- Rijetki su svjesni da je zapresku potrebno kuhati najmanje 20 minuta i da postoji određeni omjer brašna i masnoće koji treba koristiti. Iako se upotreba prskalica danas znatno smanjila, mnoge je recepte i dalje teško zamisliti bez njih, budući da pridonose gušćem prskanju i pospješuju mljevenje sastojaka. Rizik koji prskalice predstavljaju za starije odrasle osobe primarni je razlog njihovog izbjegavanja; međutim, ovaj se rizik može ublažiti umjerenom upotrebom brašna i masti. Namaz se sastoji od jednakih mjera mekog ili polumekog brašna pomiješanog s mašću.
Za bijele juhe ili umake koji trebaju suptilan dodir, možete koristiti maslac, margarin ili biljno ulje; no za jednostavnija jela koja zahtijevaju tamniju nijansu odlučite se za ulje ili mast. Obično se prašina unosi u jela kao završni detalj, a tek nakon toga treba dodati nježnije začine. Upute za izradu spreja: Započnite zagrijavanjem određene količine masnoće u tavi na štednjaku, zatim dodajte znatnu količinu brašna. Kako se brašno počne kuhati, počet će se pjeniti. Ako želite bijeli posip, pazite da brašno ne pržite dulje vrijeme kako bi zadržalo svoju bjelinu.
Za standardna jela nastaviti pržiti brašno dok ne dobije zlatnosmeđu boju, pa postupno umiješati pripremljenu hladnu tekućinu. Kako biste izbjegli grudice, dodajte tekućinu polako uz stalno miješanje dok ne dobijete glatku kašu, koja se zatim može dodatno prilagoditi željenoj gustoći. Mogu se koristiti i vruće tekućine, ali ih je u ovoj situaciji potrebno brže miješati. Juhe je potrebno kuhati minimalno 20 minuta, dok krem juhe i umake treba kuhati oko 30 minuta kako bi se uklonio okus sirovog brašna. Napravio je pljusku.
Količina prskanja određena je vrstom hrane. Na svaku litru tekućine u bijeloj krem juhi pomiješajte 50 grama masti sa 50 grama brašna. – povrtna juha ili temeljac – 40 grama masti i 40 grama brašna – 30 grama brašna i 30 grama masti u laganiji povrtni ili riblji temeljac. – 40 grama brašna i 40 grama masti u 5 decilitara svijetle tekućine za umak. – Standardni umak – 30 grama masti i 30 grama brašna. Za juhe od graha i drugog povrća upotrijebite 40 grama masti i 40 grama brašna, pa začinite s malo papra, ljutog ili blagog, da dobijete ugodnu boju.
Zaprška je gusta smjesa koja se koristi kao osnovni sastojak u pripremi mnogih jela, posebno u kuhinjama Balkana, Srednje Evrope i Sredozemlja. Zaprška se obično pravi od brašna i masnoće (najčešće ulja ili masti), a koristi se za zgušnjavanje tečnosti u supama, čorbama, varivima i sosovima. Pored toga, zaprška daje jelu bogatiji ukus i lijepu gustinu. Pravite li vi zapršku kda kuvate neko jelo? Pišite nam vaše odgovore u komentarima…..