– Tuširanje je u ovim pakleno toplim danima, i više nego poželjna stvar. Međutim, nameće se pitanje, koliko je pametno da se tuširamo i po nekoliko puta na dan?

Osjećaj svrbeža kože nakon tuširanja može biti vrlo neugodan osjećaj, osobito ako ga prati pojava crvenih mrlja na tijelu. Svrbež kože može se pripisati različitim čimbenicima. Dugotrajno tuširanje toplom vodom može imati štetan učinak na vašu kožu. Koža prirodno stvara ulja koja je štite i vlaže. Međutim, ta se eterična ulja mogu ukloniti ako se dulje vrijeme tuširate, osobito toplom vodom, što rezultira suhom i nadraženom kožom. Ako se odlučite tuširati tvrdom vodom, postoji mogućnost da ćete naići na svrbež. Tvrdu vodu karakterizira visoka alkalnost i povišen sadržaj kalcijevih iona.

Prisutnost tvrde vode umanjuje učinkovitost šampona i sapuna, što rezultira suhom kožom i svrbežom zbog ostataka tih proizvoda. Na osjetljivu kožu može značajno utjecati nakupljanje minerala koji se nalaze u tvrdoj vodi, što dovodi do začepljenja pora na koži. To može predstavljati posebnu prijetnju za područja kože koja su već sklona isušivanju i pojedince koji pate od stanja kože poput dermatitisa, što uzrokuje pojačanu iritaciju. Pojedinci mogu doživjeti alergije ili osjetljivost kože kada koriste proizvode za njegu i uljepšavanje.

Nije neuobičajeno da korištenje proizvoda za njegu kože koji sadrže jake kemikalije rezultira svrbežom kože, iako je taj svrbež obično lokaliziran na rukama ili stopalima. Nakon tuširanja, ova posebna vrsta svrbeža može potrajati nekoliko minuta do nekoliko sati i može biti popraćena pojavom osipa. Prisutnost alkohola, alfa-hidroksi kiselina (AHA) i sintetičkih mirisa u proizvodima za njegu kože može dovesti do suhoće kože, što zauzvrat povećava vjerojatnost svrbeža nakon tuširanja.

Osim toga, određeni sastojci u ovim proizvodima mogu izazvati alergijske reakcije, što rezultira razvojem osipa ili crvenih kvržica koje svrbe. Prisutnost već postojećeg stanja kože Osjećaj svrbeža nakon tuširanja može ukazivati ​​na prisutnost već postojećeg stanja kože, poput ekcema. Medicinski stručnjaci savjetuju osobama s ekcemom da izbjegavaju korištenje vruće vode tijekom tuširanja. Nadalje, važno je napomenuti da određeni proizvodi, poput mirisnih proizvoda za tijelo i sapuna, mogu pogoršati simptome ekcema. Doživjeti stanje kože koje izaziva svrbež nakon kontakta s vodom je neuobičajena pojava. Nakon što se identificira glavni uzrok svrbeža, lakše je pronaći odgovarajući tretman za učinkovito olakšanje. Pojedince koji se rijetko tuširaju drugi često susreću sa skepsom.

Ovo načelo nadilazi samo hipike ljubitelje prirode koji borave u šatorima, obuhvaća korisnike TikToka koji se rijetko tuširaju, pa čak i slavne osobe. Otkriće britanskog TV voditelja Jonathana Rossa o njegovim navikama rijetkog tuširanja dospjelo je na naslovnice, dok je priznanje glumice America Ferrere da se povremeno odustaje od tuširanja šokiralo glumačku postavu Barbie 2023. Glumac Ešton Kučer prije tri godine izazvao je šok i užas kada je otkrio da se njegova svakodnevna higijena sastoji isključivo od pranja pazuha i čišćenja međunožja. Jake Gyllenhaal, njegov kolega, u šali je izrazio svoje uvjerenje da kupanje nije uvijek neophodno,

iako je kasnije pojasnio da je bio sarkastičan. Kontroverza oko ovog pitanja postala je toliko intenzivna s uključivanjem drugih poznatih osoba da su i Jason Momoa i Rock (Stena) morali istupiti i osobno potvrditi svoje redovite navike tuširanja. Unatoč činjenici da redovito pranje ruku učinkovito sprječava prijenos klica, većina medicinskih stručnjaka smatra da svakodnevno tuširanje ne donosi značajne prednosti za tjelesno zdravlje. Doista, pretjerana uporaba može se pokazati štetnom jer dehidrira kožu i slabi imunološki odgovor tijela.

Preporučeno