– U nastavku našeg današnjegaa člaanka govorićemo malo o kvalitetnom snu. Jako je puno faktora koji utječu na san, krenuvši od kreveta, ajstuka, ali i psihičkom stanju. Da li se osoba umorila tijekom dana, da li je pod stresom i slično?
Osjećaj budnosti tijekom noći može biti nevjerojatno zamoran i iritantan. Ovaj problem pogađa brojne pojedince, a uzroci variraju od tjeskobe i stresa do promjena okoline ili fizičke nelagode. Što učiniti ako se nađete budni usred noći? Ostanite u krevetu: Ako se probudite, pokušajte se opustiti i vratiti u san. Mnogi stručnjaci, poput dr. Luoa, savjetuju ostanak u krevetu i korištenje metoda opuštanja poput progresivnog opuštanja, vježbi disanja ili umirujućih zvukova bijele buke.
Ako ne možete zaspati, ustanite iz kreveta: nakon što ležite budni 10-15 minuta, napustite krevet i preselite se na mirno i udobno mjesto, poput kauča. Uključite se u aktivnost niske stimulacije koja zahtijeva minimalan mentalni napor, kao što je čitanje knjige. Vratite se u krevet kada počnete osjećati pospanost. Pogreške kojih se treba kloniti: Gledanje u vrijeme: Česta pogreška je provjera vremena na vašem telefonu, što može povećati razinu stresa i spriječiti vašu sposobnost da ponovno zaspite. Osim toga, informacije prikazane na telefonu mogu djelovati stimulativno i dodatno otežati proces opuštanja.
Preporučljivo je kloniti se elektroničkih naprava poput telefona i računala, jer svjetlo ekrana može poremetiti vaš početak sna. Resetirajte interno mjerenje vremena. Na kvalitetu vašeg sna značajno utječe vaš unutarnji sat, koji se obično naziva cirkadijalni ritam. Česta buđenja tijekom noći mogu značiti da vaš raspored spavanja nije usklađen s vašim unutarnjim satom. Evo nekoliko prijedloga za ponovno postavljanje vašeg cirkadijalnog ritma: Nastojte ustajati u isti sat svaki dan, uključujući vikende. Promjena rasporeda obroka: raspored obroka može utjecati na ritam vašeg tijela. Nastojte jesti obroke u dosljednim intervalima.
Korištenje melatonina: Razmislite o korištenju dodataka melatoninu, jer oni mogu pomoći u upravljanju vašim obrascima spavanja. Tjelesna aktivnost: Dosljedna tjelesna aktivnost može poboljšati kvalitetu sna, ali najbolje je izbjegavati intenzivno vježbanje neposredno prije spavanja. Kofein: Ograničite konzumaciju kofeina, osobito tijekom poslijepodnevnih i večernjih sati. Možete poboljšati kvalitetu sna i smanjiti broj buđenja noću resetiranjem internog sata i korištenjem ovih metoda.
DODATNI TEKST
Izvanredan aspekt ljudskog tijela je njegova sposobnost regeneracije, posebno u vezi s jetrom. Ovaj organ posjeduje izuzetnu snagu, što mu omogućuje oporavak i rekonstrukciju čak i nakon značajnog oštećenja ili odstranjivanja dijela. Takva sposobnost regeneracije gotovo je bez premca u ljudskom tijelu. Jetra je odgovorna za nekoliko bitnih funkcija, poput pročišćavanja krvi, proizvodnje žuči i skladištenja hranjivih tvari.
Međutim, ono što je posebno intrigantno je njegova izvanredna sposobnost regeneracije, čak i nakon uklanjanja do 70% tkiva. Nakon takvog uklanjanja, preostalo tkivo jetre započinje brzi proces regeneracije, vraćajući svoju masu i funkcionalnost. Ova regeneracija može potrajati od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, ali u konačnici, jetra je gotovo potpuno obnovljena. S evolucijskog stajališta, ova regeneracija je neophodna jer omogućuje tijelu da izdrži i održi normalne operacije nakon značajnih ozljeda ili operacija.
Ova sposobnost također je razlog zašto su transplantacije jetre učinkovite; donor može dati dio svoje jetre, omogućujući i donoru i primatelju da regeneriraju svoja tkiva i nastave uobičajeni život. Izvanredan proces regeneracije jetre povezan je sa specifičnim stanicama poznatim kao hepatociti, koje posjeduju jedinstvenu sposobnost brze diobe i proliferacije kao odgovor na ozljedu. Dok se različiti dijelovi tijela mogu podvrgnuti određenom stupnju regeneracije, poput kože koja se popravlja nakon posjekotine, jetra se ističe kao jedini unutarnji organ sposoban za tako brz i učinkovit oporavak.
Dok jetra posjeduje izuzetnu otpornost i sposobnost regeneracije, ključno je prepoznati da njezinu dugoročnu dobrobit mogu ugroziti čimbenici poput pretjerane konzumacije alkohola, nezdrave prehrane i virusnih infekcija poput hepatitisa. Kada jetra pretrpi trajno oštećenje, to može rezultirati teškim stanjima poput ciroze, što ograničava njenu sposobnost regeneracije. Zbog toga je održavanje zdravlja jetre ključno; unatoč svojoj izuzetnoj snazi, jetra nije nepobjediva.