Za ovaj vikend smo vam spremili jednu jako zanimljivu priču, koja bi vam se itekako mogla da isplati. Naime, govorićemo o malom biznisu, a tiče se sađenje biljaka, čija cijena je na tržištu i viš nego ozbiljna i dobra…..

Pokretanje procesa uzgoja biljaka izazovan je pothvat koji zahtijeva pažljivo razmatranje uključenih izračuna—točnije, određivanje koji će usjevi donijeti najveću profitabilnost i vremenski okvir potreban za postizanje povrata ulaganja. Ipak, postoje posebne kulture koje se posebno preporučuju početnicima, a koje se prvenstveno sastoje od ljekovitih biljaka. Ako tek trebate odrediti način na koji ćete pokrenuti posao i posjedovati zemlju, važno je spomenuti da posljednjih godina raste globalna potražnja za ljekovitim biljem, koja se proteže izvan naše zemlje.

  • Potrebna ulaganja su relativno niska u usporedbi s drugim industrijama, a potrebno održavanje zemljišta je minimalno. Cijena obrade jednog hektara nane, kamilice, nevena ili drugog ljekovitog bilja kreće se od 1.200 do 2.500 eura. Ovo financiranje omogućuje kupnju sjemena, sadnju začinskog bilja i očuvanje zemlje. Nasuprot tome, želite li modernizirati prodaju ljekovitog bilja, potrebno je dodatno uložiti stotinjak eura za nabavu dekorativne ambalaže, čime se povećava tržišna privlačnost proizvoda.

Kada se uzmu u obzir svi čimbenici, prihod od ovog poduzeća može se kretati od 2.500 do 6.500 eura po hektaru. Bijeli sljez Investicija od približno 2.000 eura po hektaru daje cijenu od oko 5 eura po kilogramu, što rezultira prinosom manjim od 1.500 kilograma po hektaru. Ovaj scenarij dovodi do prihoda od 6.500 eura po hektaru, uz minimalnu dobit od 4.500 eura po hektaru. Neven Investicija iznosi oko 1800 eura po hektaru, a cijena cvijeta oko 4 eura po kilogramu.

Prinos se procjenjuje na 1.000 kilograma po hektaru, čime se ostvaruje prihod od oko 4.000 eura po hektaru i rezultira dobitkom od otprilike 2.000 eura po hektaru. Bosiljak Investicija iznosi oko 1.200 eura po hektaru, a cijena je veća od 1 eura po kilogramu. Prinos se procjenjuje na oko 2.000 kilograma po hektaru, što rezultira prihodom od oko 2.500 eura po hektaru i dobiti od oko 1.300 eura po hektaru. Stručnjaci preporučuju uzgoj višegodišnjih ljekovitih biljaka jer su one uglavnom isplativije. Važno je prepoznati da postoji razlika u tržišnim cijenama između organski i konvencionalno uzgojenih biljaka, budući da organski usjevi zahtijevaju znatno više cijene.

Dodatno, važno je razumjeti da na profitabilnost utječu čimbenici kao što su dostupnost sezonske radne snage, prisutnost opreme pogodne za visokokvalitetnu preradu nakon žetve i adekvatan transport, prenosi web stranica Smartwatering.rs. Istraživanje pod nazivom „Mogućnosti gajenja lekovitog i aromatičnog bilja na području grada Valjeva“, koje je pre nekoliko godina sprovela Poljoprivredna stručna i savetodavna služba grada Valjeva u saradnji sa JP „Agrorazvoj – Valjevske doline“, pokazalo je da region posjeduje izuzetne uvjete za uzgoj gotovo svih vrsta ljekovitog bilja koje se nalazi u Srbiji, što se pokazalo isplativijim od ostalih poljoprivrednih kultura.

Svjetlana je objasnila da mediteranska biljka, primjerice, može donijeti znatnu zaradu zbog razdoblja rasta i razvoja od deset godina. Ovo postrojenje ostvaruje stalan prihod godišnje, a zahtijeva minimalna ulaganja. Za uzgoj limunske trave na jednom hektaru zemlje potrebna su početna ulaganja u sjeme, gnojiva, radnu snagu i zaštitu tijekom prve godine.

Prosječan urod je oko 1,5 tona, što rezultira prihodom od oko 300 eura. Za one koji razmišljaju o sličnim poljoprivrednim pothvatima, Europska unija nudi razne natječaje i mogućnosti financiranja za pomoć u takvim inicijativama. IPARD program se ističe kao jedna od najpoznatijih inicijativa, posebno među poljoprivrednicima u Srbiji. Do danas je oko 1300 poljoprivrednika koristilo bespovratna sredstva Europske unije za poticanje ruralnog razvoja.

Preporučeno