Iako je zima ponovo blaga, i snijega nema ni na mapi, opet imamo situaciju kada su se zmije pojavile u prirodi. Mnogi stručnjaci vjeruju da je sve do klime, i da je temperatura iznimno visoka za ovo doba godine, i da one već sada izlaze iz zemlje u potrazi za suncem, ali i hranom. 

Unatoč nedavnim snježnim padalinama na Goliji, jučerašnji neočekivani dolazak toplih temperatura otkrio je iznenađujuće posjetitelje. Mještani Belih Voda snimili su dugačku zmiju kako se probija uz cestu, dok su sličnom prizoru svjedočili pojedinci na Zlatiboru.

Varljiva priroda sunčanog i toplog vremena ima sposobnost poremetiti hibernaciju zmija, uzrokujući da se prerano probude iz dubokog zimskog sna poznatog kao Brumacia. Vladica Stanković, renomirani stručnjak za lov na zmije, uspješno je otkrio točne razloge ove pojave.

Trenutačni vremenski uvjeti, koji su nešto topliji nego inače, uzrokovali su buđenje zmija iz zimskog sna. Ova pojava dogodila se i prošle godine kada ih je izmamilo primamljivo toplo vrijeme. Inače, zmije izlaze iz svojih jazbina kako bi utažile žeđ, ali to se sada događa sve češće. Poznati zmijolovac objašnjava da u posljednje dvije godine zmije iz svojih skrovišta izlaze ranije nego što se očekivalo. Ova promjena ponašanja može biti štetna za njih u određenim situacijama. Dok zmije ne mogu uginuti kada je temperatura iznad nule, nagli pad temperature u jaki minus može biti koban ako nisu potražile utočište na mjestu gdje temperatura ostaje iznad nule.

Iz Vladičine perspektive, ona uvjerava da prisutnost ovakvih situacija ne predstavlja opasnost za populaciju zmija. Utjecaj rastućih globalnih temperatura očit je čak iu ovoj regiji, jer zimske temperature nastavljaju rasti svake godine. Važno je da se ljudi tijekom zime ne boje buđenja zmija, ali i da ne podcjenjuju potencijalne rizike. Zbog niskih temperatura zmije su trenutno trome i oslabljene, nemaju dovoljno energije za podizanje tjelesne temperature.

U neobičnom slučaju, zmije su primijećene u snježnom području Golije, što je mnoge navelo na nagađanje da je ove gmazove tamo “donio” nadolazeći potres, u biti predviđajući njegov dolazak. Ovo uvjerenje dobilo je na snazi ​​jer se poklopilo sa seizmičkom aktivnošću u Crnoj Travi, koja je zabilježena na magnitudi od 3,2 po Richteru, nakon čega je uslijedio potres u blizini Kragujevca. Dok se zmija na ovom području može naći tijekom cijele godine, njihova prisutnost u siječnju, vremenu koje se obično povezuje sa zimskim snom, iznenadila je i iskusne planinare na jugozapadnoj strani Zlatibora. Upravo je ovaj kanjon među planinarima poznat po svojoj populaciji zmija, no susret s njima u siječnju bio je zaista neočekivan, kako je u razgovoru za RINU ispričala Ljiljana Vasić, članica PD Bukulje Aranđelovac.

Ljiljana Vasić, planinarski vodič, napomenula je kako nije iznenađena nedavnim pronalaskom šarki, iako im nije uobičajeno godišnje doba, uz poskoke pronađene početkom ove godine u kanjonu Krvavca.

Kao planinski vodič navikao sam na susrete zmija na otoku, gdje im gnijezda ima u izobilju. No, moram priznati da me prilično čudi nalet na zmije u siječnju, pogotovo u okolici Sirogojne. Prisutnost ovih gmazova u ovo doba godine svakako je neočekivana. Prema lokalnom folkloru, neobično ponašanje zmija zimi se smatra znakom upozorenja na nadolazeću prirodnu katastrofu, poput potresa.

Prema riječima etnologinje Snežane Ašanin, pojedinci su kroz povijest gajili strepnju prema nesvakidašnjim pojavama, čak i u nedostatku opipljivih opravdanja za strah. Na primjer, u prošlosti, ako bi zmija bila viđena tijekom zimskih mjeseci, vjerovalo se da je to ista zmija koja je ugrizla nekoga ranije tijekom godine, i stoga je zemlja odbijala poželjeti dobrodošlicu natrag. Te su se pojave dosljedno povezivale s negativnim događajima, ulijevajući strah među ljude.

Preporučeno