U Engleskoj u odnosu na Balkanske prostore,m nacionalno i glavno piće svako jutro, ali i poslijepodne jeste čaj. Vjerujemo da znate za ono, da englezi svaki dan u 5 sati piju čaj i jedu suve kekse. Kod nas je kafa zamiojenila čaj, kojeg u većini slučajeva pijemo kada smo bolesni…..
Značajan broj pojedinaca pribjegava lijekovima kada se suoči sa zdravstvenim problemima. Međutim, ti lijekovi mogu pogoršati temeljni problem i dovesti do neželjenih nuspojava. Stoga, bez obzira na zdravstveni problem s kojim se osoba susreće, preporučljivo je vjerovati ljekovitoj moći prirode. Predstavljamo jednu od najljekovitijih biljaka: majčinu dušicu. Ova biljka pridonosi poboljšanju zdravlja i služi kao prirodni izvor esencijalnih minerala, uključujući željezo, kalij i kalcij. Nadalje, posjeduje antioksidativna svojstva. Timijan ima nekoliko ljekovitih svojstava, koja uključuju: Djelotvoran je u liječenju reumatoidnog artritisa i olakšava kašalj i bronhitis.
Osim toga, pomaže u regulaciji krvnog tlaka i rješava kronični umor i astmu. Nadalje, potiče proizvodnju crvenih krvnih stanica i bori se protiv vrtoglavice, kao i multiple skleroze. Posljedično, dosljedna konzumacija pokazala se vrlo korisnom za cjelokupno zdravlje. Prirodni napici: Potrebne komponente: skromna količina timijana (bilo svježeg ili osušenog), jedna šalica vode i med (po želji). upute: Započnite pranjem timijana i stavljanjem u zdjelu. Nakon toga zakuhajte vodu i njome prelijte majčinu dušicu. Nakon nekoliko minuta smjesu ocijedite. Za slađi okus dodajte med.
Svakodnevna konzumacija ovoga donijet će zadovoljavajuće rezultate. Rečenica “U kući gdje ima čaja ima i nade” samo je jedna od brojnih posveta ovom okrepljujućem aromatičnom napitku. Ova tvrdnja je izrečena bez ikakvog uljepšavanja, jer pažljivo odabrani čaj posjeduje sposobnost pomlađivanja duha, uma i tijela. Biljni čajevi sadrže obilje aktivnih ljekovitih spojeva, uključujući alkaloide, glikozide, gorke tvari i tanine. Ove čajeve bitno je promišljeno kombinirati, a pri kupnji se odlučiti za one iz organskog uzgoja jer ne sadrže razne pesticide, herbicide i umjetna gnojiva. Nakon odabira visokokvalitetnog proizvoda, možete nastaviti s pripremom i uživanjem u utješnoj šalici čaja koja ima potencijal značajno poboljšati dan.
Ljekovita svojstva čaja su raznolika i raznovrsna. Svaka biljka posjeduje jedinstvene karakteristike i terapeutske prednosti; u nekim slučajevima može biti dovoljna jedna biljka, dok je u drugim zdravstvenim stanjima za postizanje željenog učinka potrebna kombinacija više biljaka, jer njihova sinergijska interakcija povećava njihovu učinkovitost. Zeleni čaj – koristi za dijabetes i regulaciju težine Zeleni čaj nadaleko je poznat kao jedna od najpopularnijih vrsta čaja, poznat po svojim brojnim zdravstvenim prednostima.
Ističe se kao jedna od najučinkovitijih opcija za kontrolu tjelesne težine zbog visoke koncentracije katehina, prirodnog antioksidansa za kojeg se zna da ubrzava metabolizam. Osim toga, spojevi koji se nalaze u zelenom čaju podižu razinu hormona koji olakšavaju smanjenje masnoće. Ovaj čaj povezan je s ubrzanim metabolizmom i učinkovitijom oksidacijom masti. Istraživanja koja su u tijeku nastavljaju istraživati učinke zelenog čaja na dijabetes, smanjenje stresa i njegova zaštitna svojstva protiv štetnog UV zračenja i virusnih infekcija.
Uz zeleni čaj, osobe s dijabetesom također se potiču da se odluče za čaj od cimeta. Kamilica služi kao primjerna ilustracija onih “kućnih lijekova” koji su prije tri desetljeća bili predmet sprdnje, a suvremena medicinska istraživanja danas prepoznaju njihovu značajnu korist. Od ove se biljke može skuhati blagotvorni čaj koji se posebno preporučuje ženama koje imaju bolne menstrualne cikluse. Bilo da se koristi kao čaj, u kupkama ili masažom trbuha, kamilica se savjetuje osobama koje pate od gastrointestinalnih problema, grčeva, proljeva i bolova u crijevima; također je poznat po svojoj ulozi u promicanju ubrzanog zacjeljivanja rana i sprječavanju infekcija. Nadalje, kamilica pokazuje učinkovitost u ublažavanju raznih vrsta bolova.
Kada se primjenjuje kao losion ili oblog, ova se biljka uspješno koristi za liječenje upale očnih kapaka. Dobro je dokumentirano da žene u nordijskim zemljama, koje se često nazivaju “nordijske plavuše”, koriste kamilicu za održavanje zlatnog sjaja svoje kose. Čaj od koprive, naprotiv, služi kao izuzetno sredstvo za detoksikaciju organizma. Poboljšava ten, rješava probleme povezane s aknama i raznim kožnim stanjima.
U biljnoj medicini čaj od koprive koristi se u liječenju bolesti jetre i žuči, poremećaja sna, grčeva u želucu, čira, plućnih bolesti i dr. U preventivne svrhe preporuča se konzumiranje jedne šalice čaja od koprive dnevno, jer se pokazao korisnim protiv virusnih i bakterijskih infekcija. Žuti čaj se proizvodi na sličan način kao i zeleni čaj, s tom razlikom što se podvrgava kraćem procesu sušenja. Uz umjerenu konzumaciju pozitivno utječe na srce i krvožilni sustav, pomaže u normalizaciji krvnog tlaka i pospješuje cirkulaciju krvi. To pak utječe na regeneraciju stanica i poboljšava opskrbu kisikom i hranjivim tvarima, pridonoseći mladolikom i privlačnijem izgledu kože.
Osim toga, čaj olakšava izbacivanje štetnih tvari iz organizma, pa se preporuča u fazama detoksikacije. Crni čaj ima najniži sadržaj antioksidansa, što je rezultat njegovog složenijeg procesa proizvodnje, koji dovodi do razgradnje određenih nutrijenata. Nasuprot tome, zeleni i žuti čaj obiluju antioksidansima. Unatoč tome, crni čaj nudi mnoštvo korisnih učinaka na zdravlje, pokazujući i antibakterijska i antioksidativna svojstva. Doprinosi jačanju imunološkog sustava, bogat je polifenolima koji štite stanice od oštećenja te pomaže u smanjenju viška masnoća u borbi protiv stresa. Ovi atributi ga dovoljno kvalificiraju za uvrštenje među čajeve koji posjeduju ljekovita svojstva.