– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o zdravom načinu života. Naime, svjedoci smo da je pretilost itekako zastupljena u velikim svjetskim zemljama. Naime, sve kreće od ishrane, a danas govorimo o tome, kako da stešete liniju uz prvu jutarnju kafu….

Cimet, jedan od najstarijih začina, vuče korijene s istoka. Primarno uzgajan u Kini, Indiji, Indoneziji i Šri Lanki, nekada je bio rijetka i skupa roba u europskim nacijama. Međutim, danas se ovaj začin može naći u velikom broju i po pristupačnim cijenama. Kod nas se koristi ili u prahu ili kao kora drveta. Postoje dvije glavne varijante: cejlonski cimet i kasija cimet, koji je također poznat kao kineski cimet i dolazi iz Burme.

Cejlonski cimet, dostupan u obliku štapića, može se pohvaliti suptilnijim i pikantnijim mirisom, dok kasija cimet ima nešto hrabriji okus, čak i u mljevenom obliku. Posebno je važno da pecka jezik, što ga čini pogodnim za upotrebu u egzotičnim jelima i umacima. Osim što se koristi u kulinarstvu, cimet potiče sagorijevanje masti, poboljšava vizualnu memoriju, smanjuje razinu šećera u krvi i bori se protiv kolesterola snižavanjem razine masti. Osim toga, prepun je esencijalnih vitamina i minerala, a služi i kao odličan izvor mangana, željeza, kalcija, cinka, vitamina C i riboflavina.

Nutricionistica Liza Ričards preporučuje konzumaciju domaće crne kave bez dodanog šećera ili mlijeka kako biste izbjegli nepotreban unos kalorija. Međutim, njezin jedinstveni savjet je da jednom dnevno u kavu ubacite malo cimeta. Liza je iz vlastitog iskustva otkrila izvanredne učinke kombinacije kave i cimeta. Svako bi jutro dodala žličicu ovog začina u svoj omiljeni napitak. Nakon mjesec dana primijetila je značajnu promjenu u svojoj težini. Richards objašnjava: “Cimet potiče termogenezu unutar tijela, što posljedično rezultira razgradnjom zaliha masti. Ona objašnjava da je zagrijavanje tijela proces koji može dovesti do povećanog sagorijevanja kalorija.

Nadalje, cimet služi kao prirodna alternativa za poticanje termogeneze i nedvojbeno je superiorna opcija u usporedbi s raznim dodacima koji nude slične učinke. Ističe da to nije čudesno rješenje, te da će za vidljive rezultate biti potrebna promjena prehrane i uključivanje tjelovježbe; međutim, nedvojbeno će biti od koristi. Medicinske prednosti cimeta poznate su stoljećima, pa nije iznenađujuće da ulje dobiveno iz ovog začina nudi niz zdravstvenih dobrobiti. Ulje cimeta jača imunološki sustav zahvaljujući svojim antioksidansima, uz mangan, kalcij, vlakna i željezo.

Nadalje, posjeduje antibakterijska, antivirusna i antifungalna svojstva. Regulira šećer u krvi – istraživanja pokazuju da uzimanje dodataka cimeta dva puta dnevno tijekom razdoblja od 90 dana povećava razinu hemoglobina A1C kod osoba s dijabetesom. Osim toga, ulje cimeta nudi slične prednosti u stabilizaciji razine šećera u krvi. Smanjuje želju za hranom – jednostavno miješanje dvije kapi ulja cimeta u toplu vodu može pomoći u obuzdavanju želje za pretjeranim uživanjem, osobito navečer.

Čak i lagano udisanje arome cimetovog ulja prije obroka može proizvesti sličan učinak. Smanjenjem apetita ulje cimeta pomaže u sprječavanju konzumiranja prekomjernih količina hrane. Ubrzano zacjeljivanje rana – istraživanje pokazuje da ulje cimeta može ubrzati zacjeljivanje rana; međutim, također uključuje komponente koje mogu izazvati iritaciju. Zbog toga je preporučljivo ne nanositi ulje izravno na kožu, već ga koristiti u obliku obloga.

Poboljšana probava – konzumacija tople vode s nekoliko kapi ulja cimeta poboljšava probavu i pomaže u izbjegavanju zatvora. Gljivične infekcije na koži i noktima mogu se ublažiti zahvaljujući svojstvima koja se nalaze u ulju cimeta. Ipak, važno je ne nanositi ulje izravno na kožu prilikom liječenja rana. Ulje cimeta ima antibakterijska svojstva koja pomažu u sprječavanju bolesti desni i karijesa. Da biste ga koristili, pomiješajte nekoliko kapi ulja s pastom za zube ili jednostavno nanesite ulje izravno na četkicu za zube i umasirajte u zube i desni.

Preporučeno