Doktor Petar Borović je otkrio značajne informacije o negativnom uticaju kafe na organizam, istovremeno ukazujući na učestale greške koje mogu imati ozbiljne posledice po zdravlje.U emisiji “Više od života”, doktor Petar Borović je detaljno analizirao uobičajene greške koje često pravimo u jutarnjoj rutini i naglasio potencijalno fatalne posledice.
U ranim jutarnjim časovima, kada je krv najgušća, rizik od srčanih i moždanih udara je najveći. Tokom ovog perioda, organizam intenzivno traži vodu kako bi razredio krv. Nažalost, mnogi počinju dan konzumiranjem kafe, koja je poznata kao diuretik. To znači da jedna šoljica kafe može izazvati izbacivanje čak 7 puta više tečnosti nego što je uneto u organizam, stvarajući paradoks i niz problema.
Doktor objašnjava da umesto unošenja potrebne vode, ljudi često konzumiraju štetne supstance, čime krv postaje još gušća. To može izazvati niz problema, uključujući i paradoksalne situacije poput povećanja pritiska nakon konzumiranja kafe. Ova situacija posebno može uticati na osobe s niskim pritiskom, koje pod uticajem kafe privremeno doživljavaju povećanje pritiska.
Dalje objašnjava da konzumiranje kafe može izazvati oštećenje srca, krvnih sudova i organizma uopšte. Diuretički efekat kafe dovodi do gubitka tečnosti u organizmu, izazivajući smanjenje tečnosti u krvotoku. Organizam mora da povuče tečnost iz tkiva i arterija, što dugoročno može prouzrokovati ozbiljna oštećenja. Primjerice, žene koje godinama imaju nizak pritisak, nakon ulaska u menopauzu mogu iskusiti naglo povećanje pritiska zbog dugotrajnog nedostatka vode.
Na kraju, doktor naglašava da izbegavanjem unošenja dovoljne količine vode dolazi do ozbiljnog oštećenja krvnih sudova, što zahteva primenu diuretika kako bi se izbegli potencijalno fatalni događaji kao što su moždani i srčani udari. To stvara začarani krug u kojem se smanjuje količina tečnosti u organizmu, što potvrđuje narodnu mudrost: “Pitaće te starost gde ti je bila mladost!”