Prekomerno izlaganje suncu može vam doneti više problema nego koristi, uključujući bolne i neprijatne opekotine. Umesto željene preplanulosti, možete završiti sa crvenilom, svrabom i peckanjem kože. Ako ne želite da budete „crveni kao rak“, važno je izbegavati sunčanje u periodu od 11 do 16 sati, kada su UV zraci najjači. Međutim, ako je već prekasno i vaša koža je oštećena, ovi saveti dermatologa mogu vam pomoći.

  • Prevencija je najučinkovitija metoda za izbjegavanje opeklina. Uzmite u obzir ove bitne savjete:Kako bi se izlaganje suncu smanjilo na najmanju moguću mjeru, preporučljivo je suzdržati se od sunčanja tijekom vršnih sati od 11 do 16 sati, kada su UV zrake najjače. Umjesto toga, potražite sklonište u sjenovitim područjima ili zatvorenim prostorima tijekom ovog vremenskog okvira.Za dodatnu zaštitu preporuča se nošenje zaštitne odjeće kao što su šeširi sa širokim obodom, sunčane naočale i lagana, duga odjeća.

Kako biste zaštitili kožu od štetnih sunčevih zraka, važno je nanijeti kremu za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom (najmanje 30) najmanje 15 minuta prije izlaganja suncu. Ne zaboravite ponovno nanijeti svaka dva sata ili češće ako se znojite ili se bavite vodenim aktivnostima.U slučaju da doživite opekline, ključno je upoznati se s ispravnim metodama tretiranja kože kako biste ublažili nelagodu i minimalizirali dodatnu štetu. Dermatolozi savjetuju sljedeće mjere:

Hlađenje kože učinkovita je metoda snižavanja tjelesne temperature.Čim postanete svjesni opekline, odmah poduzmite mjere da ohladite kožu.Za ublažavanje tegoba i snižavanje temperature kože na oboljela mjesta stavite ohlađene i vlažne obloge. Osim toga, možete se odlučiti za kratki hladni tuš ili kupku kako biste učinkovito smanjili tjelesnu temperaturu.Aloe vera, druga stavka na popisu, biljka je poznata po svojim brojnim dobrobitima.Umirujuća svojstva aloe vere čine je poznatim prirodnim sastojkom.

Kako biste ublažili iritaciju kože i smanjili oticanje, razmislite o korištenju gela aloe vere. Nježno nanesite ovu umirujuću tvar na zahvaćeno područje više puta tijekom dana.
Kokosovo ulje, treća stavka na popisu, svestran je i blagotvoran proizvod.
Pravilna uporaba je ključna kada se kokosovo ulje koristi za hidrataciju i oporavak kože.

Prije nanošenja bilo kojeg proizvoda na opeklinu, važno je biti oprezan i slijediti savjete dermatologinje Gite Jadav, osnivačice FACET Dermatology. Prema riječima dr. Jadava, ne preporučuje se nanošenje kokosovog ulja odmah nakon opekline. To je zato što prerano nanošenje može potencijalno pogoršati bol i oteklinu zadržavanjem topline. Umjesto toga, predlaže korištenje aloe vere kao prvog koraka za umirivanje kože, a zatim, kada se koža smiri, nanošenje kokosovog ulja za dodatnu hidrataciju. Važno je dati prednost dobrobiti kože i slijediti ove smjernice za optimalan oporavak.

Osiguravanje pravilne hidratacije ključno je za pomlađivanje vaše kože. Pobrinite se da konzumirate dovoljno vode kako biste pomogli u procesu oporavka vašeg tijela.
Kako biste spriječili daljnju štetu, savjetuje se suzdržati se od dodatnog izlaganja kože sunčevoj svjetlosti tijekom procesa zacjeljivanja. Odlučite se za laganu i udobnu odjeću izrađenu od nježnih materijala kako biste smanjili iritaciju na opečenom području.

Ako provodite previše vremena na suncu, moguće je da ćete dobiti ozbiljne opekline. Međutim, poduzimanjem potrebnih mjera opreza i pravilnim tretiranjem kože možete ublažiti nelagodu i pomoći u procesu zacjeljivanja. Imajte na umu ove smjernice kad sljedeći put odlučite upijati sunce, kako biste osigurali da vaša koža ostane zaštićena, a vrijeme na otvorenom sigurno.

 

Preporučeno