– U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o dijabetesu, koji je ubjedljivo jedna od najtežih bolesti 21 vijeka. Dolazi jako polako, a većina osoba uopšte nije niti svjesna, akda krene da ga polako dobija. Danas govorimo o nekim simptomima istoga….

Ako živite s dijabetesom, vjerojatno ste nekada imali visoke razine šećera u krvi. Ovo stanje, koje se naziva hiperglikemija, predstavlja posebne simptome koje biste trebali prepoznati, osobito ako imate problema s mokrenjem. NHS naglašava nužnost razlikovanja hiperglikemije od hipoglikemije. Iako je poznato da hipoglikemija utječe na trudnice s dijabetesom tipa 1 ili tipa 2, može se manifestirati i kod osoba bez dijabetesa, obično nakon nedavnog srčanog ili moždanog udara.

Jedan od najuočljivijih simptoma hiperglikemije je osjećaj žeđi popraćen suhim ustima. Drugi mogući pokazatelji uključuju zamagljen vid, umor, nagli gubitak težine i nelagodu u želucu ili mučninu. Prema NHS-u, postoje dva glavna simptoma na koja morate obratiti pozornost kada koristite zahod.

  • Visoke razine šećera u krvi dovode do oslobađanja tekućine iz vaših stanica, što zatim povećava količinu tekućine koju vaši bubrezi moraju obraditi, što dovodi do pojačane potrebe za mokrenjem. Ako se noću budite kako biste obavili nuždu, to sugerira da vaši bubrezi imaju poteškoća s izbacivanjem urina i da to moraju učiniti; ovo također može biti znak dijabetesa. Infekcije mokraćnog sustava, kao što su soor i infekcije mokraćnog mjehura, često se javljaju kod osoba s povišenom razinom šećera u krvi. Iako prepoznavanje infekcije ponekad može biti izazovno, postoje ključni znakovi na koje treba obratiti pozornost. Prisutnost zamućenog urina i osjećaj pečenja tijekom mokrenja može signalizirati da je prisutna infekcija.

Štoviše, prisutnost krvi u urinu važan je pokazatelj ovog problema, a važno je posavjetovati se s liječnikom ako to primijetite. Što predstavlja optimalnu razinu šećera u krvi? Pojedince s dijagnosticiranim dijabetesom potičemo da prate očitanja šećera u krvi, a ako imate dijabetes, kupnja kućnog uređaja za praćenje vjerojatno je održiv izbor za vas. Ovaj instrument će vam dati vašu prosječnu razinu šećera u krvi, koja se naziva razina HbA1c.

Iako se pojedinačne razine mogu razlikovati, NHS predlaže da je za kućno praćenje uobičajeni ciljni raspon između 4 do 7 mmol/l prije obroka i ispod 8,5 do 9 mmol/l dva sata nakon obroka. Kada se procjenjuje svakih nekoliko mjeseci, tipični ciljni HbA1c je manji od 48 mmol/mol (ili 6,5% prema starijem standardu mjerenja). Ako ste zabrinuti u vezi sa svojim simptomima, preporučuje se da se obratite svom liječniku opće prakse. U hitnim slučajevima uvijek pozovite hitnu pomoć ili posjetite najbližu zdravstvenu ustanovu.

Preporučeno