Krvni tlak (ili krvni pritisak) je sila koju krv vrši na zidove krvnih žila dok cirkuliše kroz tijelo. To je jedan od najvažnijih pokazatelja zdravlja srca i krvnih sudova.

Kada razmišljaju o uzimanju lijekova za krvni tlak, većina pacijenata prepoznaje važnost redovitog uzimanja lijekova. No, često zanemarena, a kojoj nova istraživanja sve više idu u prilog, jest činjenica da dnevno vrijeme uzimanja lijeka može značajno utjecati na njegovu učinkovitost. Medicinski odgovarajući izbor može imati značajan učinak na učinkovitost lijeka ili dovesti do nuspojava kada se uzima na pogrešan dan u tjednu. Nedavna istraživanja, uključujući veliku studiju u Španjolskoj, dodatno su povećala razumijevanje ove teme. Istraživanje, koje je obuhvatilo više od 19.000 pacijenata kojima je dijagnosticiran visok krvni tlak, imalo je fascinantan ishod. Voditelj istraživanja, profesor Ramon Hermida, objasnio je da su pacijenti koji su uzimali lijekove navečer imali veće šanse da imaju visok krvni tlak, i danju i noću.

Što je još važnije, osobe koje su uzimale lijekove prije spavanja imale su nižu stopu srčanih i moždanih udara. Prema profesoru Hermidi, dnevna večernja doza može poboljšati zaštitu tijekom noći, kada su mnogi organizmi posebno osjetljivi na ozljede i kada su ozbiljni kardiovaskularni incidenti česti. Ovo otkriće nudi novi pristup liječenju visokog krvnog tlaka. Međutim, nemaju svi stručnjaci istu perspektivu. Jedan od onih koji dovodi u pitanje preporuku je njemački kardiolog dr. Andreas Zejher, koji je zaposlen u Sveučilišnoj bolnici u Frankfurtu.

On savjetuje da kod nekih pacijenata uzimanje lijekova navečer može dovesti do niskog krvnog tlaka tijekom spavanja, što može dovesti do vrtoglavice, padova ili gubitka svijesti. Vjeruje da je dan najstresnije razdoblje za ljudsko tijelo, zbog čega je ono najosjetljivije na skokove visokog krvnog tlaka. Zbog toga bi lijekovi za snižavanje krvnog tlaka bili učinkovitiji ujutro, jer je u to vrijeme rizik od visokog krvnog tlaka najveći. Unatoč različitim mišljenjima, svi se stručnjaci slažu da je individualnost ključna. Niti jedno univerzalno pravilo nije prikladno za sve pacijente.

Čimbenici poput genetike, stresa, načina života, obrazaca spavanja, pa čak i zanimanja mogu imati značajan utjecaj na to kada je najkorisnije uzeti terapiju. Nekima se tlak povećava tijekom jutra, drugima se povećava tijekom večeri, a trećima se povećava tijekom dana zbog tjelesnog napora i psihičkih poteškoća. Zbog toga je važno da pacijent i njegov liječnik surađuju kako bi odredili najbolje vrijeme za uzimanje lijeka. Kod ovog postupka posebno je korisno voditi dnevnik tlaka, u koji se upisuje datum i vrijeme terapije, kao i stanje svakog dijela dana.

Dodatno, moderna medicina sve više primjenjuje 24-satno praćenje tlaka putem holtera, što omogućuje potpuno razumijevanje dnevnih oscilacija tlaka. Pacijenti se obično oslanjaju na općenite smjernice, ali istina je da ono što jedna osoba radi može negativno utjecati na drugu. Promjeni načina uzimanja lijekova uvijek treba prethoditi konzultacija s liječnikom. Ako pacijent prepozna jutarnju vrtoglavicu ili večernji umor, to može biti znak da je potrebno promijeniti trajanje liječenja. Osim toga, način života ima značajan utjecaj. Oni koji se rano bude, imaju aktivan dan i rano liježu mogu imati drugačije potrebe od onih koji rade noću, imaju nesanicu ili imaju nepravilan ritam.

Svaki čovjek ima priču koju sam sebi ispriča, zato je važno da se preporuka liječnika temelji na cjelovitom razumijevanju svakodnevnih aktivnosti pacijenta. U konačnici, kontrola visokog krvnog tlaka je više od pukog odabira odgovarajućeg lijeka ili doze; također uključuje uzimanje lijekova kako je propisano. Odgovarajuća tableta u pravo vrijeme može napraviti razliku između dugoročnog zdravlja i ozbiljnih posljedica. Pacijent ne bi trebao biti pasivan u liječenju, već bi umjesto toga trebao sudjelovati u njemu, biti spreman razgovarati o stanju s liječnikom i promijeniti režim kako bi odgovarao njegovim osobnim potrebama.

Preporučeno