Krajem ove sedmice, p oPravoslavnom kalendaru imamo par Svetaca, crvenog slova koje je u nedjelju, a mnogi vjernici do kraja i ne znaju neke detalje vezano za navedeno. Naime, neke stvari i dešavanja se moraju poštivati, a evo i nekih od njih….
Srpska pravoslavna crkva i vernici sutra obeležavaju Mitrovdan, pravoslavni praznik posvećen Svetom Dimitriju Solunskom, jednoj od najvećih i najpoštovanijih slava u Srbiji. Ovaj praznik, koji se slavi 8. novembra po crkvenom kalendaru, veže se za brojna narodna verovanja i običaje, te ima duboko ukorenjeno značenje u životu naroda.
Mitrovdan je posvećen Svetom Dimitriju, koji je bio antički zapovednik Soluna i hrabar hrišćanski mučenik. Dimitrije je bio poznat po tome što je odbio da izvrši naređenje cara Maksimilijana o progonu hrišćana, te je hrabro propovedao hrišćansku veru kao jedinu istinitu. Zbog svoje odanosti veri, bačen je u tamnicu, gde je mučen i pogubljen. Prema predanjima, nakon njegove smrti, njegov grob je odisao mirisima bosiljka i smirne, zbog čega je postao poznat kao Mirotočivi. Ova tradicija i sećanje na njegovu žrtvu duboko su ukorenjeni u narodnoj pobožnosti.
- Mitrovdan se nekada slavio kao dan kada su hajduci završavali svoj “letnji” ciklus i odlazili da prezime, da bi se ponovo sastali na Đurđevdan naredne godine. U narodu se još uvek može čuti: “Đurđev danak hajdučki sastanak, Mitrov danak, hajdučki rastanak”, što simbolizuje kraj jednog perioda i početak drugog. Takođe, veruje se da na Mitrovdan vremenske prilike mogu ukazivati na to kakva će biti zima, pa se prema tome prilagođavaju i predviđanja o sezoni.
Običaji vezani za Mitrovdan uključuju brojna verovanja koja se prenose s kolena na koleno. U mnogim delovima Srbije veruje se da je ovaj dan dan za mir i spokoj u kući, pa domaćinstva obeležavaju praznik u krugu porodice. Smatra se da nije dobro primati goste, osim onih koji slave ovaj praznik ili idu na slavu kod rodbine i bliskih prijatelja. Takođe, postoji verovanje da oni koji na Mitrovdan noće izvan svog doma neće imati sreće tokom godine, te da će “smucati” po tuđim kućama.
U Šumadiji, seljaci često stavljaju belutak u svaki ugao sobe kako bi zaštitili svoj dom od miševa, a žene na ovaj dan ne diraju vreteno, češljeve ni makaze. Smatra se da se time čuva domaćinstvo od nesreće. Dodatno, veruje se da na Mitrovdan nije dobro grditi decu, jer će, ako to učinite, biti nestašna tokom cele godine.
Mitrovdan, osim što je posvećen Dimitriju Solunskom, ujedno je dan kada Srpska pravoslavna crkva obeležava i Svete mučenike Markijana i Martirija. Ovi svetitelji su bili klirici pri patrijarhu Carigradskom Pavlu u vreme cara Konstancija. Kada je jeres Arijeva ponovo postala prijetnja nakon smrti cara Konstantina, Markijan i Martirije su hrabro stali u odbranu Pravoslavlja. Oni su odbili da prihvate ponude jeretičkih vođa i time potpisali svoju smrt. Nakon što su mučeni i pogubljeni, njihova vera je ostala nepopustljiva, a kasnije je na njihovim moštima izgrađena crkva. Njihov primer hrabrosti i odanosti veri do danas inspiriše hrišćane.
Na današnji dan vernici se mole za spasenje duše, koristeći molitve posvećene mučenicima, kao što je ova: „Mučenici Tvoji Gospode, u stradanju svome su primili nepropadljivi venac, od Tebe, Boga našega, jer imajući pomoć Tvoju mučitelje pobediše, a razoriše i nemoćnu drskost demona: njihovim molitvama spasi duše naše.”
Mitrovdan je dan kada se sećamo mučeništva i žrtve za veru, dan kada je važno biti s porodicom, poštovati tradiciju i moliti se za duhovno spasenje.