– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o problemu koji je jako učestao u Americi. Naime, radi se o incestu, koji je po ruralnim područjima ove zemlje i više nego raširen….

Većina pojedinaca doživljava osjećaj odbojnosti i nelagode kada se suoči s pojmom incesta, a povijesni zapisi pokazuju da je takvih odnosa bilo mnogo. Intrigantno je primijetiti da rađanje djece iz zajednica bliskih rođaka nije bila neuobičajena pojava kroz povijest. Značajno je da su incestuozni odnosi bili osobito rašireni među vladajućom klasom, kao i imućnim i uspješnim obiteljima. Ipak, postoje i dokumentirani slučajevi šokantnih incidenata u ruralnim regijama.

Čudno i nedijagnosticirano mentalno stanje obitelji Vitaker mnogi često smatraju neobičnim. Unutar obiteljske jedinice postoje tri primarna člana: Lorjen, Rai i Timi, zajedno s dodatnih dvanaest proširenih rođaka. Uz stanje psihičkog zdravlja, prolaze i u izrazito nepovoljnim životnim okolnostima. Roditelji Lorjena, Raija i Timija nisu bili samo braća i sestre nego i prvi rođaci, što je rezultiralo mnoštvom genetskih poteškoća zbog zajedničkog podrijetla oba para djedova i baka. Tijekom svog pojavljivanja u podcastu, Mark Lait, kreator dokumentarnog filma o obitelji Whitaker, podijelio je uvide u svoj osobni susret s njima.

Okupljanje se pretvorilo u potpuni kaos. Prisutni su djelovali dezorijentirano, pogledi su im letjeli u raznim smjerovima, a s nama su komunicirali agresivnim lajanjem. Jedna bi određena osoba, nakon uspostavljanja kontakta očima i upuštanja u razgovor, iznenada vrisnula prije nego što je pobjegla. U prilično komičnom obratu, hlače bi mu se neizbježno spustile do gležnjeva dok bi žurno bježao. Ovaj incident potaknuo je Laitu da otkrije da mu je bila potrebna pratnja policije tijekom kasnijih susreta s ovom grupom.

Obitelj Vitaker, poznata po svom ekstremnom srodstvu, pokazuje primjetna kognitivna oštećenja i bori se s pravilnim govorom. Rayu Whitakeru posebno nedostaje sposobnost učinkovite komunikacije i oslanja se na gunđanje i lajanje. Iako su pojedinosti o ovoj osamljenoj obitelji rijetke, nagađa se da bi Ray Whitaker mogao biti pogođen teškim neverbalnim autizmom na razini 3. Osim njihovih blizanaca, jedan od braće i sestara također je odlučio oženiti njihovu sestričnu, povećavajući ranjivost na bolest. Kao rezultat nekoliko uzastopnih generacija krvnog srodstva, osjetljivost obitelji na neuobičajene genetske poremećaje učetverostručila se.

Prema izvješću Daily Maila, dr. Alex Prayson iz Nacionalnog vijeća za rehabilitacijsko obrazovanje izjavio je u dokumentu iz 2015. da pojedinci koji se vjenčaju s bliskim rođacima imaju povećan rizik od nasljeđivanja DNK koji može dovesti do autizma ili drugih srodnih problema. U svom radu predanom The Social Science Research Network, dr. Prajson je primijetio da i autizam i inbred poremećaji mogu pokazivati ​​usporedive abnormalnosti u strukturi i/ili funkciji mozga. Snimke mozga te djece otkrivaju razlike u obliku i strukturi mozga u usporedbi s tipičnim neurorazvojom koji se nalazi kod djece.

Iako Ray nema sposobnost govora, ostaje angažiran i sudjeluje tijekom nedavnih intervjua. Kroz kombinaciju gunđanja, lajanja, kimanja i gestikulacije, on uspijeva odgovoriti na upite ispitivača. Iako njegovi odgovori možda nisu konačni, očito je da razumije pitanja koja mu se postavljaju i da je svjestan točnih odgovora, unatoč svojim govornim ograničenjima. U jednom slučaju, ispitivač se raspituje o Rejevom obroku, navodeći ga da pokaže svoj sendvič. U drugom slučaju, na pitanje o svom preminulom bratu Freddyju, Rej odgovara gunđanjem i pokazuje prema grobu koji se nalazi blizu njihove rezidencije.

  • Postoji neizvjesnost oko toga je li Rej dobio službenu dijagnozu za ovo stanje. Iako se većina djece iz autističnog spektra bori s verbalnom komunikacijom, uobičajeno je da s vremenom steknu određenu razinu govora. Postoje slučajevi u kojima pojedinci nastavljaju biti neverbalni čak i kao odrasli, iako su ti slučajevi rijetki i čine samo mali postotak slučajeva autizma u Sjedinjenim Državama. Neki pojedinci s autizmom ili poremećajem pažnje/hiperaktivnosti uključuju se u ponašanje poznato kao ‘stimming’, koje uključuje proizvodnju naglih pokreta ili glasnih zvukova za aktiviranje njihovih osjetilnih iskustava.

Kada se pojedinci nađu preopterećeni ili nesposobni učinkovito upravljati svojim emocijama, mogu se uključiti u različita nekonvencionalna ponašanja poput lajanja, gunđanja, lupanja glavom, grickanja noktiju i drugih čudnih radnji. Prema stručnjacima, ova ponašanja služe kao odljevi za izražavanje i regulaciju emocija u situacijama pretjerane stimulacije ili kada su uobičajeni načini izražavanja emocija neadekvatni. Znanstvenici tek trebaju utvrditi točan uzrok autizma, koji smatraju da je to vjerojatno kombinacija genetskih utjecaja i utjecaja okoline.

Preporučeno