– Vladimir Putin je jedan karizmatičan lik, predsjednik Rusije, koji je nedavno dobio i peti mandat za redom. Mnogi vjeruju da se izbori namještaju, ali dok je on predsjednik Rusije, Zapad se ne smije baš puno opuštati. Slijedi i priča o njegovoj rezidenciji, koja je procijenjena na više od jednu milijardu dolara. 

Palača na litici u vlasništvu ruskog predsjednika Vladimira Putina prošla je opsežno preuređenje, što je rezultiralo procijenjenom vrijednošću od 1,25 milijardi dolara.

Usred kontroverze oko zlouporabe vladinih sredstava, skupina istraživačkih novinara, u suradnji sa Zakladom za borbu protiv korupcije (FBK) koju je osnovao pokojni oporbeni čelnik Aleksej Navalni, naišla je na dvorac Gelendžik, impresivnu građevinu smještenu iznad Crno more. Kremlj je brzo ustvrdio da je dvorac vlasništvo Arkadija Rotenberga, Putinovog bliskog suradnika i 72-godišnjeg poduzetnika. Kada su ga novinari ispitivali, Rotenberg je tvrdio da je u procesu izgradnje “apart-hotela”, izraza skovanog za opisivanje hibrida između apartmana i hotela.

Međutim, oni koji pomno prate Putinove postupke doživjeli su to kao prijevaru usmjerenu prema široj javnosti. Čini se da nedavno objavljeni snimak otkriva promjene predsjednikovih preferencija, koje se poklapaju s ekstravagantnim renoviranjem koje se odvija u ekspanzivnoj “Putinovoj palači”. Ovu raskošnu rezidenciju krasi izvanredna podzemna građevina od 16 katova integrirana u liticu, koja podsjeća na špilju i povlači paralele s jazbinom negativca Jamesa Bonda, piše “Daily Mail”.

Baš kad je Putin bio inauguriran za svoj peti predsjednički mandat, pojavilo se novo otkriće o palači, što je dodatno pojačalo kontroverzu oko njegove pobjede na izborima u ožujku, koje Zapad smatra lažiranima.

Prošlo je vrijeme striptiz pozornice, casina i aqua disca.

U nastojanju da se uskladi s tradicionalnim vrijednostima, zgrada je doživjela značajne promjene. Uklanjanje “strip pozornice”, sobe za nargile i ples na šipci, kasina, igraonice i “aqua disca” privuklo je pozornost. Godine 2021. jedan britanski tabloid ismijao je prisutnost tih sadržaja, što je potaknulo nagađanja komentatora o njihovoj kompatibilnosti s nastojanjem zgrade da Rusi prihvate tradicionalne vrijednosti.

  • Raskošni ukrasi i ukrasi koji su nekoć krasili palaču u prethodnoj verziji više nisu prisutni. Na njihovom mjestu sada stoji konvencionalna crkva, zajedno s drvenim prijestoljem namijenjenim Putinu, zajedno s ikonama i slikama. Među umjetničkim djelima nalazi se i prikaz kneza Vladimira I. Velikog, cijenjene povijesne osobe koja je prije više od tisućljeća odigrala ključnu ulogu u ujedinjenju Ukrajine i Rusije, kako je naznačeno u publikaciji.

U sklopu ove palate postoji i jedna usamljena prostorija u kojoj je eksplicitno objavljeno ime pravog vlasnika, kako je otkriveno u istrazi FBK i uglednoj publikaciji “Proekta.

Crkva se nalazi u središnjem dijelu.

Fokus je sada na Putinovoj privatnoj crkvi koja je postala glavna atrakcija. Daily Mail izvještava da se trenutni dizajn drastično razlikuje od prethodno procurjelih računalno generiranih slika, koje su prikazivale prostoriju za nargile s plesnim šankom i udobnim sjedalima.

Prema novinama, sada postoje slike koje prikazuju hrabrost Rusije u povijesnim ratnim okvirima, kao što je poznata bitka kod Borodina 1812. Jedna od tih slika prikazuje fragment dobro poznate slike koja se čuva u Kremlju, pod nazivom “Tko god dolazi k nama s mačem, od mača će umrijeti.

Najnovija istraga o obnovi palače potaknuta je otkrićima radnika koji je sudjelovao u njezinoj obnovi i uspio je snimiti građevinu. Istraga potvrđuje da predmetna imovina nije samo “apart-hotel” kako je navedeno u službenim zapisima, već velika palača posebno izgrađena za Putina, prema izvješćima.

Prema istrazi, radnici bi se do radnog mjesta prevozili unajmljenim autobusima, no često su se suočavali s kašnjenjem pri ulasku u prostorije. Po dolasku na kontrolni punkt morali bi čekati satima bez hrane i vode. Pretpostavlja se da je razlog ovog kašnjenja dolazak značajne osobe. Nadalje, korištenje telefona unutar prostorija bilo je strogo zabranjeno, kako je navedeno u istrazi.

Prema izvješćima FBK i “Proekta”, navodno su agenti tajnih službi marljivo pratili tijek radova na obnovi. Kako se radni dan bližio kraju, jedan od radnika prošetao je gotovo dovršenom palačom.

Unatoč strogoj zabrani, hrabro je prkosio pravilima i unio svoj telefon unutra, snimivši drugi kat s 11 spavaćih soba. Zatim se odvažio spustiti na prvi kat, gdje je dokumentirao nekadašnje prostorije u kojima su se nalazili bar, kasino, igraonica i aqua disco.

Među nalazima su bili raskošni francuski tepisi u stilu Luja XVI., procijenjeni na oko 100.000 dolara, kao i lusteri čija se vrijednost procjenjuje deset puta više od vrijednosti tepiha. Video snimak otkriva osebujan arhitektonski pristup, prikazujući svježu perspektivu koja privlači nadahnut i antikom i ruskom carskom poviješću.

U nedavnom filmu “Palača za Putina: Priča o najvećem mitu”, Navaljnijeva ekipa iz FBK-a razotkrila je skandal sa skrivenom palačom smještenom na litici. Međutim, kako prenosi “Daily Mail”, general Gennady Lopirev (69), koji je nekoć bio u Putinovoj blizini i imao saznanja o izgradnji palače, preminuo je pod misterioznim okolnostima u kolovozu 2023. Dok je bio u zatvoru, iznenada se razbolio, i medicinski stručnjaci otkrili su da je prije toga živio s nedijagnosticiranom leukemijom. Sumnjalo se da je možda otrovan upravo kad je trebao izaći na slobodu. Vojni sud ga je 2017. osudio na 10 godina zatvora nakon što je optužen za primanje mita i nedopušteno posjedovanje streljiva, što je on odlučno negirao.

Preporučeno