Nakon dugih 45 godina rada, žena od 67 godina konačno je zakoračila u dugo očekivanu penziju. Bio je to trenutak olakšanja, trenutak kada je mogla da udahne punim plućima i kaže sebi da je zaslužila malo vremena za sebe. Porodica joj je priredila skromno slavlje, a ona je već u mislima zamišljala kako putuje na mesta koja je godinama željela da poseti, kako se upisuje na časove plesa i obnavlja prijateljstva koja je zbog posla i obaveza zapostavila.
Sa osećajem uzbuđenja i slobode, odlučila je da podeli ovu važnu vest sa svojim sinom i njegovom suprugom. Pozvala ih je i rekla im da je konačno završila sa radom, verujući da će se zajedno radovati toj životnoj prekretnici. Ipak, odgovor koji je dobila ostavio ju je zatečenom i razočaranom. Snaja joj je, bez mnogo uvoda, predložila da sada, kada je slobodna, može da preuzme ulogu puno radne bake, i da od ponedeljka do petka čuva njihove unuke.
U početku je pomislila da je u pitanju šala. Čak se i nasmejala. Ali ton u glasu njene snaje bio je ozbiljan, bez trunke šale. Pokušala je da na blag način objasni svoje viđenje situacije, rekavši da voli svoje unuke, ali da ne može da bude besplatna dadilja. Ta rečenica, koja je njoj zvučala kao razumno postavljanje granica, dovela je do hladne reakcije i prekinutog poziva.
Te večeri, dok je još uvek pokušavala da shvati šta se dogodilo, stigla joj je poruka od sina. Njegove reči bile su bolne i neprijatne – podsetio ju je na period nakon smrti njenog muža i na to kako su je oni tada podržali, implicirajući da joj je ta pomoć sada dug koji mora da vrati.
U neverici je sedela sa telefonom u ruci, osećajući kako se svet koji je poznavala polako ruši. Nije očekivala takvu vrstu ucenjivanja, naročito ne od sina koga je vaspitala da bude empatičan, zahvalan i pravedan. Iako je bila zahvalna na podršci koju su joj tada pružili, nikada nije shvatila da će ta pomoć biti uslovljena i korišćena kao sredstvo pritiska.
- Sledećeg jutra, smirila se i odlučila da odgovori. Napisala je poruku sinu u kojoj je naglasila da je spremna da provodi vreme sa unucima, da ih povremeno izvede u park, odvede na sladoled, ili da ih pričuva povremeno, ali da ne može preuzeti odgovornost čuvanja dece pet dana u nedelji. Znala je da to nije u skladu sa njenim željama i mogućnostima, te da bi je takva obaveza opterećivala i ograničavala.
Nažalost, odgovor koji je usledio nije bio ohrabrujući. Njena spremnost na kompromis nije naišla na razumevanje. Izgleda da su njen sin i snaja očekivali potpunu posvećenost, i sve osim toga im je bilo neprihvatljivo.
Ostala je sa osjećajem krivice, ali i sa jasnom spoznajom da mora da postavi granice kako bi sačuvala svoj mir, zdravlje i slobodu koju je godinama čekala. Istovremeno, u srcu je osećala tugu, jer joj unuci već sada nedostaju. Boji se da će se odnos s njima promeniti, i da će, ako sada popusti, ući u ulogu iz koje više neće moći da izađe.
Pitanje koje je sada muči jeste da li da se ponovo obrati sinu, u nadi da će razgovor dovesti do smirivanja tenzija, ili da jednostavno pusti vreme da učini svoje i sačeka da oni shvate da se ljubav ne meri kroz žrtvu, već kroz uzajamno poštovanje i razumevanje.U svojoj tišini, nada se da će sin ipak shvatiti da je njegova majka više od bake – da je žena sa snovima, potrebama i životom koji zaslužuje dostojanstvo i radost u svojim zrelim godinama.