– Za danas smo vam spremili jedan prirodan recept, kako da suzbijete hormonalni poremećaj, te eventualne probleme koje imate sa štitnom žlijezdom…..

upute: U veliki lonac ulijte 7 šalica izvorske ili filtrirane vode. Dodajte 1 šalicu 100% soka od brusnice i promiješajte. Dodajte ¼ žličice suhog đumbira, ½ žličice cejlonskog cimeta i ¼ žličice muškatnog oraščića. Na kraju dodajte ¾ šalice svježe iscijeđenog soka od naranče i ¼ šalice svježe iscijeđenog soka od limuna. Dobro promiješati. Zakuhaj vodu. U istu vodu dodajte sok od brusnice i suhi đumbir, cimet i muškatni oraščić.

Držite smjesu na laganoj vatri 20 minuta. Nakon što se smjesa ohladi, dodajte sok od naranče i limuna. Ovaj napitak treba popiti u roku od jednog dana. Zdravstvene dobrobiti: Brusnice: Sadrži jod—važan element u održavanju dobrog zdravlja štitnjače. Đumbir: bogat je magnezijem – još jednim mineralom bitnim za zdravlje štitnjače – i ima protuupalna svojstva. Muškatni oraščić: Pospješuje metabolizam i u kombinaciji s cimetom bori se protiv inzulinske rezistencije; ovo se može pokazati korisnim kod Gravesove bolesti.

Cimet: Protuupalno i izolator protiv inzulinske rezistencije. Sok od naranče: Detoksificira tijelo jer je bogat izvor vitamina C. Limunov sok: Detoksificira tijelo (osim što je bogat izvor vitamina C koji) također jača imunitet. Preporuke za održavanje zdravlja štitnjače: Izbjegavajte hranu koja može poremetiti rad štitnjače: brokulu, zelje, cvjetaču, kelj, špinat, repu, soju i kikiriki. Držite se prehrane bogate antioksidansima i uključite ovaj napitak u svoju dnevnu rutinu kako biste poboljšali rad štitnjače. Redovita konzumacija ovakvih nutritivno bogatih napitaka i pažnja na prehranu mogu pomoći u stabilizaciji i upravljanju radom štitnjače te očuvanju općeg zdravlja.

Jedan od najintrigantnijih bioloških fenomena je sposobnost samoobnavljanja nekih životinja i njihova sposobnost da nadomjeste izgubljene organe. Većina sisavaca je izgubila tu sposobnost, ali nevjerojatno je vidjeti neke članove životinjskog carstva. Najpoznatiji od njih je aksolotl, vodozemac koji pripada tigrastom daždevnjaku koji se obično naziva “meksičkom hodajućom ribom”. Axolotl može regenerirati ne samo udove, već i leđnu moždinu, srce i druge vitalne organe.

Ako aksolotl izgubi ud, izrasti će mu novi — savršeni nadomjestak, bez ožiljaka — pa je ova značajka učinila od velikog interesa za biologe koji proučavaju regeneraciju tkiva, a od jednakog interesa za medicinske istraživače koji traže načine na koje ljudska bića mogu dan regenerirati izgubljena tkiva ili čak organe. Još jedan intrigantan primjer je onaj morske zvijezde, kojoj iz jednog odsječenog dijela mogu ponovno izrasti cijeli dijelovi tijela. Nekim vrstama koje pripadaju ovoj klasi morskih životinja može čak izrasti cijelo tijelo samo od jedne odsječene ruke. Takva sposobnost nije samo vitalna za preživljavanje u divljini, već i za istraživanje bioloških procesa regeneracije.

Planaria, pljosnati crv, još je jedan zanimljiv organizam. Dobro poznati po svojim golemim regenerativnim moćima, čak i ako se prerežu po sredini na dvije polovice, svaki će se komad regenerirati u potpunog crva. Znanstvenici su otkrili da planarije za ovu svrhu regeneracije imaju na raspolaganju posebne matične stanice koje se nazivaju neoblasti. Ovo istraživanje ima implikacije u smislu matičnih stanica i regenerativne medicine. Ne samo morskim zvijezdama, već čak i određenim vrstama guštera, poput anolisa, mogu ponovno izrasti izgubljeni repovi.

  • Zamjenski rep nije nužno savršena kopija originala, ali je funkcionalan i pomaže gušteru u svakodnevnom životu. Obnavljanje repova uključuje zamršene procese regeneracije tkiva, uključujući kožu, kao i mišiće i hrskavicu. Ovi primjeri regeneracije viđeni u životinjskom svijetu djeluju kao nadahnuće za biomedicinska istraživanja i mogli bi jednog dana pokrenuti terapije pomoću kojih ljudi mogu regenerirati svoje izgubljene ili oštećene dijelove tijela. Konkretno, znanstvenici sada istražuju genetske i molekularne mehanizme koji leže u osnovi ovih sposobnosti kako bi one na kraju mogle imati primjenu u ljudskoj medicini.

Preporučeno