– Mladi sir, je pogotovo u proljeće idealna hrana za svaku osobu. Još ako na sve to, dodate i mladu salatu, od paradajza i krastavaca, onda je to idealna kombinacija koja prije svega ne goji, a još je i odličan za zdravlje jetre. Evo kako da napravite mladi sir kod svoje kuće…
Baš poput poznatog i omiljenog feta sira, sada je bez napora moguće napraviti vlastiti domaći sir. Ali zbog čega se isplati krenuti na put proizvodnje sira? Istražimo nekoliko uvjerljivih razloga: Sirilo je odsutno u domaćem siru, jer neki vjeruju da potencijalno dovodi do probavnih problema. Domaći sir obiluje esencijalnim nutrijentima poput proteina, kalcija i vitamina. Bez konzervansa i umjetnih aditiva, ovaj proizvod napravljen je samo od najboljih sastojaka. Imate slobodu odabrati visokokvalitetne sastojke koje ćete koristiti u svom receptu.
- Okus: Sir nudi divan i aromatičan okus koji je istovremeno blag i ugodan. Posjeduje svestranost koja se može poboljšati širokim rasponom bilja i začina, što omogućuje prilagodbu individualnim željama. Svježina hrane je očigledna jer pršti od okusa. Cijena: Pravljenje sira kod kuće bez sirila je pristupačnija opcija u usporedbi s kupovnim sirom. Osim toga, imate fleksibilnost da ga napravite u manjim serijama na temelju vaših specifičnih zahtjeva. Otkrijte kako napraviti vlastiti ukusni sir kod kuće, a sve to bez potrebe za češnjakom. Sastojci: Za pripremu ovog recepta trebat će vam 2 litre mlijeka, otprilike 1,5 do 2 žlice soli, 400 grama kiselog vrhnja i 6 jaja. priprema: U loncu pomiješajte mlijeko i sol, miješajući dok ne zavrije.
Ako više volite manje slan sir, možete isključiti sol. Prilagodite sol željenom ukusu. Jaja dobro umutiti. Kad mlijeko zavrije, pažljivo ulijte umućena jaja zajedno s vrhnjem. Smjesu dobro izmiješajte kako se jaja ne bi zgrudvala. Ostavite smjesu da se kuha otprilike 5 minuta dok se ne počnu pojavljivati grudice i dok se sirutka ne počne odvajati. Uzmite cjediljku i obložite je gazom pa pažljivo ulijte smjesu u cjediljku. Nastavite s procjeđivanjem i ravnomjerno stisnite smjesu. Stavite sloj gaze na vrh cjedila i pritisnite. Kad se sir potpuno ohladi, izvažite ga i ohladite. Za nježniji sir zamijenite kiselo vrhnje kefirom (200 g).
Naučite kako napraviti vlastiti domaći sir koristeći ocat uz ovaj recept koji je lako slijediti. Sastojci: Za pripremu ovog recepta trebat će vam 1 litra punomasnog, homogeniziranog mlijeka, 100 ml octa (bijeli ocat, vinski ocat ili jabučni ocat), 1/2 žličice soli i izbor začina poput peršina , vlasac, origano i bosiljak. priprema: Započnite zagrijavanjem mlijeka u posudi, pazeći da dosegne temperaturu od približno 80°C bez vrenja. Zatim pomiješajte ocat s malom količinom hladne vode i dodajte u zagrijano mlijeko.
Tijekom kuhanja neprestano miješajte i nakon otprilike 5-10 minuta primijetit ćete kako se skuta odvaja od sirutke. Kada se to dogodi, maknite tavu s vatre i ostavite da odstoji 10 minuta. Nastavite tako da smjesu procijedite kroz gazu, pazeći da se ukloni sav višak tekućine. Uzmite talog umotan u gazu i stavite ga u cjedilo postavljeno iznad zdjele, pustite da se ocijedi otprilike 30 minuta. Nakon što se ocijedi, oblikujte sir po želji i prebacite ga u posudu napunjenu posoljenom sirutkom, koristeći otprilike 2 žlice soli na 1 litru vode.
Ostavite sir u slanoj sirutki 12 sati da razvije svoj okus. Nakon odvajanja sira od sirutke, ostavite ga da se osuši prije nego što ga prebacite u hladnjak na period od otprilike 2-3 tjedna kako biste olakšali proces zrenja. Savjeti: Kako bi se ubrzalo uklanjanje vode iz sedimenta, možete ga staviti iznad zdjele obložene gazom. Osim toga, sir se može poboljšati raznim biljem, začinima ili sušenim rajčicama za dodatni okus. Kako sir sazrijeva, dobiva čvršću teksturu i izrazitiji okus. Doživite divan okus i prednosti izrade vlastitog sira bez potrebe za sirilom i uživajte u procesu dok se pritom prekrasno provodite!