– Prirodne biljke su jako korisne što se tiče samog segmenta zdravlja. Naime, koliko god da moderna medicina napreduje, uvijek imamo osoba koje više vjeruju alternativnoj i prirodnoj medicini, nego samoj hemiji. Mi dana govorimo o bosiljku koji je jako koristan za ljudsko zdravlje…
Bosiljak, hvaljen kao vrhovni vladar biljnog carstva, ima ogromnu vrijednost kao snažan antioksidans i snažan prirodni antibiotik. Stoljećima cijenjena, ova biljka prepuna je ljekovitih fitonutrijenata. Uzgajan posebno zbog svojih ljekovitih listova i sjemenki, ovaj zeljasti začin uspijeva kao jednogodišnji grm. Optimalno okruženje za ovu biljku je toplo i tropsko. Bosiljak, biljka s više od 60 priznatih vrsta, obično se klasificira u tri osnovne skupine: slatki bosiljak, ljubičasti bosiljak i bosiljak. Održavanje bosiljka je povjetarac, bilo da se uzgaja na otvorenom ili u zatvorenom prostoru.
- Kako biste pospješili potpuniji rast i nicanje svježih grana, preporučljivo je redovito podrezivati cvjetne pupoljke. Preporuča se napraviti rezove ispod lišća na izduženim, tankim stabljikama. Ne samo da svježi bosiljak ima ugodan, zemljani miris, već se može pohvaliti i obiljem nutritivnih vrijednosti. Ova biljka služi kao vrijedan izvor vitamina K, ključnog nutrijenta za pravilno zgrušavanje krvi. Zapravo, samo dvije žlice bosiljka osiguravaju nevjerojatnih 29% preporučenog dnevnog unosa ovog esencijalnog vitamina. Osim bogatog okusa, bosiljak je izvor esencijalnih nutrijenata poput vitamina A i beta-karotena.
Ovi antioksidansi igraju ključnu ulogu u zaštiti staničnih membrana raznih organa, uključujući krvne žile, od štetnih učinaka slobodnih radikala. Čineći to, oni učinkovito smanjuju vjerojatnost oksidacije kolesterola u krvotoku, u konačnici smanjujući šanse za razvoj ateroskleroze, srčanog i moždanog udara. Osim obilja željeza, kalcija, magnezija, vitamina C i kalija, biljka je također prepuna raznih drugih vitamina i minerala. Nadalje, posjeduje antibakterijska svojstva i sadrži flavonoide koji služe za zaštitu DNK.
Bosiljak je poznat po svojim raznim ljekovitim svojstvima, koja uključuju: Sa svojim snažnim antioksidativnim svojstvima, ova tvar služi kao prirodni antibiotik, osobito u kombinaciji s češnjakom, što rezultira stvaranjem iznimno snažnog prirodnog antibiotika. Bosiljak se koristi za učinkovito čišćenje arterija pročišćavanjem krvnih žila, uklanjanjem LDL kolesterola. Osim toga, bosiljak se koristi za prevenciju i liječenje širokog spektra zdravstvenih problema, uključujući glavobolje, proljev, zatvor, kašalj, parazite, bradavice, bolesti bubrega i brojne druge tegobe. Listovi bosiljka posjeduju antibakterijska svojstva koja ih čine vrlo učinkovitima u liječenju niza upala, kao i temperature i vrućice.
- Za ublažavanje simptoma poput peckanja u grlu, svrbeža i nadražaja na kašalj jednostavno skuhajte listove bosiljka u čaj i konzumirajte ga postupno. Ovaj lijek pomoći će ublažiti nelagodu povezanu s bolešću. Ako tražite prirodno rješenje za ublažavanje respiratornih bolesti poput prehlade, gripe, astme i bronhitisa, nemojte tražiti dalje od kombinacije lišća bosiljka, đumbira i meda.
Ova moćna mješavina učinkovito pročišćava začepljene dišne putove, omogućujući poboljšano disanje i oslobađanje od nakupljanja sluzi. Za osobe koje pate od grlobolje, korisno je grgljati mlaku vodu natopljenu bosiljkom. Ovaj lijek ima protuupalna svojstva koja učinkovito ublažavaju nelagodu povezanu s upalom. Jedna od prednosti ovoga je njegov pozitivan učinak na zdravlje srca. Dokazano je da konzumacija bosiljka učinkovito smanjuje razinu kolesterola u tijelu, zbog čega se smatra jednim od najboljih začina za promicanje zdravlja srca. Uključivanjem bosiljka u svoju prehranu možete smanjiti vjerojatnost srčanog udara ili kardiovaskularnih problema.
5. Ublažavanje stresa Travari često savjetuju konzumaciju najmanje 12 listova bosiljka dnevno radi opće dobrobiti. Ne samo da bosiljak pridonosi dobrom zdravlju, već ima i izravnu ulogu u ublažavanju stresa. Oslobađanje vitamina i antioksidansa iz bosiljka povoljno utječe na smanjenje stresa. Poboljšava funkciju bubrega Bosiljak ima sposobnost jačanja bubrega i pokazao se vrlo učinkovitim u borbi protiv prisutnosti bubrežnih kamenaca.
Stručnjaci za biljnu medicinu preporučuju konzumaciju kombinacije bosiljka i meda dosljedno najmanje šest mjeseci kako bi se ublažile tegobe i olakšalo izbacivanje kamenca iz tijela. Sedma korist je to što pomaže u ublažavanju oralnih infekcija. Za učinkovito liječenje infekcija u ustima i čireva, preporučuje se započeti žvakanjem listova bosiljka. To ne samo da ublažava nelagodu i infekciju, već i smanjuje neugodan zadah.