– San je definitivno apsolutno najbitnija stvar kod jedne osobe. Bez sna, mozak nikako ne može da funkcionira, i jako je bitno imati kvalitetan san. 

Održavanje optimalnog zdravlja, osobito za osobe s kroničnim bolestima, zahtijeva davanje prioriteta spavanju. Imperativ je prilagoditi svoj odmor njihovim specifičnim potrebama i dnevnim rutinama, jer je biologija svake osobe različita. Unatoč tome, postoje univerzalne smjernice o primjerenom trajanju sna koje se mogu prilagoditi različitim životnim razdobljima. Preporuke za trajanje sna: – Novorođenčadi (0-3 mjeseca) savjetuje se spavanje u trajanju od 14-17 sati. – Bebe (4-11 mjeseci) trebaju ciljati na 12-15 sati sna. – Maloj djeci (1-2 godine) preporučuje se spavanje od 11-14 sati. – Djeca predškolske dobi (3-5 godina) trebala bi spavati 10-13 sati.

– Djeci školske dobi (6-13 godina) savjetuje se spavanje od 9-11 sati. – Adolescenti (14-17 godina) trebaju ciljati na 8-10 sati sna. – Mladim odraslim osobama (18-25 godina) preporučuje se spavanje 7-9 sati. – Odrasle osobe (26-64 godine) trebale bi ciljati na 7-9 sati sna. – Osobama starijim od 65 godina savjetuje se 7-8 sati sna. Značaj dovoljnog sna: – Pravilan san je ključan za pojedince koji pate od depresije, jer neredoviti ritam spavanja može pogoršati simptome ovog stanja. – Nedostatak sna može dovesti do glavobolja i ometati rad neurotransmitera poput serotonina. Pretjerano spavanje povezano je s povećanim rizikom od razvoja dijabetesa tipa 2. Osim toga, produljena razdoblja neaktivnosti tijekom spavanja mogu dovesti do iskustva bolova u leđima.

Pretjerano spavanje može ometati metabolizam, rezultirajući akumulacijom energije u obliku masti i pridonoseći pretilosti. Osim toga, produljena razdoblja sna mogu povećati vjerojatnost razvoja bolesti srca. Uspostava redovitog rasporeda spavanja ključna je za održavanje zdravih navika spavanja. Važno je dosljedno se pridržavati ovog rasporeda. U slučaju da se probudite umorni, razmislite o tome da se pomladite tuširanjem i nekom vrstom tjelesne aktivnosti. Kako biste poboljšali razinu hidratacije tijela, preporuča se konzumiranje vode nakon buđenja.

Održavanje našeg općeg blagostanja, i fizičkog i mentalnog, uvelike ovisi o važnoj funkciji sna. Pridržavajući se preporučenog trajanja spavanja i njegujući zdrave prakse spavanja, može se poboljšati kvaliteta života, a istovremeno smanjiti vjerojatnost od raznih zdravstvenih komplikacija. Ključno je prepoznati da izostanak dovoljnog sna može imati neposredne i trajne učinke na vaše blagostanje. Nedovoljno i nekvalitetno spavanje odgovorno je za mnoštvo zdravstvenih i psiholoških problema, uključujući, ali ne ograničavajući se na: dijabetes pretilost Ugrožen imunološki sustav depresija Pozitivni učinci dobivanja mirnog sna uključuju smanjenu tjeskobu, poboljšano raspoloženje, poboljšanu kognitivnu funkciju, povećanu produktivnost i poboljšano opće blagostanje.

Snažan imunološki sustav ključan je u zaštiti tijela od bolesti, zbog čega je imperativ dati kvalitetnom snu. Dobro odmoreno stanje ključno je za optimalno funkcioniranje mozga, značajno povećavajući njegovu učinkovitost. Poboljšani fokus izravan je rezultat dovoljnog odmora. Optimalan san smanjuje vjerojatnost pojave mentalnih poremećaja. Postizanje boljeg i mirnijeg sna može se postići slijedeći ovih 10 korisnih savjeta. Dosljednost je ključna, pa stvorite naviku ići spavati i buditi se u isto vrijeme svaki dan.

Ako ne možete zaspati u roku od 15-20 minuta, pokušajte se uključiti u neku umirujuću aktivnost ili nešto što će vam pomoći da zaspite. Važno je izbjegavati konzumaciju velikih obroka prije spavanja, kao i odlazak u krevet na prazan želudac. Osim toga, ako imate problema s uspavljivanjem navečer, najbolje je izbjegavati drijemanje popodne. Osigurajte da je vaše okruženje za spavanje dobro prozračeno i na ugodnoj temperaturi. Općenito, preporuča se spavati u malo hladnijoj prostoriji i pritom paziti da vam je krevet dovoljno topao. Čaša toplog mlijeka prije spavanja može biti vrlo učinkovita u borbi protiv nesanice, zahvaljujući svom kalciju i drugim svojstvima koja potiču opuštanje.

Ograničite unos kave, napitaka s kofeinom, cigareta i alkohola tijekom poslijepodnevnih sati. Opuštajuća, topla kupka prije spavanja može učiniti čuda za poboljšanje vašeg sna. Izbjegavajte fizički ili mentalno zahtjevne zadatke neposredno prije spavanja. Na kraju, investirajte u prostrani krevet s visokokvalitetnim madracem koji vam omogućuje da se ispružite i slobodno krećete. Zapamtite, kvalitetan san je apsolutno neophodan za održavanje dobrog zdravlja.

Preporučeno