U Nastavklu našeg današnjega članka govorićemo o ulozi žene u samoj obitelji. U Odnosu na period od prije 30 i više godina, danas je jako mali broj žena koje su domaćice, jer u većini situacija i one su zaposlene te dopriinose samoj zajednici. Danas govorimo iz stručnog ugla, zašto su neke žene nesretne u braku?

Intrigantna tema koja privlači i žene i muškarce dolazi izravno iz Srbije. Povijesno gledano, bilo je uobičajeno da muškarci preuzimaju ulogu hranitelja svojih obitelji, dok su žene prvenstveno bile odgovorne za odgoj djece i obavljanje kućanskih obaveza, što je uključivalo pripremu obroka i druge kućanske poslove.

Kako je vrijeme prolazilo, postalo je sve češće da se muškarci bave kućanskim poslovima, pa čak i pripremanjem ručka kada su njihove žene okupirane poslom ili nemaju vremena. U suvremenom društvu sasvim je tipično da oba supružnika doprinose radnoj snazi ​​unutar jednog kućanstva. Tijekom zapaženog gostovanja na uglednoj televizijskoj emisiji u Srbiji, gospođa Milena je iznijela nekoliko zapažanja koja zaslužuju razmatranje. Prenijela je uvjerenje da se pitanje ravnopravnosti spolova, uz raspodjelu kućanskih obaveza, često tretira na neprimjeren način.

Ispitivanje koje je pred nama odnosi se na to je li raspodjela ovih položaja pravedna i pravedna ili postoji li neravnoteža među supružnicima. Prevladavajući problem s kojim se susreću parovi koji se bore s ovom dilemom je nedovoljna komunikacija. Iako se može činiti da postoji uzajamno razumijevanje, srž stvari leži u tekućoj borbi za ravnopravnost spolova i sve većoj prisutnosti žena u ulogama koje su se tradicionalno smatrale isključivo muškim. Fokus je dominantno usmjeren na financijsku zaradu muškaraca, dok se žene često susreću s primjedbama tipa:

„Dobila si ono što si željela, sada moraš sama stvarati prihode, ali sjeti se svojih obaveza kao supruge i majke.

BONUS TEKST:

Raka Marić svojim se izvanrednim menadžerskim sposobnostima etablirao kao eminentna osoba u industriji zabave. Posjedovao je vizionarsku perspektivu i izvanredan talent za prepoznavanje potencijala u pojedincima koji prethodno nisu bili prepoznati. Bio je idejni tvorac stvaranja “Bijelog dugmeta”, Cecu je uzdigao u visine i omogućio dolazak Rolling Stonesa; njegova su postignuća uistinu brojna.

Marić je odigrao ključnu ulogu u definiranju estradnog krajolika na našim prostorima, a oni koji žele steći afirmaciju uvijek bi ga tražili za savjet. Niti jedan pojedinac do danas nije nadmašio njegova menadžerska postignuća, jer on je pokretač najvećih koncerata ikad organiziranih na ovim prostorima. Nakon duljeg proteka vremena, konačno je ispričao svoju perspektivu naracije – koja uključuje Bijelo dugme, uspone i padove sreće, izvanredne trijumfe, Svetlanu Ražnatović, glasovitu Marakanu i njezinu robiju. Dogovaranje koncerata u mojim ranijim godinama predstavljalo je znatno veći izazov u odnosu na danas.

  • U početku su mi nedostajali i mobitel i faks; moje jedino sredstvo komunikacije bio je moj kućni telefon, na koji bi moja majka odgovarala, snimala i slala poruke. Pojava interneta u potpunosti je promijenila krajolik. U današnje vrijeme čak nije potrebno osobno prisustvovati koncertu jer je nastup moguće pratiti iz udobnosti vlastitog doma putem mobilnog uređaja. Koje su okolnosti dovele do suradnje s Goranom Bregovićem? S Goranom me upoznao naš zajednički prijatelj Perica Stojanović. U to je vrijeme bubnjao Parni Valjak, a nastupao je i s Indexima.

Preko svojih veza upoznao je Gorana, što je dovelo do suradnje koja traje i danas. Imam rezerve prema trenutnom projektu koji Goran poduzima s trubama, jer mi se baš i ne sviđa Bijelo Dume koje uključuje trubače. Stoga, kada se uključimo u zajedničke napore, to je u drugačijem kontekstu. Ovo partnerstvo traje gotovo 50 godina. Počeli ste, pretpostavimo, iz pozicije ništavila, samo s ostarjelim kombijem i težnjama za uspjehom. Ja sam bio jedini sposoban upravljati tim starim kombijem, jer nitko drugi nije imao vozačku dozvolu.

Sam kombi je imao samo dva sjedala; Ja sam sjedio na vozačkom mjestu, a Goran, Zoran ili Bebek bi se izmjenjivali na stražnjem dijelu, koji je bio opremljen spužvama na blatobranu za dodatnu udobnost. Na primjer, putovanje od Ljubljane do Sarajeva zahtijevalo je otprilike 8 do 10 sati vožnje. Tijekom tih putovanja često bismo nailazili na kašnjenja — poput puknuća guma — koja su ometala naš napredak, zbog čega je bio izazov stići u Ljubljanu na vrijeme. U to vrijeme iskustvo je bilo prilično mučno. Vaš najznačajniji uspjeh bio je s “Bijelim dugmetom”; međutim, ovo nije opseg vaših postignuća.

Osim toga, među vašim uspjesima stoji i “Marakana” Svetlane Ražnatović. Malo je poznato da ste prethodno bili menadžer Ceci. Doista, doista. Nadalje, završio sam cijelu Svetlaninu europsku turneju tijekom te godine. To je točno. Upravo u akciji “Sablja” došlo je do njenog uhićenja. Kako bi se opisali ti dani? Emocionalni utjecaj bio je dubok, duboko je odjeknuo u meni. Majka dvoje malodobne djece, Veljka i Anastasije, sada je odvojena od njih jer je bila u zatvoru zajedno s pojedincima umiješanim u kriminal.

Ona, koju sam smatrao zvijezdom, ostala mi je enigma dok sam ulazio u te narative, nesvjestan okolnosti u kojoj se nalazi i razloga njenog zatočeništva. Izneseni izvještaji i napisane riječi snažno su utjecale na mene, pogađajući me u srce. Nastojao sam joj pomoći koliko sam mogao. Tijekom tog razdoblja, nacija je proživljavala izvanredno stanje, zbog čega nisam mogao intervenirati ili se obratiti bilo kome za pomoć. Moja zabrinutost proširila se na Lidiju, djecu, njihovu baku i njezinu tetu, koje su razumljivo bile zabrinute za dobrobit djece. Ponudio sam određenu financijsku potporu i druge oblike pomoći gdje sam mogao.

Preporučeno