– Za danas smo vam spremili jedan sjajan vic, a tiče se kompleksnog odnosa između muža, žene i prijatelja. Sve se zakompliciralo…

kaže muž svojoj ženi Došao sam do prijatelja. Ekscentrična žena je primijetila: – Što?! Sve je u kaosu! Nisam još ništa očistio ni oprao; sve je suđe prljavo deset dana, a meni se stvarno ne kuha! Supružnik je primijetio: Svjestan sam svega, ali taj idiot je odlučan u namjeri da se vjenča, pa mi dopustite da mu pokažem kako se to radi! Čini se da ste dali

“BONUS TEKST”

bez konkretne rečenice za ponovno stvaranje. Molimo podijelite rečenicu koju želite da preformuliram! Neurolog je identificirao simptome koji se mogu manifestirati danima ili čak tjednima prije moždanog udara. Drugi vodeći uzrok smrti u regiji je moždani udar. Ovo se stanje odnosi na iznenadni neurološki poremećaj koji je posljedica problema s cerebralnom cirkulacijom, što dovodi do neadekvatne opskrbe kisikom i hranjivim tvarima u određenim područjima mozga.

  • Nedostatak ovih esencijalnih elemenata dovodi do oštećenja i smrti živčanih stanica, što u konačnici uzrokuje ozljedu mozga i narušava funkcije kojima upravlja zahvaćena regija mozga. Brzina kojom pacijent dobiva medicinsku pomoć često utječe na ishod. Prepoznavanje simptoma koji bi mogli signalizirati približavanje moždanog udara je ključno. Neurolozi su identificirali pokazatelje koji se mogu manifestirati danima ili čak do dva tjedna prije moždanog udara. Liječnik savjetuje oprez ako osoba iznenada osjeti slabost ili utrnulost u bilo kojem dijelu tijela.

Osim toga, važno je obratiti se liječniku ako postoje privremeni problemi s govorom, iznenadni pad vida ili potpuni gubitak vida, epizode vrtoglavice, nedostatak koordinacije i svijesti ili intenzivne glavobolje. Nekontrolirani visoki krvni tlak ističe se kao najznačajniji čimbenik rizika za moždani udar. Dodatni čimbenici koji doprinose uključuju visok kolesterol, povišenu razinu šećera u krvi, fibrilaciju atrija, dijabetes, nedostatak tjelesne aktivnosti, pretilost, nezdravu prehranu i obiteljsku povijest srčanih bolesti i moždanog udara.

Među brojnim prijedlozima za samopomoć dostupnima na internetu za liječenje srčanog udara, jedan tvrdi da silovit kašalj može pomoći u uspostavljanju normalnog srčanog ritma. Predlaže se da pojedinci duboko udahnu prije svakog kašljanja i naizmjence svake dvije sekunde kako bi potaknuli srce na pravilan rad i poboljšali cirkulaciju. Ipak, stručnjaci tvrde da je ovaj savjet krajnje neutemeljen i nepoželjan, uz napomenu da niti jedna reanimacijska ili kardiološka organizacija ne podržava takve preporuke. Iako prisilni kašalj može pomoći ako se smatra da se neki predmet zaglavio u grlu, može pogoršati situaciju kada osjetite bol u prsima.

Kada govorimo o srčanom zastoju, pacijent je bez svijesti i ne može kašljati, jer srčani zastoj – karakteriziran odsutnošću spontanih kontrakcija – nije spojiv sa životom. Povremeno, pojedinci koji imaju fibrilaciju atrija, najčešću aritmiju koja zahtijeva liječenje, mogu pokušati vratiti normalan srčani ritam i ponekad uspiju. Ako osjećate nepravilnosti u otkucajima srca i prethodno ste dobili dijagnozu za ovo stanje, razmislite o isprobavanju ove metode; no konzultacija s liječnikom najpametniji je način postupanja, savjetuju kardiolozi.

  • Kad se nađeš sam sa sobom Ako imate bilo kakvu sumnju da netko doživljava srčani udar, ključno je kontaktirati Hitnu pomoć jer osoba treba hitnu stručnu pomoć. Ako ste udaljeni od medicinske ustanove i posjedujete vozilo, preporučljivo je odvesti pacijenta u bolnicu kako biste smanjili gubitak dragocjenog vremena. Tijekom vaše interakcije s pacijentom od iznimne je važnosti zadržati pribranost i učinkovito slijediti predložene smjernice.

Preporučeno