Mujo, Fata, Huso i Haso su definitivno najučestalija imena u vicevima koji se mogu čuti na ovim prostorima. Slijedi i jedan jako smiješan vic o akciji između Muje i Fate u krevetu, i evo kako je završilo….

BONUS ČLANAK:

U svijetu nutricionizma mnogi nisu svjesni da neka hrana može biti i ukusna i vrlo hranjiva. Uzmimo, na primjer, slatku i sočnu dinju — vitaminsku bombu C, B6, magnezija i više. Evo što o njegovim blagodatima kaže nutricionistica Ivana Mišić: – Dok je primarna komponenta voda, čak do 90%, dinja je vrlo hranjiva i bogata vitaminom C, kalijem, beta-karotenom — posebno one sorte koje imaju narančasti plod. Vrlo su bogati bioflavonoidima, karotenoidima i drugim biljnim pigmentima koji djeluju kao zaštitni čimbenici protiv kardiovaskularnih i drugih bolesti.

Također obiluju mnoštvom minerala poput tiamina, niacina, vitamina B6, folne kiseline, željeza, magnezija, bakra, kalija, mangana, fosfora. Jestive sjemenke izvrstan su izvor vlakana, proteina i omega tri masnih kiselina. Dinja pomaže u pravilnom liječenju dijabetesa; njegov nizak glikemijski indeks od 4 (četiri) znači da također može spriječiti skok šećera u krvi pa se preporučuje u prehrani dijabetičara. Prilikom kupnje odaberite dinju koja je čvrsta, teška i simetrična, bez ikakvih mrlja ili oštećenja.

  • Danas je većina voća dostupna za kupnju tijekom cijele godine. Međutim, na slatkoću i sočnost će utjecati je li sezona ili ne. Prilikom rezanja dinje vrlo je potrebno dobro oprati koru (vanjski dio) kako bi se smanjio rizik od prijenosa salmonele s vanjske strane na unutarnji dio (meso). Tko bi trebao izbjegavati dinje? Osobe kojima su propisani beta blokatori trebaju dinju konzumirati u umjerenim količinama jer je, prema riječima nutricionista, bogata kalijem.

“Međutim, obavezna kada je u pitanju hidratacija u vrućim danima, lubenica je ljeto. Ali njen predivan slatki okus i svježina nisu jedine stvari koje joj idu u prilog.” Lubenica, kao i ostalo voće i povrće, nije samo ukusna, već je i vrlo hranjiva; to ga čini jednim od najboljih izbora na svijetu. Izniman je izvor antioksidansa, ponajviše likopena (zaslužan za njegovu crvenu boju). Antioksidansi pomažu u borbi protiv slobodnih radikala, koji mogu biti destruktivni za stanične strukture. Likopen nudi zaštitu od određenih vrsta raka, poput raka dojke i prostate, a također može pomoći u zaštiti od srčanih bolesti.

Lubenica se sastoji od 92 posto vode; stoga će vam njegovo jedenje pomoći da ostanete hidrirani. Alternativno, koristite ga kao međuobrok nakon treninga za nadoknadu tekućine izgubljene tijekom vježbanja. Ako se tijelo dovoljno hidrira tijekom dana, onda ne bi trebalo biti problema sa zadržavanjem tekućine, jer voda u tijelu neće nikuda odlaziti da pomogne probavi. S druge strane, ako dehidrirate, vaše će tijelo uzeti svu dostupnu vodu kako bi pomoglo u kretanju hrane duž probavnog trakta.

To može rezultirati zatvorom, što pravilna hidratacija pomaže spriječiti. Pun vitamina Ako pojedete jednu prosječnu krišku lubenice, tijelo će dobiti 13% dnevne potrebe vitamina C uz nešto kalcija, željeza, magnezija, kalija i vitamina A. Pomaže u održavanju zdravih arterija i vena Lubenica je izvor L-citrulina, aminokiseline koja pomaže u vazodilataciji – opuštanju krvnih žila – čime se poboljšava cirkulacija i pomaže u održavanju odgovarajućeg krvnog tlaka. Osim toga, može biti korisno u ublažavanju bolova u mišićima izazvanih vježbanjem.

Oprez za dijabetičare Jedna kriška lubenice sadrži otprilike 45 kalorija i 10 grama šećera. Iako se općenito slaže da su prirodni šećeri u redu, pojedinci koji paze na unos ugljikohidrata mogli bi odabrati voće koje ima manje šećera jer je šećer, na kraju krajeva, ugljikohidrat. Nasuprot tome, među voćem lubenica ima niži sadržaj šećera od većine ostalih uobičajenih poput ostalih dinja, breskvi, trešanja ili jabuka.

Preporučeno