstantno svrbi uho….
Osobe s kompromitiranim imunološkim sustavom i one koje pate od infekcije uha trebaju biti posebno oprezne. U konačnici, infekcije uha su vrlo neugodne, a pravodobno prepoznavanje ključno je za ubrzanje liječenja. Više informacija o simptomima upale uha i načinima kako ih spriječiti možete pronaći ovdje. Ključno je naglasiti da je savjetovanje sa zdravstvenim djelatnikom ključno kada se rješavaju bilo kakvi zdravstveni problemi. Može se pojaviti neugodan osjećaj škakljanja ili bockanja na koži, a ako se zanemari, ono što se čini kao benigni svrbež unutarnjeg ušnog kanala može se razviti u ozbiljniji problem.
I unutarnja i vanjska strana ušiju mogu pokazivati crvenkastu nijansu, s početnim suptilnim crvenilom uočenim u unutarnjem ušnom kanalu. Kako stanje napreduje, i oteklina i crvenilo mogu postati sve očitiji, šireći se izvan granica uha. 3. Osjećaj nelagode ili fizičkog stresa U početku može postojati osjećaj nelagode u uhu, osobito nakon bilo kakve manipulacije ušnim kanalom ili pritiska primijenjenog na tragus. Kako vrijeme prolazi, može se razviti osjećaj punoće u ušima.
U ozbiljnijim slučajevima, bol se može širiti u lice, vrat ili jednu stranu glave. Iscjedak tekućine bez mirisa može se u početku pojaviti kao manji problem, slično drugim simptomima, ali se može pogoršati kako infekcija napreduje. Sposobnost sluha može biti smanjena ili mučena upornim zvukom zvona. Iako se ovaj simptom možda neće pojaviti u blažim slučajevima, ozbiljniji slučajevi mogu dovesti do oštećenja sluha. Može se osjetiti stalni osjećaj zvonjave ili nejasna slušna percepcija, zajedno s natečenim limfnim čvorovima vidljivim na vratu.
Ako infekcija ostane neriješena, može rezultirati značajnom upalom limfnih čvorova, potencijalno uzrokujući vrućicu zbog potpunog začepljenja ušnog kanala. Kako biste spriječili ili zaustavili ovaj problem, suzdržite se od korištenja pamučnih štapića ili bilo kojih drugih predmeta koji nisu namijenjeni za umetanje u ušni kanal. Iako štapići za vatu mogu očistiti stijenke uha, ključno je prepoznati da oni mogu nenamjerno gurnuti ušni vosak dublje u ušni kanal. Ako tijekom korištenja osjetite bilo kakvu nelagodu, preporuča se da ih u potpunosti prestanete koristiti.
Osim toga, mudro je izbjegavati korištenje stranih predmeta poput ključeva, pribadača ili spajalica za češanje ušiju, jer to može dodatno gurnuti ušni vosak prema unutra, iritirati kožu i potencijalno uzrokovati pukotine na koži. Ako ste osjetljivi na infekcije uha, pametno je usvojiti posebne preventivne strategije. Za početak, kapa za plivanje može poslužiti kao učinkovita barijera protiv ulaska vode u uši. Štoviše, korištenje čepića za uši može biti koristan izbor. Ako ste zabrinuti, uvijek je preporučljivo konzultirati se s liječnikom radi dodatnih mjera opreza.
Osim toga, korištenje sušila za kosu može pomoći u uklanjanju vlage iz ušiju. Nakon izlaska iz vode, važno je slijediti odgovarajuće korake za pravilnu njegu vaših ušiju. Započnite tako da nagnete glavu i ručnikom pažljivo očistite i osušite uši, što će pomoći u sigurnom uklanjanju viška vode. Ako otkrijete da vam voda ostaje zarobljena u ušima nakon što se vratite kući, možete ih osušiti sušilom za kosu. Ne zaboravite namjestiti sušilo za kosu na nisku brzinu i nisku temperaturu kako biste spriječili bilo kakvu nelagodu ili štetu.