– Razgovor se uvijek odvija na nivou glupljeg. Da li ste ikada čuli za ovu narodnu izreku? Koliko god nam zvučala nejasno, uvijek se na kraju ispostavi da itekako ima smisla. 

Danas postoji hrpa nezaboravnih citata i mudrosti izvučenih s društvenih mreža. Jednostavnim riječima, u 90% slučajeva radi se o idejama nekih poznatih slikara, glazbenika ili pisaca od prije 200 ili više godina. Intenzivan je, ali vrijedan. Imamo i ljude iz bliže prošlosti. Imaju vrlo pametnih citata koji se mogu primijeniti i danas.  Dolje su navedene neke tradicionalne turske poslovice. Zapamtite ih; mogu biti korisni. Idiota se može raspoznati po šest različitih načina ponašanja: neutemeljenom bijesu, besmislenom brbljanju, besmislenom mijenjanju, besmislenom lutanju, slijepom vjerovanju u ljude koje ne poznaje – i zamagljivanju neprijatelja s prijateljem. “Udaljenost koja postoji između očiju također je udaljenost koja postoji u srcu.” “Osoba koja radi na savršenom društvu izgubit će prave prijatelje.”

“Savršen oblik kave je: tamna, podzemna; jaka, smrtna; slatka, ljubavna.” “Kao što crv jede drvo, tako i tjeskoba proždire čovjeka.” “Onima u siromašnim područjima nada služi kao hrana.” Život pun iskustava možda nije baš dobro informiran, ali ceste su mudrost. Sramota tražiti. Znanje, alternativa ostani u neznanju. Od primanja je važnija ruka koja daje Onaj tko je sit ne shvaća što je glad, kao što osoba dobrog zdravlja ostaje nesvjesna iskustva bolesti. Kad je u selu puno pjevača, jutro će kasno doći. U dubini svakog ljudskog bića leži skriveni lav; čeka da bude otkriven.

Čovjek dobrog zdravlja ima nesmanjenu imovinu. Odlomak “Ljubav čini da vrijeme prolazi, vrijeme čini da ljubav prolazi” sažima nevjerojatno dubok uvid u odnos između ljubavi i prolazne prirode vremena. Također, bilo bi prikladno spomenuti velika djela Mihaila Litvaka — psihologa, učitelja, pisca, koji je uspio promijeniti na bolje svoj život i živote mnogih drugih zahvaljujući vrijednim razmišljanjima o samoistraživanju, izgradnji istinskog punopravni odnos s drugom osobom i izgradnja sreće. Litvakov rad uglavnom je vezan uz teme međuljudskih odnosa i sreće u svrhu razumijevanja ljudskih suptilnosti. Osim psihologije, osobnog razvoja i međuljudskih odnosa, poznat je po svojim književnim djelima, javnim istupima i televizijskim nastupima.

Njegove ideje nude istaknute i pragmatične savjete o tome kako upravljati kroz zaplete ljudskog života, promičući samorazvoj, izgradnju autentičnih odnosa i život svjesnog života. Poznat po svojoj metodi, Mihail Litvak u svojoj praksi praktično primjenjuje ideje psihoanalize, kognitivno-bihevioralne terapije i sistemičnosti. On nije samo teoretičar, već daje i konkretne savjete kako poboljšati kvalitetu odnosa, razviti komunikacijske vještine i stvoriti psihičku ugodu. Duboke Litvakove riječi imaju za cilj natjerati čovjeka da uroni u sebe, prisjeti se i iznova analizira stvari, radi na sebi: samousavršava se i samosvijesti.

U ovoj zbirci od 11 citata Litvak nam govori o ljudima kojih se treba bojati kako ne bi izgubili svoju sreću i onima kojima nikada ne treba oprostiti. Razvoj intelekta je najbolji način da se savjest održi u redu. Pametna osoba ne mora ovisiti o svojoj moralnoj samorefleksiji. Nemojte reći da ste oprostili ako to zapravo niste nosili u srcu. Inače ćete glumiti licemjera. Evo riječi koje nose signal neiskrenog oprosta. Ako niste stvarno oprostili u sebi, već ste to samo obznanili riječima, tada živite u samoobmani i samosabotaži.

Oprost mora biti stvaran prema sebi. Potragu za osvetom treba povući što je duže moguće jer je to najsigurniji način da se emocionalni stres održi svježim u mislima. 4. Nemojte izlaziti s nekim tko uvijek traži tuđe mišljenje i savjet o vašoj vezi. Obratite pozornost na poruku upozorenja koja kaže da se ne upuštate u romantičnu vezu s nekim tko traži savjet o vašoj vezi od svake druge osobe. Upozorenje – romantični odnosi s pretjerano potrebnim ljudima koji stalno traže savjet.

Konzultacije o vašoj romansi trebale bi biti duboko ukorijenjene na osobnoj noti s drugom stranom i žestoko izgrađenom povjerenju između vas dvoje, ne podvrgavajući se vanjskim prosudbama i mišljenjima. Moral sam po sebi ne može zauvijek spriječiti zla djela; čovjek će jednom zapasti u nevolju, makar samo po vlastitoj savjesti. Pazite dobro na one koji se glasno hvale svojim moralnim načelima. Da biste zaista mogli pomoći drugima, prvo morate pomoći sebi!

Preporučeno