Tumor na debelom crijevu je pored tumora gušterače ubjedljivo najčešći uzorak smrti u cijelom svijetu. Kao što i sami doktori kažu, najgore od svega je to, kakve namirnice uzimamo, jer sve kreće od hrane….
Rak debelog crijeva: uloga prehrane u prevenciji i mogućnosti spašavanja života. Rak debelog crijeva sve se više prepoznaje kao značajan globalni problem u današnjem društvu. Zabrinjavajući porast stopa smrtnosti povezanih s ovom bolešću naglašava nužnost hitnog djelovanja i pojačane javne svijesti. Prehrana je ključna u prevenciji, jer može uvelike smanjiti rizik od ovog ozbiljnog stanja. Stručnjaci poput dr. Morane Brkljačić ističu vitalnu važnost uravnotežene prehrane u borbi protiv raka debelog crijeva.
Cjelokupno zdravlje pojedinca uvelike ovisi o probavnom sustavu koji je složena mreža različitih organa. Ovaj sustav uključuje jednjak, želudac te tanko i debelo crijevo, a svi surađuju kako bi apsorbirali hranjive tvari iz naše hrane. Osnovni hranjivi sastojci, uključujući vitamine, minerale, bjelančevine, masti, ugljikohidrate i vodu, neophodni su tijelu, a probavni sustav ključan je za apsorpciju tih hranjivih tvari uz uklanjanje otpada.
Tanko i debelo crijevo imaju različite strukture i funkcije. Tanko crijevo, dužine oko 7 metara, bitno je za probavu i podijeljeno je u tri dijela: dvanaesnik, jejunum i ileum. U dvanaesniku se oslobađaju probavne tekućine poput žuči i enzima gušterače koji pomažu u razgradnji hrane.
Nakon toga, jejunum je ključan za apsorpciju hranjivih tvari, a ileum dovršava ovaj proces prije nego što preostala hrana krene u debelo crijevo. Dugo otprilike 1,5 metara, debelo crijevo je vitalno za apsorpciju vode i skladištenje otpada. Sastoji se od četiri dijela: uzlaznog, poprečnog, silaznog i sigmoidnog. Kada neprobavljena hrana uđe u debelo crijevo, dolazi do daljnje apsorpcije vode, a preostali materijali se pripremaju za eliminaciju iz tijela. Zbog toga je debelo crijevo ključno za regulaciju ravnoteže tekućina i elektrolita u tijelu.
Hranjiva prehrana važna je za prevenciju raka. Kako bi se smanjile šanse za razvoj raka debelog crijeva, nužan je pažljiv izbor prehrane. Konzumacija hrane bogate vlaknima poput voća, povrća i cjelovitih žitarica podržava zdrav probavni sustav. Vlakna pomažu u regulaciji probave i skraćuju vrijeme zadržavanja hrane u crijevima, čime se smanjuje izloženost stanica debelog crijeva potencijalno štetnim tvarima. Suprotno tome, preporučljivo je ograničiti konzumaciju crvenog mesa i prerađene hrane. Studije pokazuju da konzumiranje ove hrane u velikim količinama može povećati rizik od raka debelog crijeva.
Predlaže se usredotočiti se na proteine biljnog podrijetla, jer su oni povezani sa smanjenim rizikom od raznih vrsta raka. Uz zaokruženu prehranu, važno je i redovito vježbanje te podvrgavanje rutinskim pregledima. Postizanje i održavanje zdrave težine ključno je za smanjenje rizika od raka debelog crijeva, a to se može postići redovitom tjelovježbom. Stručnjaci savjetuju da težite minimalno 150 minuta umjerene aerobne aktivnosti tjedno.
Za osobe s povećanim rizikom redoviti pregledi i kolonoskopije igraju ključnu ulogu u ranom otkrivanju i liječenju bolesti. Prepoznavanje bolesti u ranoj fazi može znatno povećati vjerojatnost učinkovitog liječenja i oporavka. Dati prioritet svom zdravlju i razumjeti vlastitu dobrobit od ključne je važnosti. Rak debelog crijeva je značajan zdravstveni problem koji sve više prevladava; Ipak, rizik od razvoja ove bolesti može se značajno smanjiti uravnoteženom prehranom, dosljednom tjelesnom aktivnošću i redovitim liječničkim pregledima.
Razumijevanje važnosti održavanja zdravog načina života i davanje prioriteta rutinskim pregledima može dovesti do očuvanja brojnih života. Briga za naše zdravlje ključna je jer nam omogućuje donošenje odluka koje doprinose svjetlijoj budućnosti za nas i one do kojih nam je stalo. Svaka osoba ima mogućnost utjecati na svoje blagostanje svojim odabirom prehrane, tjelovježbom i preventivnim radnjama. Prihvaćajući bolju prehranu i preuzimajući odgovornost za svoje zdravlje, možemo započeti borbu protiv raka debelog crijeva već sada.