– Na internet portalima skoro svakodnevno se mogu naći ovakvi savjeti, koji vam itekako mogu pomoći kod vašeg vrta ili bašte. Jednostavno, početkom proljeća, jako veliki procenat napasnika napada vaše sadnice, zato je jako bitno da se pripremite na vrijeme.
Malo je vjerojatno da vam je ikada pala na pamet ideja da stavite žlicu šećera u svoje dvorište. Međutim, nakon što ovo pročitate, možda ćete ponovno razmotriti svoj stav. Jedan pojedinac koji je dao prilično nekonvencionalan, ali vrlo vrijedan prijedlog za one zainteresirane za očuvanje okoliša je David Attenborough, poznati britanski prirodoslovac. Podrazumijeva se da bi to trebao biti cilj svakoga od nas.
- U današnje vrijeme većina hrane prolazi tretman pesticidima, što naglašava važnost očuvanja preostalih fragmenata prirode. Pčele, koje igraju ključnu ulogu u oprašivanju, odgovorne su za prehranu do 90 posto svjetske populacije pridonoseći proizvodnji trećine hrane koju konzumiramo. Kako bi osigurali hranu za pčele i osigurali im mogućnost da se vrate u svoje košnice, David predlaže da ostavite žlicu šećera u svom dvorištu.
Možda je iznenađenje, ali pčele često postaju umorne i bore se da se vrate svojim domovima zbog udaljenosti koju su već prešle, izvještava 24 sedam. Ponudivši im izvor energije, mogu se napuniti energijom i uspješno prebroditi svoj put do svojih košnica. Odsutnost pčela iz našeg ekološkog sustava imala bi strašne posljedice, a naša upotreba pesticida nedvojbeno pridonosi ovom problemu. No, nisu samo ljudi krivi što su pčele ugrožene; urbanizacija i klimatske promjene također igraju značajnu ulogu u opadanju njihove populacije.
Prema Attenboroughu, kad bi pčele nestale sa Zemlje, čovječanstvu bi ostale samo četiri godine života. Kako biste spriječili potencijalno uništavanje pčela i potvrdili njihovu povremenu prisutnost u vašem vrtu, nužno je pomiješati jednake dijelove šećera i vode i staviti na vidljivo mjesto. Davanjem ovog pripravka, pčele će nadoknaditi svoju razinu hidratacije i steći esencijalnu energiju potrebnu da ustraju u svom ključnom radu, koji ima golemu važnost za našu zajedničku dobrobit.
BONUS TEKST:
Početak sadnje i kopanja idealan je tijekom proljetne sezone, čak i prije nego što se snijeg potpuno otopi. Tijekom ljetnih mjeseci vrtlari posvećuju svoje vrijeme njegovanju biljaka, osiguravajući im dovoljnu količinu vode i uklanjanju dosadnih korova. Kako se približava jesen, postaje povoljno razdoblje za sadnju drveća, grmlja, gomolja i odabranih trajnica. 1. Pojam treba jasno definirati. Razmišljate li o stvaranju povrtnjaka, vrta punog ljekovitog bilja ili možda vrta ukrašenog prekrasnim cvijećem? Ako se odlučite za cvijeće, biste li više voljeli jednogodišnje biljke koje zahtijevaju presađivanje svake godine, ali pružaju obilno cvjetanje tijekom cijelog ljeta? Ili biste se sklonili trajnicama koje imaju kraće razdoblje cvatnje, ali pouzdano cvjetaju iz godine u godinu?
Naravno, imate slobodu kombinirati kako želite jer je to vaš vrt. Evo korisnog prijedloga: počnite s malim. Daleko je isplativije postići uspjeh sa skromnim vrtom nego zatrpati se većim. Odaberite lokaciju Većina povrća i velika većina cvijeća zahtijevaju približno šest sati sunčeve svjetlosti dnevno. Promatrajte kretanje sunca tijekom dana u odabranom području. Možda ćete otkriti da prima više sunčeve svjetlosti od očekivanog. Međutim, ako vašem prostoru nedostaje dosta sunčeve svjetlosti, ne morate gubiti nadu, jer brojne biljke mogu uspijevati u sjenovitim uvjetima.
