– U nastavku našeg današnjega članka, jedna jako zanimljiva tema, koja će se definitivno svidjeti svima onima koji žive u malo starijim kućama. One su jako pogodne za paukove, razne insekte, ali i smrdibube…

Proces ulaska u zimski san za stjenice je postupan. Ipak, posjeduju znanje da se probude iz sna. Što se događa nakon što se probude iz sna? Štoviše, koju razinu rizika ovaj kukac predstavlja za ljude? Kada uđu kroz prozor, ove stjenice odmah potraže rolete kao svoje omiljeno utočište od hladnoće. Vrijedno je napomenuti da su ove posebne stjenice, koje izazivaju zabrinutost u našoj zajednici, klasificirane kao štitaste stjenice zbog svoje neobične sličnosti sa sićušnim štitovima. Važno je razumjeti da su oni isključivo biljojedi, koji se hrane isključivo biljnim sokovima.

  • Ovo pronicljivo objašnjenje donosi Miloš Jović, cijenjeni viši kustos u cijenjenom Prirodoslovnom muzeju. Prema Jovićevim riječima, otkrivanje insekata u stanu ne bi trebalo zabrinjavati, iako njihova prisutnost može biti uznemirujuća, pa čak i zastrašujuća za osobe s prirodnom averzijom prema bubama. Azijska smrdibuba najzastupljenija je vrsta u našoj zemlji. Nedvojbeni znakovi njegova neurednog kretanja, neprekidno zujanje i udaranje o lustere i rolete, jasno su govorili da postoji samo jedno rješenje: mora se nasilno ukloniti.

Unatoč njihovoj svijesti da su povremena buđenja tijekom sna uzrokovana toplinom, njihova opažanja ovih bića se smanjuju kako temperatura pada. Međutim, odsutnost njihove prisutnosti tijekom zime ne negira njihovo postojanje; nego se vješto prikrivaju. Kako javlja RTS, one će ponovo osvanuti kada dođe proljeće. Štetočine poznate kao smrdibube, ili kolokvijalno nazvane “smrdljive” stjenice, prevladavaju u različitom voću i povrću. Smrdibube primarno napadaju plodove rajčice, uzrokujući vidljiva oštećenja u obliku pjega koje nastaju njihovim ponašanjem usisavanja soka.

Treba naglasiti da je učinkovito upravljanje ovom problematičnom štetočinom težak zadatak koji zahtijeva provedbu više strategija. Invazija smrdibuba obično počinje krajem srpnja, zbog čega je ključno primjenjivati ​​pojačan oprez tijekom tog vremena kako bi se učinkovito kontrolirala njihova populacija. Kada je riječ o upravljanju najezdom stjenica, ulje nima pokazalo je svoju učinkovitost kao održivo rješenje. Osim toga, sadnja blitve i cvijeća u neposrednoj blizini zahvaćenih područja može poslužiti kao prirodno sredstvo suzbijanja. Što se tiče kemijskih tretmana, sredstva na bazi piretroida obično se koriste u svrhu suzbijanja stjenica.

Kad je riječ o uzgoju rajčice, preporučljivo je dati prednost uzgoju u zaštićenom prostoru, jer su štete od smrdibuba znatno smanjene. Vlasnici kuća često smatraju da su smrdibube dosadni štetnici i traže učinkovite i ekološki prihvatljive načine za njihovo uklanjanje bez pribjegavanja kemikalijama. Srećom, postoji nekoliko dostupnih prirodnih metoda koje se mogu učinkovito zaštititi od smrdibuba. Određene biljke i začini ispuštaju mirise koje smrdibube smatraju nepodnošljivim. Kako biste odvratili ove insekte, strateški postavite aromatično bilje poput bosiljka, metvice ili lavande blizu prozora i vrata.

Osim toga, rasipanje cimeta ili crnog papra oko ulaza može ih učinkovito otjerati. Tijekom jeseni, smrdibube, insekti koji traže utočište od hladnog vremena, često napadaju stambene prostore. Nositi se s njihovim specifičnim mirisom i nepoželjnom prisutnošću može biti pravi izazov za vlasnike kuća. Međutim, postoji prirodno rješenje za zaštitu od ovih nametnika – korištenje barijera protiv mirisa.

Preporučeno