U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o jednom jako dobrom savjetu, koji može jako dobro da dođe baš svima.
Izgrebani lonci i tave često su prirodna posljedica rutinskih kuhinjskih zadataka; međutim, to ne znači da su lišeni funkcionalnosti. Jednostavnim metodama može se vratiti njihovo stanje i produžiti njihova uporabljivost. Općenito se primjećuje da se sa svakim korištenjem starijeg posuđa hrana tvrdoglavije lijepi. Možda ćete se zapitati mogu li se ovi predmeti pomladiti i opravdavaju li daljnju upotrebu. Srećom, izvedivo je svoje posuđe vratiti u funkcionalno stanje uz malo truda i uobičajenih kućanskih predmeta. Koja se tehnika može upotrijebiti za popravak izgrebane posude?
Iako gruba spužva ili žičana četka mogu pomoći u uklanjanju upornih mrlja, takve metode mogu nenamjerno pogoršati oštećenje površine posuđa. Prirodan i siguran pristup pomlađivanju posuda od lijevanog željeza ili sličnih materijala uključuje korištenje soli. Da biste pripremili tavu, počnite je nježno čistiti mekom spužvom, pazeći da je nakon toga potpuno suha. Primjena kuhinjske soli: Započnite posipanjem tankog sloja soli po suhoj tavi i stavljanjem na laganu vatru. Nakon što sol počne dobivati zlatno-smeđu nijansu, može se ukloniti s vatre. Nakon toga papirnatim ručnikom obrišite dno zdjele. Rezultati: Ova tehnika daje brze rezultate i može značajno produljiti životni vijek vašeg posuđa.
Kada razmisliti o zamjeni spremnika? Ako se na dnu posude pojave tamne mrlje ili zadebljane ljuskice, pametno je razmisliti o njihovoj zamjeni. Degradacija teflonske prevlake može predstavljati zdravstveni rizik; stoga je važno odmah prepoznati kada posuđe više nije sigurno za upotrebu. Postoji li način za nanošenje novog neljepljivog sloja?
Dok se neprijanjajući premaz na posuđu za kuhanje prirodno smanjuje s vremenom, to smanjenje ne zahtijeva odlaganje posuđa. Postoji jednostavan pristup za vraćanje neprianjajuće površine: temeljito čišćenje je imperativ; pobrinite se da posuđe za kuhanje bude pažljivo oprano kako biste uklonili sve ostatke hrane. Savjetuje se izbjegavati korištenje sapuna nakon ovog postupka jer bi mogao ukloniti zaštitni sloj masnoće. Za pripremu zdjele pažljivo obrišite unutrašnjost i rubove papirnatim ručnikom namočenim u nemirisno ulje.
Za proces zagrijavanja, postavite posudu iznad izvora topline i ostavite je da se zagrije 3 do 5 minuta. Alternativno, pleh se može staviti u pećnicu zagrijanu na 150 °C na 35 do 40 minuta. Održavanje: Ako primijetite smanjenje neprianjajuće sposobnosti posude, preporučljivo je ponoviti postupak nanošenja ulja. Dodatne preporuke uključuju izbjegavanje uporabe metalnog posuđa; umjesto toga, poželjno je koristiti kuhinjske alate od silikona, drveta ili plastike kako biste spriječili ogrebotine.
Nadalje, preporuča se suzdržati se od kuhanja na povišenim temperaturama, jer je srednja temperatura prikladna za većinu jela i produžit će trajnost tave. Što se tiče pravilnog skladištenja, prilikom slaganja tava na jedan način, pametno je staviti zaštitni sloj, poput tkanine ili papira, između njih kako biste spriječili moguća oštećenja. Pridržavanje ovih jasnih smjernica ne samo da će poboljšati funkcionalnost vaših kuhinjskih aparata, već i produljiti njihov životni vijek i smanjiti potrebu za novim posuđem.