– U nastavku našeg današnjega članka govorimo o procesu gajenja sadnica koje imate u svome domu. Govorimo o rajčicama, koje znaju biti itekako zanemarene, ako do njih dođu razni nametnici poput krompirove zlatice…..
Svaki vrtlar želi postići obilnu žetvu, a da troškove svede na minimum. Optimalan rast rajčica i krastavaca zahtijeva korištenje gnojiva. U današnje vrijeme sve veći broj vrtlara napušta korištenje kemikalija i odlučuje se za ekološki prihvatljive proizvode koji promiču dobro zdravlje. Kako bi nahranili svoje biljke, okreću se prirodnim gnojivima, poput sirutke, koja nude vrijedne hranjive tvari. Sljedeći članak će se baviti dobrobitima prehrane sirutkom posebno za krastavce i rajčice.
Ubacivanjem čiste sirutke u mješavinu rajčice i krastavaca, vrtlari mogu iskoristiti njezina blagotvorna svojstva kao gnojiva za razne usjeve. Primarna primjena ove metode je prihranjivanje i potpora rastu krastavaca i rajčica. Dokazano je da i komercijalno dostupna gnojiva i kefir ili proizvodi na bazi kefira daju pozitivne rezultate. Ovaj serum možete primijeniti na otvorene gredice, folije i staklenike, što ga čini svestranim za različite sredine za sadnju. Idealan je izbor za prihranu presadnica i zrelih biljaka. Prednosti konzumiranja jogurta čine ga vrijednim dodatkom prehrani. U njegov sastav ulaze sljedeće hranjive tvari: laktoza; protein; Mineralni elementi i aminokiseline bitne su komponente u raznim biološkim procesima. vitamini.
Prisutnost esencijalnih aminokiselina u ovom proizvodu čini ga visoko cijenjenim u vrtlarskim krugovima. Ove aminokiseline, zajedno s dušikom, fosforom i kalijem, igraju vitalnu ulogu u poticanju rasta biljaka. Dodatno, sadržaj laktoze u proizvodu djeluje kao zaštitni štit od štetnika, dok monokisele bakterije učinkovito sprječavaju razmnožavanje štetnih patogena. Nadalje, mikrobiom prisutan na površini proizvoda djeluje kao prirodno sredstvo za čišćenje, eliminirajući bilo kakvu prisutnost gljivica na lišću.
Prisutnost mliječne kiseline služi kao sredstvo odvraćanja od štetnih mikroorganizama, dok također povećava sposobnost otopine da se zalijepi za lišće. To rezultira stvaranjem zaštitnog filma na biljci, učinkovito blokirajući ulazak patogena i štetnika. Kakav je proces pripreme hrane? Važno je napomenuti da ovaj određeni proizvod nije prikladan za korištenje u svom nepatvorenom stanju. Za optimalnu ishranu korijena, ključno je proizvod razrijediti vodom u omjeru 1:10. Važno je napomenuti da temperatura vode treba biti na sobnoj temperaturi. Za nanošenje otopine izlijte je otprilike 50 cm od podnožja biljke.
Ako prskate grmlje, koncentraciju seruma razrijedite miješanjem s vodom u omjeru 1:3. Kako biste poboljšali sposobnost prianjanja otopine, dodajte naribani sapun ili tekući sapun. Važno je napomenuti da se tekućina ne smije čuvati dulje od 2 dana, jer dugotrajno skladištenje može dovesti do toga da tekućina fermentacije ošteti sadnice. Kada treba navodnjavati krastavce i rajčice i kako koristiti sirutku za njihovo tretiranje? Nakon početne sadnje krastavaca u vrtu, preporuča se gnojidba 10 dana kasnije.
Nakon toga, preporučljivo je obnavljati tretman korijena i folijara svaka dva tjedna. Tretiranje korijena rajčice počinje tjedan dana nakon prve sadnje. Ovaj režim liječenja se zatim ponavlja u razmacima od dva tjedna. Jedna litra otopine dovoljna je za navodnjavanje grma koji sadrži i krastavce i rajčice. Nakon nanošenja otopine važno je zapamtiti temeljito zalijevanje biljaka svježom vodom kako bi se lišće očistilo od preostalih ostataka. Da bi se održala snaga biljke, preporuča se prskanje stabljika i lišća svakih 10 dana, postupno smanjujući učestalost na jednom mjesečno. Jednom tjedno moguće je tretirati sadnice otopinom seruma.