Posavjetujte se s karticama s podacima o biljkama i potražite upute od stručnog osoblja vrtnog centra u vezi s posebnim potrebama svake biljke za sunčevom svjetlošću. Čišćenje terena je sljedeći korak. Kako biste pripremili područje za sadnju, uklonite busen zemlje koji ga prekriva. Dok je iskopavanje brža opcija, utapanje novinama prikladnija je metoda. Obično pet listova novina osigurava dovoljnu debljinu, ali ako je travnjak prekriven prstenastim šašem ili portugalskom travom, udvostručite slojeve. Zatim rasporedite sloj komposta, debljine otprilike 6,7 cm (ili mješavinu zemlje za posude i gornjeg sloja zemlje), na vrh novina. Zatim strpljivo pričekajte otprilike četiri mjeseca da se kompost i papir razgrade.
4. Poboljšajte kvalitetu planeta Obnavljanje resursa zemlje stalni je zahtjev. Srećom, lijek je jednostavan: koristite prirodne tvari. Nanesite obilan sloj, otprilike 7,6 cm debljine, komposta, raspadnutog lišća, osušene pokošene trave ili odležalog stajnjaka. Ako se odlučite za iskopavanje tla (pogledajte korak 5), unesite organsku tvar u njega. Alternativno, ako kopanje nije izvedivo ili ako se brinete za zbijenu podlogu koja se ne može kopati, ostavite organski materijal da ostane na površini, gdje će se postupno integrirati u tlo unutar nekoliko mjeseci. Pitanje treba li iskapati ili ne je stvar razmišljanja. Rahljenje tla prekopavanjem olakšava prodiranje korijena.
Međutim, važno je izbjegavati kopanje kada je tlo pretjerano mokro ili suho jer može oštetiti njegovu strukturu. Kako biste odredili pravu razinu vlage, provjerite može li tlo u vašoj ruci oblikovati kuglu, a da se ne raspadne kada je pustite. Kada okrećete tlo, upotrijebite lopatu ili grablje kako biste nježno obradili 20-30 cm tla dok unosite organsku tvar spomenutu u koraku 4. Za povrtnjake i gredice s jednogodišnjim biljkama dovoljno je okrenuti tlo jednom godišnje, posebno u proljeće prije sadnje. Odaberite vegetaciju koja odgovara vašim željama.
- Bez obzira provodite li mjesece pregledavajući kataloge ili jednostavno odlazite u vrtni centar i impulzivno kupujete, oba su pristupa učinkovita sve dok odaberete biljke koje dobro odgovaraju vašoj klimi, vrsti tla i količini sunčeve svjetlosti u vašem vrtu. Druga mogućnost je provesti online pretragu za određenim biljkama koje želite. Kako bismo pomogli onima koji su tek počeli vrtlariti, evo nekoliko preporuka za biljke koje ne zahtijevaju mnogo održavanja: Među njima unutar zemlje. Određene biljke, poput vrtnih maćuhica i lisnatog kelja, mogu podnijeti niže temperature.
To ih čini prikladnima za sadnju tijekom jeseni ili kasne zime. Suprotno tome, rajčice i većina jednogodišnjeg cvijeća osjetljiviji su na hladnoću, pa ih je potrebno saditi tek nakon što se u vašoj regiji smanji opasnost od mraza. Optimalni rokovi za sadnju višegodišnjeg cvijeća su sredina proljeća i jesen. Voda, bitan element za život, temeljna je komponenta našeg postojanja. Kako bi sadnice imale stalnu opskrbu vodom, bitno ih je svakodnevno zalijevati tijekom početnih faza rasta. Kako biljke sazrijevaju, postupno smanjite količinu vode.
Osobito mlade sadnice zahtijevaju često zalijevanje, obično svaki drugi dan, dok im se korijenje čvrsto ne učvrsti. Učestalost zalijevanja nakon toga ovisi o različitim čimbenicima kao što su vrsta tla, vlažnost klime i obrasci padalina. Kada biljke oslabe tijekom dnevne vrućine, pokazuju znakove žeđi. Kako biste ih učinkovito hidratizirali, vodu treba nanositi polako i duboko, omogućujući pravilno upijanje i minimizirajući svaki gubitak vode sa strane. Za optimalne rezultate preporuča se zalijevati biljke rano ujutro kako bi se spriječilo isparavanje.