Masna hrana se odnosi na hranu koja sadrži visok procenat masti, koje su važan makronutrijent u ishrani. Masnoće su neophodne za pravilno funkcionisanje organizma, ali njihova vrsta i količina koju unosimo imaju značajan uticaj na zdravlje.
U suvremenom društvu pojedinci su stekli razumijevanje značajnog utjecaja koji način prehrane ima na tjelesno stanje i cjelokupno zdravlje. Posljedično tome, mnogi zajednički pokušavaju promijeniti svoje prehrambene navike. Predrag Nenadić, visoko cijenjeni nutricionist, poznat je po svom opsežnom znanju i impresivnim kvalifikacijama stečenim na prestižnim svjetskim sveučilištima. Obavljao je zapažene uloge, poput predsjedništva Saveza nutricionista Jugoslavije i Društva za unapređenje prehrane.
Osim toga, usavršavao se kao dijetetičar-nutricionist kroz opsežno praktično iskustvo i obuku na Sveučilišnoj klinici u Ludwigshafenu, Njemačka. U području znanstvenog istraživanja i pisanja ima aktivnu ulogu u podupiranju i doprinosu mnoštvu cijenjenih publikacija, a prepoznat je i kao autor značajne stručne literature. Tijekom svoje karijere ovaj je autor proizveo niz informativnih radova koji se bave različitim aspektima zdravlja i prehrane. Među njegovim istaknutim publikacijama su “Kako prehranom održati optimalno zdravlje” (1976), “1001 strategija dugovječnosti” (1978), “Standardi prehrambenih potreba studenata u Jugoslaviji” (1979), “D kompleks 101″ (2017), Potpuna odlučnost u postizanju idealne tjelesne težine – borba protiv Debljina” (2018.),
- “Hrana kao lijek – terapeutska dijeta za bolesti” (2019.) i “Jabučni ocat – čuvar dobrobiti” (2019.). Njegov značajan doprinos disciplini stekao je široko priznanje, što je rezultiralo mnoštvom nagrada i počasti. Primarni nalaz autoričinog istraživanja je identifikacija ključnog čimbenika koji ima značajnu ulogu u razvoju kolesterola i masne jetre. Bitno je ispraviti prevladavajuće nesporazume da je masna jetra isključivo uzrokovana konzumacijom masne hrane, jer je to mišljenje široko rasprostranjeno. Zapravo, jetra prerađuje višak šećera u masno tkivo. Stručnjak koji je surađivao s našim časopisom istaknuo je intrigantan aspekt kolina, koji se također naziva vitaminom B4.
Ovaj vitalni nutrijent, prisutan u hrani kao što su slanina, jaja i meso, ključan je u regulaciji razine kolesterola i sprječavanju njegovog nakupljanja u jetri. Kolin igra ključnu ulogu u olakšavanju transporta kolesterola, sprječava njegovo nakupljanje i usmjerava ga na mjesta kao što je masno tkivo, što može rezultirati povećanjem mase u regijama poput trbuha i stražnjice. Naime, izbjegavanje zdravih masti zbog zabrinutosti u vezi s kolesterolom može nenamjerno povećati rizik od razvoja masne jetre. Nealkoholna masna bolest jetre često rezultira smanjenom funkcijom jetre, smanjujući sposobnost tijela da eliminira toksine i podvrgne se detoksikaciji.
Oštećenje ove vrste može dovesti do različitih simptoma, koji obuhvaćaju kožne probleme poput akni i prištića, povećanje peruti, lomljive i ispucale nokte, zajedno s trajnim svrbežom po cijelom tijelu. Autor naglašava ključnu ulogu korisnog kolesterola u poticanju cjelokupnog zdravlja, tvrdeći da se na kolesterol ne bi trebalo gledati kao na inherentnog protivnika čovječanstva. Značenje kolesterola je od najveće važnosti jer je neophodan za brojne kritične procese u tijelu, uključujući sintezu hormona i formiranje staničnih membrana.
Održavanje optimalnog ljudskog zdravlja uvelike ovisi o kolesterolu. Problemi mogu nastati zbog viška LDL kolesterola, koji se često naziva “lošim” kolesterolom. Nadalje, autor ispituje elemente koji doprinose povećanju razine triglicerida. Uobičajena zabluda je da na razine triglicerida utječe isključivo unos svinjskog mesa; u stvarnosti, također se mogu povećati kao rezultat pretjeranog uživanja u voću, kruhu, pecivima i rafiniranom brašnu. Koje su učinkovite strategije za čišćenje jetre i detoksikaciju tijela? Rješenje je u potpunosti u prehrani.
- Održavanje dobro strukturiranog načina života je ključno. Dovoljna hidratacija igra vitalnu ulogu u podržavanju funkcije jetre, naglašavajući važnost konzumiranja odgovarajuće količine vode. Zdrav način života zahtijeva uključivanje topivih i netopivih biljnih vlakana. U prehranu treba uvrstiti namirnice korisne za jetru, poput lincure, maslačka i korijena čička. Dr. Nenadić savjetuje izbacivanje ugljikohidrata i umjetnih šećera iz svakodnevne prehrane kako bi se učinkovito smanjile razine kolesterola i triglicerida.
Osim toga, za poboljšanje zdravlja jetre preporučljivo je konzumirati hranu bogatu zdravim masnoćama. Domaća svinjska mast, maslinovo ulje i hladno prešana biljna ulja odlična su opcija za potporu zdravlju jetre. Dodatno, uključivanje hrane s visokim udjelom kolina, poput slanine i jaja, može imati povoljan učinak na funkciju jetre. Nadalje, uključivanje hranjivih izvora masti poput lososa i skuše u prehranu je vrlo korisno. Bitno je shvatiti da je korištenje komercijalno dostupnih sokova za čišćenje jetre neučinkovito.
Općenito, ovi sokovi sadrže povišene razine fruktoze, što pridonosi njihovoj slatkoći, a istodobno potiče nakupljanje masti u tijelu, što nepovoljno utječe na regulaciju tjelesne težine. Kao rezultat toga, to može dovesti do povišenih razina triglicerida i kolesterola u tijelu. Primarni naglasak je na razlikovanju fruktoze prisutne u prirodnom voću i one koja se nalazi u prerađenoj hrani. Dok proizvođači fruktozu dobivenu iz voća često nazivaju “voćnim šećerom”, ključno je razumjeti da fruktoza koja se nalazi u industrijskim proizvodima potječe iz kukuruza, posebno poznatog kao glukozno-fruktozni sirup, a ne iz stvarnog voća. Iako je strukturni sastav oba oblika fruktoze identičan, njihovi su izvori izrazito različiti.