Za danas jedna jako korisna tema, a koja je povezana sa probavom hrane. Naime, velika većina ljudi u današnje vrijeme, itekako ima problem kada jede, i nakon toga se osjeća baš napuhano….

 

Jedan od najučestalijih bolova u našem telu jeste bol povezan sa varenjem ili nevarenjem želuca. Gotovo svaka treća osoba pati od nadimanja, osećaja težine, gasova ili grčeva u stomaku. A kada se to dogodi, sve drugo pada u drugi plan. Posao stane, raspoloženje opadne, dan se pokvari, a vi ne znate da li da legnete, popijete nešto ili da jednostavno čekate da prođe. Nije ni čudo što su probavne tegobe jedan od najčešćih razloga odlaska kod lekara.

Dobra vest je da u većini slučajeva uzrok nije ozbiljan – reč je o iritiranom želucu, blagom poremećaju varenja ili posledici stresa, nepravilne ishrane, prejedanja, pa čak i menstrualnih bolova kod žena. Ipak, simptomi mogu biti veoma neprijatni i potrajati danima ako se ne tretiraju na pravi način.

  • Umesto da odmah posežete za lekovima, dobro je znati da priroda nudi pregršt efikasnih i jednostavnih rešenja. Ovi prirodni preparati ne samo da olakšavaju varenje, već doprinose i obnovi crevne flore, smanjenju upala, detoksikaciji organizma i jačanju imuniteta. Osim toga, oni su dostupni, jeftini i bez štetnih posledica po zdravlje.

Evo 8 domaćih lekova koji mogu postati vaši najbolji saveznici kad želudac počne da „škripi“:

Menta (ili nana)
Stari i provereni lek za sve vrste želučanih tegoba. Menta deluje kao prirodni spazmolitik – smanjuje grčeve, ublažava nadutost i mučninu, pomaže kod varenja i sprečava stvaranje čireva. Eterično ulje mente možete i utrljati na stomak kružnim pokretima – posebno s leve strane gde se najčešće skuplja gas.

Kim
Njegove semenke imaju snažno karminativno dejstvo, što znači da pomažu izbacivanje gasova i smanjuju nadutost. U kombinaciji sa đumbirom, morskom solju i komoračem, kuvane kao čaj, predstavljaju odličan prirodni lek za probavne smetnje.

Soda bikarbona
Brzo i efikasno rešenje za gorušicu i osećaj kiseline u želucu. Samo pola kafene kašičice u čaši mlake vode i olakšanje stiže za nekoliko minuta. Ali oprez – ne koristiti duže od dve nedelje u kontinuitetu.

Suve smokve u maslinovom ulju
Recept koji su koristile naše bake. Smokve se potapaju u kvalitetno maslinovo ulje i ostavljaju da odstoje 40 dana. Potom se konzumira po jedna smokva pre svakog glavnog obroka. Pomaže kod zatvora, mučnine i teškog varenja.

Kamilica
Lagani, aromatični čaj koji ima umirujuće dejstvo na želudac, smanjuje kiselinu, ublažava bolove i smiruje gasove. Dve šolje dnevno dovoljne su da osetite poboljšanje.

Aloe vera
Gel iz biljke aloe vere ima snažno antiinflamatorno i antibakterijsko dejstvo. Pomaže i kod dijareje i kod zatvora. Dve kašičice gela razmutite u vodi i pijte tri puta dnevno.

Đumbir
Prirodni antiseptik i snažan saveznik kod mučnine, grčeva i probavnih smetnji. Rendani đumbir prelijte vrelom vodom i pijte kao čaj – efekat ćete osetiti već nakon prve šolje.

Kurkuma
Žuti začin koji postaje sve popularniji zbog svojih protivupalnih i digestivnih svojstava. Pomešajte je sa probiotskim jogurtom i popijte svako jutro pre jela – odličan start za vaš digestivni sistem.

Ove metode nisu čudotvorne, ali ako ih primenjujete redovno i sa merom, mogu doneti veliko olakšanje. I zapamtite: najbolji lek često raste u bašti, a ne na polici u apoteci. Sledeći put kad osetite da vas stomak muči, pružite šansu prirodi – možda će vam baš šolja čaja od kamilice, menta ili komad đumbira vratiti osmeh na lice.

Preporučeno