– U većini situacija kada neko dobije moždani ili srčani udar, tu se radi o povišenom kolesterolu u krvi. Jako je bitno da se prepoznaju neki simptomi na vrijeme, i da se reaguje, da ne bi bilo kobnih posljedica od masti u krvi….

 

Primarni učinci na zdravlje posljedica su visoke razine kolesterola. Kako biste obuzdali moguće simptome, što prije promijenite svoje dnevne rutine. Mnogi ljudi vode nevidljivu borbu s visokim kolesterolom – nema simptoma koji to čine tihim – ali značajno povećavaju vjerojatnost napada tako ozbiljnih bolesti kao što su srce ili apopleksija. Rezultati studije koju su proveli kineski znanstvenici pokazuju da je visok kolesterol u krvi povezan s kognitivnim poremećajima – narušava pamćenje i pažnju, što dugoročno može uzrokovati teža stanja poput srčanog ili moždanog udara. Simptomi tipični za moždani udar već su spomenuti u Zdravé Stravování.

Neki uobičajeni znakovi srčanog udara uključuju bol u prsima, otežano disanje i vrtoglavicu. Prema studiji koju su proveli kineski znanstvenici, između ostalog, visoke razine kolesterola mogu dovesti do kognitivnih poremećaja posebno utječući na pamćenje i koncentraciju. Dugoročno gledano, mogao bi uzrokovati druge kronične bolesti poput srčanog ili moždanog udara: teme o simptomatologiji moždanog udara već su se pojavile na Zdravoj prehrani. Imajte na umu da su vrtoglavica, uz bol u prsima i otežano disanje, tipični znakovi nadolazećeg moždanog udara.

Istraživanje kineskih znanstvenika otkrilo je da je povišeni kolesterol u krvi često povezan s kognitivnim disfunkcijama — koje se uglavnom manifestiraju u pamćenju i pažnji, a kasnije mogu rezultirati tako teškim stanjima poput srčanog ili moždanog udara. Simptomi moždanog udara koje je već naveo Zdravé Stravování su bol ispod rebara, puhanje (u određenim smjerovima) i vrtoglavica. Trnci ili utrnulost rezultat su slabe cirkulacije krvi u ekstremitetima, što su vidljivi znakovi. Pravilna prehrana vrlo je učinkovit način da se tijelo naoruža protiv raznih problema.

Visoki kolesterol može se samostalno sniziti uvođenjem načela zdravog načina života – razina kolesterola naglo će pasti za nekoliko dana. Debra Sullivan, zdravstvena djelatnica, preporučuje da krenete ovim putem, posebice pazeći što jedete. U nastojanju da visoki kolesterol stavite pod kontrolu, klonite se one nezdrave, prerađene hrane koja ga može pogoršati. Izbacite svu masnu i prerađenu hranu iz smočnice; umjesto toga, imajte pri ruci veliki izbor hrane bogate vlaknima—voće, žitarice, mahunarke i povrće. Healthline preporučuje uključivanje umjerene do snažne tjelesne aktivnosti u svaki dan, poput brzog hodanja, trčanja ili plivanja.

Jednako je važna kontrola alkohola i duhana unesenih u organizam budući da ovo dvoje uvelike dovodi do vjerojatnih zdravstvenih problema. Također, pobrinite se da dovoljno redovito posjećujete svog liječnika koji će poduzeti potrebne pretrage kako bi procijenio vašu opću razinu zdravlja.

BONUS TEKST

Đumbir je dobar za probavu, a može se koristiti i za smanjenje osjećaja želje za povraćanjem. Prema nekim stručnjacima, đumbir je jako dobar, pa ga treba jesti svaki dan. Dr. Roman Huber opisuje je kao izvana jednostavnu biljku, a iznutra ima mnogo aktivnih ljekovitih spojeva. Iz tog razloga, on naziva đumbir često korištenim lijekom u naturopatiji. Evo detalja koje je podijelio stručnjak: Prednosti svakodnevnog uzimanja đumbira Đumbir pomaže u probavi.

Kada su plinovi i nadutost dio vašeg života, zaboravite ih kada počnete svakodnevno uzimati đumbir. Ovaj korijen pomaže u kretanju hrane kroz vaša crijeva i također potiče pražnjenje želuca—sve to dok štiti vašu crijevnu floru. Ne samo da se bori protiv mučnine, već i protiv nadutosti i plinova. Biljka je digestiv. Jednom kada počnete svakodnevno uzimati đumbir, plinovi i nadutost više se neće vratiti u vaše brige. Đumbir pomaže u izbacivanju hrane iz želuca; potiče pražnjenje želuca koje zauzvrat djeluje na mikrobiom crijeva i bori se protiv nadutosti i plinova budući da su i oni posljedica mučnine.

  • Đumbir podržava probavu. Nema više plinova ili nadutosti kada uključite đumbir u svoj dnevni režim. Đumbir pomaže u povećanju prolaska hrane kroz probavni sustav—to uključuje pražnjenje želuca plus zaštitu crijevnog mikrobioma, kao i smanjenje nadutosti i plinova, pa čak i ublažavanje mučnine.

Preporučeno