U nastavku našeg današnjega člankaa, govorićemo o Aranđelovdanu, velikoj Slavi koja je u četvrtak 21 novembra. Veliki broj pravoslaavnih vjernika, itekako voli ovaj Svetac, i mnogim porodicama u regiji, ovo je porodična slava….
Sveti Mihael Arkanđeo smatra se svecem zaštitnikom Katedralne crkve i priznat je kao vođa među sedam anđela koji su pobijedili Sotonu. Na ikonama se obično prikazuje kao ratnik odjeven u oklop, koji maše kopljem ili mačem dok se suočava sa zmijom ili drugim demonom. Osim toga, smatra se zaštitnikom pravoslavlja i borcem protiv hereze.
S obzirom na značaj blagdana Svetog Arkanđela Mihajla i drugih duhovnih bića, prate ga brojne narodne tradicije i vjerovanja koja se već dugi niz godina njeguju među pravoslavnim kršćanima na našim prostorima. Ključni aspekt je otići u crkvu, zapaliti svijeću i moliti se za ostvarenje svoje najdublje i najznačajnije želje, a pritom otvoriti srce i dušu.
Na kraju, izrazite zahvalnost Svecu i Gospodinu na kraju svoje molitve. Osim toga, uobičajena je praksa kloniti se bilo kakvih mogućih neugodnih interakcija ili lokacija koje bi mogle dovesti do svađa ili neugodnih situacija, osobito ako se ne osjećamo ugodno u tim okruženjima. Tijekom ovog blagdana, pojedinci nastoje izbjeći negativnu energiju i zlonamjernost u drugima, zbog čega je važno da vjernik promiče pozitivne misli i namjere. Apsolutno je zabranjeno pojedincima ugnjetavati slabe i siromašne jer će sveti Mihovil za takve postupke izreći oštre posljedice.
Kaže se da se uoči Aranđelovdana treba moliti za dobrobit duše i dobro zdravlje na sljedeći način: „Svemogući Bože, vječni Care bespočetni, molimo te, pošalji Svoga arhanđela Mihaela da pomogne Tvojim slugama (imena) i zaštiti nas od naših vidljivih i nevidljivih neprijatelja. O veliki Arkanđele Mihaele Gospodnji, podari mir i blagoslov svojim slugama (imena). O veliki arkanđele Mihaele, koji pobjeđuješ demone, suoči se sa svim našim protivnicima koji stoje protiv nas, pretvarajući ih kao ovce i raspršujući ih kao prah u vjetru.
O veliki arhanđele Mihaele Gospodnji, prvi kneže i kneže nebeskih sila, kerubini, serafimi i svi sveti! O prelijepi arkanđele Mihaele, čuvaru skrivenih Božjih Tajni, pomozi nam u svemu: u vrijeme uvrede, u trenucima žalosti, u pustim mjestima i u zoru, na rijekama i morima, mirno utočište. Veliki arkanđele Mihaele, zaštiti nas od prijevare đavolske. Uvijek slušaj nas, Tvoje pokvarene sluge (imena), dok Te usrdno zazivamo i tražimo Tvoje sveto ime. Molim te priteci nam u pomoć i usliši našu molbu.
O arkanđele Mihaele, veliki i moćni! Snagom svetog životvornog krsta Gospodnjeg porazi sve neprijatelje naše molitvama Presvete Bogorodice, svetih apostola i svetitelja Nikolaja Čudotvorca, Ilije Proroka i Andreja Čudotvorca, zajedno sa svetim velikim mučenicima Nikitom i Evstatijem, i svim svetim svetiteljima, prepodobnim, mučenicima i nebeskim Snage. Amen. O arkanđele Mihaele, molimo te, naše grešne sluge (imena), da nas izbaviš od potresa, poplava, vatre, mačeva, iznenadne smrti i svih oblika zla, kao i od svakog prijevarnog đavla što ga oluja može donijeti. Izbavi nas, veliki Mihaele, Arkanđele Gospodnji, sada i uvijeke.
Amen. Dan nakon blagdana svetog Mihaela Arkanđela, mnogi vjeruju da je važno moliti ga za pomoć u izazovima vezanim uz posao – poput poboljšanja odnosa s kolegama, povećanja zarade, pronalaska novog posla, napredovanja u karijeri ili primanja priznanja. za naporan rad. Prema tradiciji, arkanđelu Mihaelu Bog je dao priliku da dva puta godišnje siđe u pakao kako bi oslobodio duše grešnika i osigurao im mir u nebeskom carstvu. Mnogi vjeruju da vrijeme na blagdan oslikava kakvu godinu možemo očekivati te da je ovaj svetac jedini sposoban tjerati vukove, zbog čega se smatra zaštitnikom stočara.