– Grčka je tema o kojoj ćemo govoriti u nastavku našeg današnjega članka. Jdnostavno,. u Srbiji većina ljudi bira ovu destinaciju, što zbog blizine, ali i pristojnih cijena u prošlosti. Međutim, sada se nameće pitanje, kakve su cijene za ovu godinu….

Četveročlana srpska obitelj tijekom ljetovanja u Haniotiju uspjela je u deset dana potrošiti ukupno 400 eura. Odlazak na more može znatno opteretiti obiteljske financije, osobito ako su u pitanju djeca. Ali njihovo nedavno putovanje u Hanioti, Halkidiki, Grčka, dokazalo je da je jeftini odmor moguć.

Par je u pratnji svoja dva sina, od 12 i 9 godina, uspio uživati ​​u svom vremenu, a da pritom nije izgubio novac. Naime, u deset dana potrošili su tek 400 eura. Krajem travnja uplatili su 800 eura za najam stana. Odabravši 18. lipnja kao početak svog putovanja, strateški su odabrali mjesec poznat po povoljnijim mogućnostima odmora. U želji da smanje troškove, odlučili su sami pripremati obroke, ne sluteći da će to rezultirati ukupnim izdatkom od “samo” 400 eura u deset dana.

Prema njihovom iskazu, tvrde da iz Srbije nisu ponijeli nikakvu hranu i da su očekivali da će potrošiti znatno veću svotu novca. Kako kaže Ivana, ovo je ono što ona ima za reći: Od samog početka nam je bilo vidljivo da su cijene hrane u Grčkoj usporedive s onima u Srbiji, s tim da su neki artikli čak pristupačniji nego kod nas. Kuhanje na moru u tom mi je slučaju prestalo biti izazov. Mogućnost povratka kući sa znatno većom svotom novca od prvobitno predviđene poslužila je kao snažan poticaj. Vrijedi napomenuti da je naša financijska dobit mogla biti i veća da smo se suzdržali od kupnje dva kišobrana već prvi dan.

Cijena jednog kišobrana bila je deset eura, ali smo ustanovili da nam i ne trebaju jer smo većinu vremena provodili u vodi. Za vrijeme najvećeg sunca sklonili smo se u zatvorene prostore. Prvog dana počastili smo se obrokom u restoranu koji nas je na kraju koštao otprilike 35 eura. Naša narudžba sastojala se od špageta bolognese, carbonare, junetine s krumpirom, pomfrita i boce vode. Da se nismo odlučili za restoran, naš alternativni izbor bio bi jeftiniji…

Važno je napomenuti da smo dosljedno održavali redoviti raspored obroka tijekom dana, osiguravajući da nikad nismo preskočili nijedan obrok. Da ne bi bilo zabluda, pobrinuli smo se da svaki dan doručkujemo, ručamo i večeramo uz dva voćna međuobroka. Ja sam se brinuo za pripremu doručka i ručka, dok smo se za večeru u više navrata odlučili za gyros. Vrijedi spomenuti da nas je uživanje u gyrosu izvan bara koštalo samo 2 eura i 40 centi. Na tržnici bismo često kupovali pozamašne posude sladoleda po cijeni od 10 do 13 eura. Dodatno, u Haniotiju smo nabavili toplomjer koji smo dobili za iznos od 7 eura. Cene u popularnom srpskom letovalištu variraju na sledeći način: Na lokalnoj pijaci u ovom gradu cijena krompira je 0,79 eura po kilogramu, odnosno 92 dinara.

Za kilogram paradajza treba izdvojiti 1,49 eura, otprilike 174 dinara. Na grčkom tržištu crvena paprika košta 1,89 eura, odnosno 221 dinar. Za kupovinu kilograma luka potrebno je izdvojiti 0,87 eura, odnosno oko 100 dinara. Kilogram kupusa na istoj pijaci može se kupiti za 0,53 evra, što je 62 dinara. U međuvremenu, za one posjetitelje koji su odabrali Grčku kao svoju ljetnu destinaciju i trenutno borave u Solunu, postoji divan restoran Babis koji se nalazi na periferiji središta grada.

Ovaj skriveni dragulj nudi izvrsnu kuhinju po nevjerojatno pristupačnim cijenama, što ga čini fantastičnom opcijom za putnike koji paze na proračun. Za razliku od skupljih restorana u srcu grada, Babis nudi predjela po cijeni od 3 do 5 eura, glavna jela koja neće premašiti 10 eura, pa čak i čašu vina za samo 2 eura. Zanimljivo je da radno vrijeme ugostiteljskog objekta završava u 17 sati, a posluje po sustavu rezervacija.

Ove rezervacije, koje su ručno evidentirane, stavljaju se na stolove. Prema podacima objavljenim na web stranici Nikana.gr, restoran Babis je konstantno krcat i posjećuju ga prvenstveno domaći ljudi. Zalazeći odmah iza užurbanog srca Soluna, možete naletjeti na šarmantne stare kafiće koji nude toplo gostoprimstvo, ukusnu kuhinju i pristupačne cijene. Nakon što smo nekoliko dana promatrali njegovu stalno užurbanu prisutnost, donijeli smo improviziranu odluku posjetiti jednu određenu ustanovu. Međutim, naše zaprepaštenje bilo je opipljivo kada smo jedne večeri stigli i zatekli je zatvorenu, jer joj je radno vrijeme navodno produljeno do 17 sati.

  • Došavši sljedeći dan oko 13:00 sati, otkrili smo da su stolovi ukrašeni rukom ispisanim rezervacijama. Unatoč tome, slučajno je postojao samo jedan nezatražen stol dostupan za našu upotrebu. Porcije možda nisu velike, ali svako je jelo ukusno i napravljeno od svježih sastojaka. Osoblje se ne žuri; umjesto toga, stvaraju opuštenu i laganu atmosferu, što je upravo po našem ukusu, kako je navedeno na Instagram profilu Nikana.gr. Recenzije na internetu za restoran Babis, kako tvrde, izuzetne su. Ove blistave kritike napisali su Grci, koji čine većinu klijentele zbog rijetke prisutnosti turista u ovim uskim ulicama.

Preporučeno