Rabiatul Adavija, TikToker porijeklom iz Malezije, često objavljuje videozapise s djevojkom koja ima hipertrihozu, koja se obično naziva sindromom vukodlaka. Ovo neuobičajeno stanje predstavlja različite izazove u društvenim interakcijama zbog svog osebujnog izgleda. Hipertrihoza je prepoznata kao medicinsko stanje karakterizirano prekomjernim rastom dlaka koji je neovisan o androgenima, što dovodi do dlaka koje izgledaju dulje i deblje nego što se obično vidi.

Rabiatul je slučajno sreo djevojku u bolnici i bio je oduševljen njezinim izgledom. Nakon prvog susreta često su provodili vrijeme zajedno, a Rabiatul je producirao video sadržaj koji je stekao znatnu popularnost. Ovaj TikToker ima za cilj osporiti brojne tabue i stigmu povezanu s hipertrihozom, stanjem koje često rezultira karakterističnim izgledom. Hipertrihoza je genetski poremećaj obilježen prekomjernim rastom dlaka na tijelu.

  • Ovaj sindrom može utjecati na ljude bilo kojeg spola i često se manifestira na različitim područjima, poput lica, gdje je gustu kosu teško sakriti. Najraniji dokumenti o ovom stanju datiraju iz 17. stoljeća. Rabiatul ističe svoju posvećenost povećanju svijesti o poremećaju i redovito objavljuje videozapise djevojčice, pazeći da njezini roditelji daju svoje odobrenje. Kako prenosi portal edziecko.pl, roditelji djevojčice spomenuli su da je rođena s ovim stanjem.

Po dolasku njihove kćeri, liječnici nisu bili sigurni što je u pozadini. Djevojčičina majka je primijetila: “Medicinska sestra se onesvijestila odmah nakon poroda”, naglašavajući izazove s kojima su se susreli nakon poroda. Upuštajući se u ovu hrabru inicijativu, Rabiatul i njezina obitelj otvaraju razgovor i podižu svijest o hipertrihozi, potičući prihvaćanje i razumijevanje za one na koje to stanje utječe.

BONUS TEKST:

Kajmak je tradicionalni ml dairy proizvod koji se posebno gaji na Balkanu, a poznat je i u nekim delovima Srednje i Istočne Evrope. Pravi se od punomasnog mleka i često se koristi kao namaz ili dodatak raznim jelima.

Proizvodnja kajmaka obuhvata nekoliko koraka. Mleko se prvo zagreva, a zatim se ostavlja da se ohladi, što omogućava stvaranje masnoće na površini. Ova masnoća se zatim sakuplja i dalje obrađuje kako bi se dobio kremasti proizvod. Kajmak može imati različite teksture — od mekog i kremastog do čvrstog, zavisno od načina pripreme.

Kajmak se često koristi kao dodatak mesnim jelima, kao što su roštilj ili razne vrste čorbi, ali se može jesti i sam, uz hleb. Njegov bogat ukus i kremasta konzistencija čine ga omiljenim u mnogim domaćinstvima.

Osim što je ukusan, kajmak je i izvor hranljivih sastojaka, uključujući proteine, vitamine i minerale. Međutim, zbog visokog sadržaja masti, preporučuje se konzumiranje umerenih količina.

U kulinarstvu, kajmak se često koristi i kao sastojak u salatama, sendvičima ili kao prilog uz povrće. U nekim tradicijama, služi se uz domaće pite ili kao deo doručka, u kombinaciji sa domaćim kruhom i ajvarom.

Sve u svemu, kajmak je specifičan i ukusan proizvod koji obogaćuje razne obroke i pruža autentičan ukus tradicionalne balkanske kuhinje.

 

Preporučeno