Dok je genetika presudna u određivanju našeg prirodnog mirisa, bitno je prepoznati da naš odabir hrane može uvelike utjecati na to kako mirišemo. Određene namirnice mogu pomoći u održavanju svježe arome, dok druge, unatoč tome što su ukusne, mogu uzrokovati neugodan miris tijela. Na primjer, kada se uspoređuju jogurt i mlijeko, pojavljuju se značajne razlike koje utječu na našu mirisnu percepciju.

Aktivne kulture koje se nalaze u jogurtu smanjuju prisutnost sulfitnih spojeva, koji su sićušni kemijski prijestupnici odgovorni za neugodne mirise. Osim toga, vitamin D u jogurtu pomaže u smanjenju razine štetnih bakterija u ustima, doprinoseći svježijem dahu. S druge strane, mlijeko sadrži kolin, tvar koju tijelo pretvara u trimetilamin, što potencijalno dovodi do neželjenih tjelesnih mirisa. Na sličan način, pića i bilje, uključujući biljne čajeve, mogu pojačati miris tijela. Čajevi s visokim udjelom antioksidansa pomažu tijelu u uklanjanju toksina.

Ova pića potiču proces detoksikacije, što dovodi do čišćeg tijela i ugodnijeg mirisa. S druge strane, iako je kava popularan izbor za mnoge, ona može imati suprotan učinak, jer kofein može povećati znojenje i rezultirati neželjenim mirisima. Prebacujući fokus na voće i povrće, jabuke su nam pouzdani saveznici za svjež dah. Njihova svojstva detoksikacije omogućuju jabukama da se suprotstave lošem zadahu, za razliku od povrća poput cvjetače koje sadrži kolin. Cvjetača, kao i ostalo povrće poput brokule i kupusa, obiluje spojevima sumpora koji se razgrađuju i kroz pore kože oslobađaju neugodan miris.

Citrusi, poput naranči, mogu poboljšati naš osjet mirisa. Miris citrusa sposoban je prikriti nepoželjne mirise, dok bundeva, iako ima zdravstvene prednosti, sadrži kolin koji se pretvara u trimetilamin. Nakupljanje ove tvari u tijelu može dovesti do neugodnog mirisa. Sastojci poput češnjaka i luka poboljšavaju okus raznih jela, ali njihov visok sadržaj sumpornih spojeva može dovesti do nepoželjnog mirisa. Nasuprot tome, začini kao što su kardamom i cimet ne samo da poboljšavaju okus jela, već također daju ugodan miris i služe kao prirodni dezodoransi. Osim toga, celer i šparoge predstavljaju intrigantne slučajeve;

Smatra se da konzumiranje celera povećava privlačnost osobe zbog njegovog potencijala oslobađanja privlačnih feromona. Nasuprot tome, šparoge sadrže asparaginsku kiselinu, koja može uzrokovati neugodan miris u urinu, a kod nekih pojedinaca i tjelesni miris. Što se tiče konzumacije mesa, bijela riba je poželjnija opcija u odnosu na crveno meso. Proces probave crvenog mesa je sporiji, što može rezultirati nepoželjnim mirisima. Istraživanja pokazuju da je ženama miris osoba koje se suzdržavaju od jedenja crvenog mesa privlačniji od onih koji ga često konzumiraju.

Stoga, ako vam je cilj ugodniji miris tijela, odabir ribe mogao bi biti mudriji izbor. Zaključno, sjemenke poput piskavice i bundeve imaju značajan utjecaj na očuvanje svježine. Piskavica pomaže probavi i eliminira toksine koji dovode do neugodnih mirisa, dok sjemenke bundeve, bogate kolinom, mogu uzrokovati loš zadah. Odabirom odgovarajuće hrane možemo uvelike utjecati na vlastiti miris, izbjegavajući neugodne situacije i podižući samopouzdanje.

DODATNI TEKST

Jeste li svjesni da postoji povijesna metoda koja je koristila golubove kao nosače pošte? Poznata kao “golubija pošta”, ova se praksa pojavila prije nekoliko tisuća godina i koristile su je drevne civilizacije poput Egipćana, Rimljana i Perzijanaca za prijenos značajnih poruka na velike udaljenosti. Golubovi posjeduju nevjerojatnu vještinu koja im omogućuje navigaciju kući s gotovo bilo kojeg mjesta zahvaljujući njihovim iznimnim sposobnostima orijentacije. U početku su ove ptice trenirane puštanjem na slobodu na sve većim udaljenostima od njihovih gnijezda, što im je omogućilo da se na kraju vrate kući s nekoliko stotina kilometara udaljenosti.

Da li ste znali ove zanimljive stvari o golubovima, i koliko su oni zapravo inteligentni? Nahranite li ih kada vam slete na balkon, pišite nam vaša iskustva u komentarima ispod….

Preporučeno