Neša Leptir je imao samo 33 godine kada je preminuo, a od tada je prošlo više od 34 godine. Ljudi u Jugoslaviji i dalje pamte njegove pesme, britak humor i osmeh “vođe svitaca”.

Rak testisa u uznapredovalom stadiju dijagnosticiran je prekasno, što je dovelo do Nešine smrti od metastaza na mozgu. Sahranjen je na novom bežanijskom groblju, gdje se i danas svake godine održava parastos za cijenjenog umjetnika.

  • “Kad je otišao, naš svijet je nestao. Nazivao me cinikom. Često se kući vraćao bez šalova i rukavica koje sam mu kupila. Uvijek spreman pomoći drugima, nikad nije imao novca. Željko (njegov brat) se zavjetovao Obezbedila sam mu što je zanemario svoje dobro. ‘Živio je 300 sati’, ispričala je jednom prilikom njegova majka, opisujući ga kako je uvijek bio 20-ak centimetara iznad zemlje, kao da je nastupao. pozornica’, ispričala je u posljednjem razgovoru za Kurir.

Željko, njegov brat, prepričao je detalje Nešinog posljednjeg dana i njegove posljednje riječi kada ga je upitao kako se osjeća. Neša mu je odgovorio: “Ne znam baš igrati nogomet…”, prisjetio se Željko kako ga je gledao kako odlazi iz kuta sobe na VMA. Dok je promatrao, jato ptica poletjelo je s krošnji stabala ispred prozora. Ta mu je slika ostala živo u sjećanju. Iako možda ne razumije što se nalazi iza, siguran je da Neša zna. – Moj brat je uvijek imao dvije vizije: sanjao je plavi bicikl i vjetar u leđa, onaj isti nebeski – ispričao je Željko u razgovoru za Novosti.

  • Rečeno je da je dan prije svoje smrti napisao svoju posljednju bilješku na poleđini liječničkog recepta.”U ovom trenutku vrijeme djeluje kao da je zamrznuto, što mi omogućuje da izbjegnem razmišljanje o vječnoj tami. Kada dođe trenutak da krenem na putovanje, kupit ću karte za prekrasna odredišta.

BONUS TEKST:

Mandarine (Citrus reticulata) su jedno od najomiljenijih citrusnih voća širom sveta, cenjeno zbog svog osvežavajućeg ukusa i hranljivih vrednosti. Potiču iz jugoistočne Azije, a danas se uzgajaju u mnogim toplim klimatskim regionima, uključujući Mediteran, Južnu Ameriku i delove SAD-a. Plodovi mandarine su manji od narandži, sa tankom, lako ljuštivom korom, što ih čini praktičnim za konzumaciju u svakodnevnim situacijama.

Hranljive vrednosti
Mandarine su bogat izvor vitamina C, jednog od najvažnijih antioksidanasa koji pomaže u jačanju imuniteta, zaštiti ćelija od oštećenja i poboljšanju apsorpcije gvožđa iz hrane. Osim vitamina C, mandarine sadrže vlakna, koja su ključna za zdravlje probavnog sistema, kao i kalijum, koji doprinosi regulaciji krvnog pritiska i zdravlju srca. Prisustvo antioksidanasa kao što su flavonoidi i karotenoidi pomaže u smanjenju upala i podržava celokupno zdravlje.

Upotreba
Mandarine se najčešće jedu sveže zbog svog slatkog i sočnog ukusa, ali imaju široku primenu u kulinarstvu. Koriste se za pravljenje prirodnih sokova, džemova, salata, kolača i drugih poslastica. Kora mandarine, bogata eteričnim uljima, često se koristi u pripremi slatkiša ili kao dodatak jelima zbog svog intenzivnog citrusnog mirisa. U azijskoj kuhinji, sušene kore mandarine koriste se u medicinske svrhe i kao začin u raznim jelima.

Zdravstvene prednosti
Zahvaljujući bogatstvu vitamina C i antioksidanasa, mandarine pomažu u jačanju imunološkog sistema, što je posebno važno tokom sezona prehlada i gripa. Takođe, njihova vlakna pomažu u poboljšanju varenja i održavanju zdravlja creva. Redovno konzumiranje mandarina može doprineti smanjenju rizika od srčanih oboljenja i održavanju zdravog krvnog pritiska.

Preporučeno